Oplatí sa ešte cestovať za úspechom do Bratislavy?

  • Stále ešte platí zabehnutá dogma z predchádzajúcich desaťročí, že človek, ktorý chce niečo dosiahnuť, nemá na výber?
Bratislava,_Staré_Mesto,_Hrad,_pohled_na_Nový_most
  • Stále ešte platí zabehnutá dogma z predchádzajúcich desaťročí, že človek, ktorý chce niečo dosiahnuť, nemá na výber?

Dlho existovala v spoločnosti myšlienka, že úspech mimo Bratislavy nie je možný. Že toto je jediné miesto na Slovensku, kde sa točia peniaze. Keby sa na to pozrieme s výrazným nadhľadom a troma prižmúrenými očami, dalo by sa snáď povedať, že to bola pravda. Dnes však už nie je.

Kedysi vyzerala predstava ideálnej kariéry totiž úplne inak. Vyštuduješ vysokú školu a zamestnáš sa vo veľkom korporáte. Následne stúpaš krok po kroku, až kým nie si na mieste, kde máš pod sebou desiatky až stovky ľudí, kopec peňazí na účte a meno v spoločnosti.

Zmenili sa však časy a s nástupom súčasnej generácie sa mení aj celková nálada v spoločnosti. Prácu v korporátoch mnohí odmietajú. Peniaze už nie sú priorita, zaujíma nás aj filozofia a hodnoty spoločnosti. Chceme cestovať, žiť slobodne, nikde sa neviazať.

Banánové-plantáže-na-riečnom-ostrove-An-Binh-Vietnam1

foto: archív Aleš Tvrdý

 

A tu prichádza tá zmena.

Byť freelancerom, tvoriť grafiku, texty, programovať, či dizajnovať môžeš už aj pre americké firmy. A môžeš to robiť z Humenného aj Vyšných Ružbachov. Môžeš mať miesto zamestnávateľa desiatky klientov, ktorých v živote neuvidíš. Môžeš robiť veľký biznis, sedieť pritom pod jabloňou a hrať sa so psom. Tak prečo by si to sakra mal robiť z Bratislavy? Samotný úspech už dávno nezávisí od lokality. Ušetri teda náklady a ži tam, kde ťa to ťahá. Či už je to Bratislava, Bali, Thajsko, tvoja rodná dedina alebo Banská Štiavnica.

Nie je to však pravdaže také jednoduché.

tumblr_me4iiuFjqP1r9rnkno1_1280

foto: tumblr

 

Nie každý má vlohy a ambície na prácu na voľnej nohe. Nie každý chce byť podnikateľom. Stále sa nájdu aj ľudia, ktorých cieľom je zamestnať sa v prestížnej firme a vystúpať po firemnom rebríčku. Ak patríš medzi nich, mám pre teba radu – začni si hľadať byt. Toto je totiž cesta, kde potrebuješ byť v epicentre diania. Okej, možno je jedno, či ti zadajú task cez internet, telefón alebo výkrikom cez open space. No rast po firemnom rebríčku je, či sa nám to páči alebo nie, o známostiach, budovaní networku. komunikačných zručnostiach, schopnosti hýbať sa v biznis svete a improvizovať. Nie, cez internet si dôverné a blízke vzťahy naozaj nevybuduješ.

K úspechu momentálne vedú dve cesty. Jedna ti ponúka viac slobody, druhá viac istoty. A podľa toho, ktorú si vyberieš, môžeš podniknúť ďalšie kroky.

Zdroj titulnej fotografie: wikimedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech