Oligarcha Bödör predal svoju ikonickú firmu. Jedno miestečko si však nechal

  • Novým majiteľom firmy sa stala od konca marca česká spoločnosť AMSCH Group
  • Tú ovláda Michael Schnabl
Bonul
TASR/Henrich Mišovič
  • Novým majiteľom firmy sa stala od konca marca česká spoločnosť AMSCH Group
  • Tú ovláda Michael Schnabl

Kontroverzný nitriansky podnikateľ Miroslav Bödör, ktorý má blízko k Smeru, predáva svoju firmu Bonul. Firma počas vlád Smeru získavala mnoho bezpečnostných štátnych previerok. Informuje o tom Denník N.

Miroslav Bödör predal Bonul

Novým majiteľom firmy sa stala od konca marca česká spoločnosť AMSCH Group, ktorú ovláda Michael Schnabl. Miroslav Bödör má vo firme podľa denníka pôsobiť ešte dva roky na pozícii externého konzultanta, výkonným riaditeľom zostane Dalibor Remiš. Schnabl doteraz pôsobil ako výkonný riaditeľ rakúskej pobočky Bonulu.

Keď sa v debate spomenie meno rodiny Bödörovcov, mnohokrát zaznie aj meno SBS-ky, ktorá k nim už neodmysliteľne patrí. Bonul, s. r. o., je v obchodnom registri vedená od roku 1998, no novinári sa začali o eseročku aktívne zaujímať až o vyše dekády neskôr. Do roku 2010 sa Nitrania síce mohli tešiť aj štátnym zákazkám, no tie pravé „bomby“ začali prichádzať až v špecifickom období.

To prišlo po predčasných voľbách v roku 2012, keď sa slávnostnej kokakoly a vedenia nad krajinou ujal Smer-SD, ktorý sa práve prebral z opozičných driemot. 

Jednofarebná vláda Smeru, ktorý si vo voľbách ukoristil vyše 44 percent, priala biznisu nitrianskej SBS-ky. Na ilustráciu stačí nahliadnuť do oficiálnych registrov vo Finstate. Zatiaľ čo v roku 2013 mal Bonul tržby vyše 25 miliónov eur, rok po roku krivka zárobkov začala raketovo stúpať. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Na konci jednofarebnej vlády Smeru sa číslo ocitlo na hranici vyše 63 miliónov eur. Práve v tomto roku dosiahla eseročka vrchol, najväčšie zisky mala v roku 2019 so 6,4 miliónmi eur.

No vráťme sa späť do obdobia medzi rokmi 2012 a 2016, ktoré znamenali pre Bonul časy hojnosti. Častými zákazníkmi SBS-ky boli štátne inštitúcie, ako napríklad Sociálna poisťovňa, Správa štátnych hmotných rezerv či Slovenská pošta. Tesne po predčasných voľbách v roku 2012 v marci si posledná menovaná objednala Bonul na obriu zákazku v hodnote 26 706 853 eur.

Až dvojnásobný pokles tržieb

Zákazku za 2,4 milióna eur s DPH získala niekdajšia Bödörova bezpečnostná firma minulý rok aj od Slovenskej pošty. Za túto sumu mal Bonul v priebehu ďalších štyroch rokov strážiť prepravu hotovosti medzi pobočkami pošty a oddeleniami bánk na západnom Slovensku.

O víťazovi obstarávania opäť rozhodla cena, keďže ponuka jediného konkurenta bola o 200-tisíc vyššia. Pošta rozdelila tender na tri časti podľa geografického členenia krajiny, zvlášť obstarávala služby pre východné, stredné a západné Slovensko. Predvlani nitrianska eseročka zvíťazila v dvoch z týchto tendrov, tento rok získala aj tretí, píše SITA.

Údaje portálu Finstat hovoria o tom, že časy najväčších úspechov Bonulu sa už zrejme skončili. V posledných dvoch rokoch tržby SBS-ky výrazne klesli, a to až dvojnásobne – z vyše 55 miliónov eur v roku 2019 na 22 miliónov vlani.

Dôvodom je odobratá bezpečnostná previerka, o ktorú spoločnosť prišla vlani, a jej pozície vo verejných obstarávaniach sú značne oslabené. Napriek tomu ešte stále s touto firmou spolupracuje okrem pošty a štátnych hmotných rezerv napríklad aj ministerstvo hospodárstva či Slovenský vodohospodársky podnik.

Zdroje: Denník N, Archív Startitup, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá