Po celom svete sa objavujú záhadné „vílie krúžky“. Vedci si ich pôvod nevedia vysvetliť

  • Na rôznych kontinentoch sa skupiny vedcov rozhodli skúmať „vílie krúžky“
  • Tieto útvary vznikajú v suchej pôde a tvoria zaujímavé obrazce
púšť
Vílie krúžky Reprofoto: Youtube/Gondwana Collection Namibia
  • Na rôznych kontinentoch sa skupiny vedcov rozhodli skúmať „vílie krúžky“
  • Tieto útvary vznikajú v suchej pôde a tvoria zaujímavé obrazce

Kruhové plochy v suchej pôde, známe ako „vílie krúžky“, dlhodobo fascinujú vedcov svojím záhadným pôvodom a charakteristickým vzhľadom, informuje CNN.

Tieto prírodné úkazy pripomínajú bodkovaný vzor. Doposiaľ ich pozorovali predovšetkým v suchých oblastiach Namibskej púšte v Južnej Afrike a v odľahlých častiach západnej Austrálie.

Nedávny výskum však pomocou umelej inteligencie odhalil existenciu podobných vzorov pripomínajúcich vílie krúžky až na troch kontinentoch a v pätnástich krajinách. Tento objav má potenciál transformovať naše chápanie tohto úkazu na celosvetovej úrovni.

Vílie krúžky skúmala umelá inteligencia

Výsledky štúdie, zverejnenej v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, sú výsledkom komplexnej analýzy satelitných fotografií s vysokým rozlíšením suchých oblastí z celého sveta. Vedci využili neurónové siete, teda druh umelej inteligencie napodobňujúcej ľudský mozog, na identifikáciu kruhových vzorov pripomínajúcich vílie krúžky.

Dr. Emilio Guirado, vedúci autor štúdie a vedec na Multidisciplinárnom inštitúte pre environmentálne štúdie na Univerzite v Alicante vo Španielsku, uviedol, že ide o prvý pokus o masové použitie umelej inteligencie na takúto analýzu.

Ako to prebiehalo?

Proces začal tým, že vedci trénovali neurónovú sieť na rozpoznávanie vílích krúžkov pomocou viac ako 15 000 satelitných snímok zachytených nad Namíbiou a Austráliou. Tieto snímky obsahovali krajiny s vílimi krúžkami aj bez nich.

Následne dali umelej inteligencii za úlohu analyzovať satelitné snímky takmer 575 000 pozemkov z rôznych častí sveta, pričom každý z týchto pozemkov mal približne rozlohu 2,5 akra (1 hektár). Neurónová sieť skenovala rastlinný porast na týchto snímkach a identifikovala kruhové vzory. Hodnotila ich veľkosť, tvar, umiestnenie, hustotu vzorov a ich distribúciu.

Úvodné vyhodnocovanie vyžadovalo aj ľudský dohľad. Niektoré štruktúry, či už umelé alebo prírodné, museli manuálne vylúčiť na základe fotointerpretácie a kontextu danej oblasti.

Odhalili 263 suchých lokalít po celom svete, kde sa objavili vílie krúžky. Tieto suché oblasti sa nachádzali v Afrike vrátane Sahelu, Západnej Sahary a Roga Afriky, ale aj na Madagaskare, v Strednej Ázii a juhozápadnej Austrálii.

Zvláštne útvary

Vílie krúžky nie sú jediným prírodným fenoménom, ktorý môže vytvoriť kruhové, holé miesta v pôde. Dr. Stephan Getzin, výskumník na Univerzite v Göttingene v Nemecku, zdôraznil, že to, čo odlišuje vílie krúžky od iných druhov medzier v pôde, je ich veľmi usporiadaný vzor.

Guirado však upozornil, že neexistuje jednotné a presné definovanie vílích krúžkov. Výskumníci sa spoliehali na usmernenia stanovené v rôznych publikovaných štúdiách a zistili, že priestorové vzory v starých aj nových vílích krúžkoch boli takmer rovnaké.

Okrem identifikovania nových miest s kruhovými vzormi pripomínajúcimi vílie krúžky, autori štúdie zhromaždili aj environmentálne údaje z týchto miest, aby osvetlili faktory, ktoré prispievajú k ich vzniku.

Zistili, že takéto vzory sú najpravdepodobnejšie vo veľmi suchých, piesočnatých pôdach s vysokou alkalinitou a nízkym obsahom dusíka. Okrem toho tieto vzory pomáhajú stabilizovať ekosystémy a zvyšovať odolnosť týchto oblastí voči narušeniam, ako sú povodne alebo extrémne suchá.

Čo ich tvorí?

Otázka toho, čo tvaruje vílie krúžky, zostáva nezodpovedaná. Faktory, ktoré vytvárajú tieto vzory, sa môžu líšiť od miesta k miestu. Getzin predtým navrhol, že v Namibii vílie krúžky vznikajú v dôsledku určitých klimatických podmienok a samoorganizácie rastlín. Termity, hoci obývajú suché miesta, nie sú podľa neho priamo zodpovedné za tvorbu vzorov.

V Austrálii je však činnosť termitov neoddeliteľne spojená s tvorbou vílích krúžkov. Termity nie sú len vedľajším produktom, sú hlavným mechanizmom tvarujúcim tieto vzory v austrálskom kontexte, tvrdí členka výskumného tímu.

Autori tejto štúdie dúfajú, že ich globálny atlas otvorí novú éru skúmania týchto zaujímavých holých miest. Zverejnením svojich zistení chcú inšpirovať vedcov po celom svete, aby sa hlbšie zamysleli nad záhadou vzorov pripomínajúcich vílie krúžky a odhalili tajomstvá ich vzniku.

Zdroje: CNN, PNAS, Youtube/Gondwana Collection Namibia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá