Objav, ktorý zmení svet: Futuristický nástroj mení „vzduch na vodu“. V roku 2050 môže vynález pomôcť miliardám ľudí

  • V roku 2050 by mohlo mať problém s prístupom k vode viac ako päť miliárd ľudí
  • Vynález „hydropanelov“ by však mohol riešeniu situácie zo značnej časti pomôcť
sucho, hydropanely
Source, Unsplash/redcharlie
  • V roku 2050 by mohlo mať problém s prístupom k vode viac ako päť miliárd ľudí
  • Vynález „hydropanelov“ by však mohol riešeniu situácie zo značnej časti pomôcť

Kým na Slovensku sa môžeme pýšiť viac než 2 000 minerálnymi prameňmi a obrovskými zásobami pitnej vody, v rôznych častiach sveta obyvatelia takéto šťastie nemajú.

Nedostatok vody môžu pociťovať vďaka klimatickým zmenám, ktoré sú zapríčinené globálnym otepľovaním či rozsiahlym pestovaním niektorých plodín. Výrazným suchom trpí aj provincia Petorca v Čile. Pestuje sa tu monokultúra tzv. „zeleného zlata“, teda avokáda.

Obyvateľom provincie je doručovaná každý týždeň pitná voda, ktorá je skladovaná v nádržiach a určená pre 8 rodín. Ak ju počas týždňa minú skôr, musia skrátka počkať. Stáva sa, že dôjde ku kontaminácii vody, čo spôsobuje obyvateľom nemalé zdravotné problémy.

Suchá trápia rôzne oblasti aj v Amerike. Vynález „hydropanelov“ by však mohol situáciu čoskoro zmeniť. Už teraz dochádza v prvým výsledkom zberu, respektíve kreovania pitnej vody zo vzduchu, informuje The Guardian.

Tieto „hydropanely“ absorbujú vodu zo vzduchu a dodávajú ju priamo do výdajného stojana vo vnútri domu. Podľa zdroja, arizonskej spoločnosti Source, ktorá ich vyrába, každý vyrobí denne asi päť litrov (1 galón) a dva panely stačia na zásobovanie rodiny pitnou vodou.

Znie to ako malý zázrak, no niektoré domy panelmi už disponujú. 500 zariadení sa nachádza v rezervácii Navajo, kde zabezpečuje pitnú vodu až 500 rodinám.

2050 bez vody

V roku 2050 by mohlo mať problém s prístupom k vode viac ako päť miliárd ľudí, varuje OSN a vyzýva lídrov, aby sa iniciatívy chopili na samite COP26.

Už v roku 2018 malo 3,6 miliardy ľudí neadekvátny prístup k vode najmenej jeden mesiac ročne, uvádza sa v novej správe Svetovej meteorologickej organizácie OSN, píše portál IFL Science.

Najväčšie nedostatky sú zaznamenané na Antarktíde a v Grónsku. Deficit však zaznamenávajú aj mnohé osídlené štáty. Najviditeľnejší je úbytok vody v oblastiach, ktoré ňou zásobujú okolie, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Iba 0,5 % vody na Zemi tvorí použiteľná a dostupná sladká voda. Okrem priamych dopadov na zdravie človeka má jej nedostatok markantný efekt aj na poľnohospodárstvo. 

„Rastúce teploty majú za následok globálne a regionálne zmeny zrážok, čo vedie k posunu v zrážkových režimoch a poľnohospodárskych sezónach, čo má zásadný vplyv na potravinovú bezpečnosť, ľudské zdravie a pohodu,“ povedal Petteri Taalas, generálny tajomník WMO.

zdroj: Vyschnutá etiópska krajina/Integra

Slovensko je zatiaľ v suchu, ale suchá zažije

V rámci globálneho otepľovania dôjde k zmenám klímy aj na Slovensku. Niektoré z nich už nastávajú. Sú nimi extrémne horúčavy počas leta spojené so suchami.

Pre tieto výkyvy dochádza aj ku kolapsovým stavom Slovákov. V roku 2015 počas horúčav na Slovensku prišlo predčasne o život až 540 ľudí, informuje SHMÚ.

Okrem nich zažijeme aj búrky, tornáda či záplavy ako dôsledok intenzívnych zrážok. Na možný vývoj klimatickej krízy upozorňuje iniciatíva Klíma ťa potrebuje, ktorá len nedávno rozbehla novú petíciu.

Tá predošlá, aj keď ju podpísalo 120 000 ľudí a stala sa historicky najväčšou petíciou Slovenska, nezožala požadovaný úspech a zmeny.

Zdroje: The Guardian, SHMÚ, IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá