Otec piva Corona spravil z každého obyvateľa jeho rodnej dediny milionárom

  • Antonio Fernandéz prepísal svoje milióny na obyvateľov dedinky Cerezales.
coronacover
  • Antonio Fernandéz prepísal svoje milióny na obyvateľov dedinky Cerezales.

Všetkých 80 obyvateľov sa zo dňa na deň stalo milionármi. Nie však preto, že by vyhrali v národnej španielskej lotérií, ale preto, že sa narodili v rovnakej dedine ako Antonio Fernandéz. Antonio sa narodil ako jedenáste dieťa, no pochádzal z trinástich súrodencov. V roku 1949 emigroval do Mexika a v jeho 32 rokoch sa stal viceprezidentom spoločnosti Grupo Modelo, ktorá je výrobcom svetoznámeho piva Corona.

„Otec“ piva Corona zomrel tento rok v auguste, dožil sa úctyhodných 99 rokov. Miliardár zanechal vo svojej vôli 170 miliónov eur pre obyvateľov jeho rodnej dedinky Cerezales v provincii Leon. Každému jednému obyvateľovi boli tak pridelené 2 milióny eur. Fernandéz sa narodil 13. decembra v roku 1917 do veľmi chudobnej rodiny. V 14 rokoch musel opustiť školu, pretože jeho rodičia si viac nemohli dovoliť platiť školské poplatky. Po Španielskej občianskej vojne sa presťahoval do mesta Leon na severe Španielska, kde si našiel aj manželku.

cor1

foto:thetelegraph.co.uk
V roku 1949 strýko jeho manželky, ktorý v tom čase vlastnil Grupo Modelo pozval novomanželov do Mexika, kde Fernandéz začal pracovať v pivovare ako skladník. Postupom času si v pivovare vyskúšal množstvo pozícií a v roku 1971 sa stal viceprezidentom spoločnosti. Stál aj pri zrode Corony, ktorá nie je len najpopulárnejším pivom v Mexiku, ale je aj veľkým exportným fenoménom vo svete. V jeho rodnom Španielsku sa predáva pod značkou Coronita.

Svoju pozíciu viceprezidenta si udržal do roku 1997 a ako predseda predstavenstva pôsobil do roku 2005. Jeho pozíciu neskôr prenechal jeho synovcovi Carlosovi Fernandézovi. Corona Extra je druhým najviac vyvážaným pivom do Spojených štátov s ročnými tržbami okolo 693 miliónov eur. Jeden z obyvateľov, ktorý je zároveň jediným vlastníkom baru plného mexického piva v dedine sa vyjadril, že bez podpory Fernandéza by boli stratení. Nikdy totiž peniaze nemali.

cor2

foto:thetelegraph.co.uk

Fernandéz bol dobre známy filantrop, ktorý nikdy nezabúdal na svoju rodnú vlasť. Taktiež sa mu podarilo získať významné ocenenie od bývalého kráľa Juana Carlosa za jeho dobročinné skutky a prácu so zdravotne postihnutými mladými ľuďmi. Založil aj organizáciu s názvom Leon Soltra, ktorá ponúka príležitostnú prácu pre zdravotne postihnuté osoby, ako aj odbornú spoločnosť nesúcu meno jeho manželky Cinia, ktorá pôsobí v Mexiku. V roku 2009 založil fond „ Cerezales Antonio y Cinia“ na podporu vidieckej iniciatívy a projektov bežných dedinčanov.

zdroj:telegraph.co.uk zdroj obrázkov a titulnej fotografie:thesun.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech