„Obľúbená chyba“ šoférov môže stáť desiatky eur. Mnohí si myslia, že je čin legálny

  • Na chodníkoch sa podľa zákona parkovať môže
  • Všetko však komplikuje dopravná značka
pokuta peniaze parkovanie
  • Na chodníkoch sa podľa zákona parkovať môže
  • Všetko však komplikuje dopravná značka

Motoristi, ktorí potrebujú svoje vozidlá zaparkovať, zvyčajne hľadajú voľné parkovacie miesta v blízkosti svojho cieľa. Podľa zákona by mali uprednostniť parkovisko, ale ak nie je dostupné alebo je plné, zákon dovoľuje parkovanie aj na ceste, pokiaľ to neohrozuje bezpečnosť alebo plynulosť premávky, a do konca septembra 2023 aj na chodníkoch.

Všeobecne platí, že ak na chodníku zostáva voľná šírka aspoň 1,5 metra a chodník nie je v zóne so zákazom zastavenia/státia, vodič na ňom môže zaparkovať. Zložitosť situácie môže však ešte skomplikovať zvislá dopravná značka Zákaz státia, informuje portál Autoviny.

Cestou môže byť vozovka i chodník

Otázkou platnosti značky Zákazu státia na susednom chodníku sa už v minulosti zaoberali rôzne odborné články. Odpovede sa však môžu líšiť kvôli nesprávnej interpretácii zákonov alebo času ich zverejnenia.

Postupnými novelami zákonov sa menili aj definície dopravných značiek. Kľúčové zmeny nastali v roku 2009 s platnosťou Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 a v roku 2020, keď nadobudla platnosť Vyhláška o dopravnom značení č. 30/2020. Dnes musia motoristi dodržiavať tieto právne predpisy a neprihliadať na minulé podmienky.

Aj skúsení motoristi môžu predpokladať, že dopravné značky pre motorové vozidlá platia len na ceste. Toto potvrdzuje aj Vyhláška č. 30/2020, ktorá sa zaoberá dopravným značením. Podľa § 3 ods. 1) platí zvislá značka v smere premávky, oproti ktorému je orientovaná, ak z významu značky nevyplýva inak.

Zákon hovorí o pojme premávka, ktorý môžeme chápať aj ako cestu, keďže podľa zákona č. 8/2009 (Zákon o cestnej premávke) je za cestnú premávku považované užívanie diaľnic, ciest, miestnych komunikácií a účelových komunikácií (§ 2 ods. 1).

Pokuta v desiatkach eur

Treba si však uvedomiť, že sa v tomto kontexte pod pojmom cesta rozumie aj to, čo používajú vodiči vozidiel a chodci. Cestou sa teda môže v danom kontexte rozumieť vozovka aj chodník. Tým vzniká rozpor medzi bežne používanými termínmi a tým, čo definuje zákon, čím sa vytvára priestor pre rôzne interpretácie alebo dokonca nesprávne výklady.

Vyhláška č. 30/2020 Ministerstva vnútra Slovenskej republiky z 13. februára 2020 o dopravnom značení obsahuje sedem príloh, kde v prílohe č. 3 s názvom Regulačné značky nájdeme jasnú odpoveď na otázku, či platí značka Zákaz státia aj na susednom chodníku.

dopravná značka zákaz zastavenia státia
zdroj: Web/reprofoto/slov-lex.sk

Dopravné značky Zákaz zastavenia (č. 270) a Zákaz státia (č. 271) majú v popise uvedené, že zákaz sa vzťahuje aj na priľahlý chodník. Podľa sadzobníka pokút ukladaných v blokovom konaní (platný od 1.8.2022) sa za porušenie zákazu zastavenia a státia na chodníku ukladá pokuta 40 €.

Dopravné značky Zákaz státia a Zákaz zastavenia teda platia aj pre susedný chodník, čo znamená, že za takouto značkou na chodníku vodič nesmie zaparkovať.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Autoviny, slov-lex.sk

Najnovšie videá

Trendové videá