Otestovali sme bratislavské tržnice a nechápeme, ako sme doteraz mohli nakupovať v supermarkete

  • My ľudia sme veľmi pohodlné tvory. Nakupovať chodíme do supermarketov, kde máme všetko priamo pod nosom a vďaka akciovým letákom údajne ušetríme. Priznávame, aj my sme doteraz boli supermarketoví nakupovači. No to, čo sme našli na bratislavských tržniciach, je úplne iný level!
collagewd
Startitup
  • My ľudia sme veľmi pohodlné tvory. Nakupovať chodíme do supermarketov, kde máme všetko priamo pod nosom a vďaka akciovým letákom údajne ušetríme. Priznávame, aj my sme doteraz boli supermarketoví nakupovači. No to, čo sme našli na bratislavských tržniciach, je úplne iný level!

Aby sme vykročili z vlastnej komfortnej zóny a pomohli v orientácii aj tebe, vybrali sme sa otestovať tri vyhlásené tržnice. Či už si Bratislavčan alebo CP-čkár, mal by si sa tešiť, pretože v hlavnom meste nájdeš naozaj bohatú ponuku nutrične hodnotných potravín a plodín. S príchodom slnečných dní môžeš skutočne zabudnúť na sterilné supermarkety s dovozovými a striekanými plodinami.

Kde kúpiš tú najchutnejšiu zeleninu a ovocie a za koľko?

Miletička

Taká tá klasika, ktorú sa pri slove tržnica zrejme ako prvá vybaví každému Bratislavčanovi. O Miletičke sa povráva všeličo – že je tam špina, smrad, potulujú sa bezdomovci a číhajú tam na teba gýčové číňanské obchody. No, to posledné je z časti pravda, nájdeš tam aj typické gýčové stánky, v ktorých sme kedysi nakupovali handry hádam všetci, no nenechaj sa odradiť.

Foto: Startitup

Foto: Startitup

Miletička má doslova rajskú ponuku ovocia a zeleniny. Vonia to tu asi ako u babky na záhrade plnej zrelého ovocia a špinu sme tu skutočne nenašli. Všetko vyzerá krásne čerstvo a aj keď sa okrem slovenských plodín nájdu nejaké z Maďarska, máš záruku, že nakúpiš hodnotné jedlo, ktoré nie je plné chémie a neputovalo cez pol sveta v ochranných fóliách.

Foto: Startitup 

Foto: Startitup

Máš na výber z obrovského množstva stánkov a predajcov, z ktorých väčšina sú veľmi milí ľudia. Nezažiješ tu sterilitu a anonymitu supermarketov, ale plodiny ti predá človek, ktorý ich sám vypestoval alebo farmára aspoň osobne pozná. A čo viac – zvyčajne nemá problém dať ti napríklad rajčinu ochutnať. To by sa ti v obchode naozaj nestalo. :)

Foto: Startitup

Foto: Startitup

Okrem ovocia a zeleninu tu nájdeš takmer všetko – sadeničky, kvety, kvasenú kapustu, med, strukoviny či semienka a naďabili sme aj na skvelé bratislavské rožky, ktoré jedna pani sama pečie spolu s lokšami či knedľou. Na tejto tržnici to doobeda aj cez týždeň skutočne žije, preto sa pri víkendovej návšteve priprav na malú tlačenku.

Koľko čo stojí:

Rajčiny: 2 – 2,50 eur/ kg

Paprika: 4,90 eur/ kg

Šalát: 0,60 eur/ ks

Mladý hrášok: 5 eur/ kg

Mladá cibuľka: 0,50 – 0,60 eur/ viazanička

Jahody: 6-7 eur/ kg

Červený melón: 3 eurá/ kg

Čerešne: 8 eur/ kg

Nová tržnica

Po Miletičke je tržnica na Trnavskom mýte sklamaním, pretože nemá veľa z jej čara a pozitívnej atmosféry. Môže za to do veľkej časti samotný depresívny priestor tejto socialistickej pamiatky, ale tiež fakt, že tu nájdeš tie skutočné tržnicové gýče. O mnohom vypovedá už obrovský nápis „záložňa“ na priečelí. Väčšinu budovy zaberajú obchodíky s rozličným a občas nepochopiteľným tovarom.

Foto: Startitup

Foto: Startitup

Aby sme im však až tak nekrivdili, našli sme tu aj zopár obchodov so slušnou ponukou potravín, s poctivými mäsovými výrobkami, mliečnymi produktami či pečivom. Táto tržnica je také malé bludisko a kým tu nájdeš to, čo chceš, možno sa trochu poprechádzaš. Čo sa týka stánkov so „zelovocom“, narátaš ich asi na dvoch rukách, pretože priestor je poloprázdny.

Foto: Startitup

Foto: Startitup

Kým na Miletičke to okolo desiatej hodiny skutočne žilo, na Trnavskom mýte mnohí ešte len vykladali svoj tovar. Ponuka bola vďaka sezónnosti podobná, no oveľa skromnejšia. Ak však hľadáš základné suroviny ako rajčiny, papriku, šalát či sezónne jahody, nájdeš tu, čo potrebuješ a určite lepšie, ako v supermarkete.

Foto: Startitup

Foto: Startitup

Stretli sme sa tu s milými aj trochu nevrlými predávajúcimi. Ty však určite nájdeš toho svojho, s ktorým priateľsky pokecáš a o to lepší pocit z nákupu a podpory slovenských farmárov budeš mať. No napriek tomu, že aj táto socialistická nádhera splní účel, Miletička pre nás zostáva číslom 1.

Koľko čo stojí:

Rajčiny: 3,50 – 4 eurá/ kg

Paprika: 3,50 eur – 4,50 eur/ kg

Šalát: 0,80 eur/ ks

Mladý hrášok: 5 eur/ kg

Mladá cibuľka: 0,40 – 0,50 eur/ viazanička

Jahody: 7 eur/ kg

Žltý melón: 3,50 eur/ kg

Freshmarket

Inovovanú predstavu tradičnej tržnice sme si nemohli nechať ujsť a presunuli sme sa tak do 21. hipsterského storočia vo Freshmarkete. Aj keď je pre mnohých trochu od ruky, oplatí sa ho navštíviť, pretože tu zabiješ všetky muchy jednou ranou. Nielen, že do svojej chladničky a špajze nakúpiš všetko potrebné, ale vďaka bohatému výberu gastro podnikov okamžite ulahodíš svojim chuťovým bunkám. 

Foto: Startitup

Foto: Startitup

Tento moderný koncept tržnice inšpirovaný zahraničím je skutočne jedinečný a svedčí o tom aj množstvo návštevníkov, ktorými sa to tam na poludnie hemžilo. Mnohí zavítali na obed do jednej z reštaurácií, na kávu zo skvelého Brew baru či nakúpiť zdravé potraviny. Po návšteve Freshmarketu skutočne nebudeš mať potrebu ísť niečo dokúpiť do supermarketu, no je pravdepodobné, že tvoja peňaženka to trochu pocíti.

Foto: Startitup

Foto: Startitup

Stánky s ovocím a zeleninou popravde nie sú najčastejším dôvodom, prečo sem Bratislavčania chodia, no nájdu tu všetko. Stánkov je len zopár, no výber je pomerne bohatý a plodiny sú kvalitné a chutné, nechýbajú bylinky či strukoviny. Cena je trochu vyššia. Sú tu naozaj milí predajcovia, ktorí nám doslova nanútili ochutnať sladké jahody.

Foto: Startitup

Foto: Startitup

Aj keď ťa návšteva Freshmarketu vyjde drahšie ako návšteva zvyšných dvoch, v pekných, svetlých a moderných priestoroch s toaletou nájdeš to najlepšie zo slovenskej aj svetovej gastronómie a produkcie farmárov. Nie každé mesto sa môže pýšiť takýmto skvelým konceptom a môžeme úprimne povedať, že Bratislava nie je Viedňou, ale na bohatosť gastro ponuky nie je o nič chudobnejšia.

Koľko čo stojí:

Rajčiny: 3,90 eur – 4,80 eur/ kg

Paprika: 4,80 eur/ kg

Mladý hrášok: 5 – 7 eur/ kg

Mladá cibuľka: 0,80 eur/viazanička

Jahody: 10 eur/ kg

Červený melón: 3,50 eur/ kg

Tak čo, už ťa prešla chuť na ovocie a zeleninu zo supermarketu? Lebo nás áno. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech