Po COVIDe prišiel hladomor. Brazília zažíva ďalšiu „biblickú ranu“, vláda vyzýva ženy, aby počkali s tehotenstvom

  • Brazília je jednou z krajín, ktoré najviac postihla pandémia
  • Na ochorenie COVID-19 zomrelo už viac ako 407-tisíc Brazílčanov
  • Vláda na Brazílčanky nalieha, aby odložili svoje tehotenstvo
  • Na koronavírus v tejto Juhoamerickej krajine zomrelo už viac ako 1 300 detí
Brazília
TASR/AP, Eraldo Peres, Andre Penner
  • Brazília je jednou z krajín, ktoré najviac postihla pandémia
  • Na ochorenie COVID-19 zomrelo už viac ako 407-tisíc Brazílčanov
  • Vláda na Brazílčanky nalieha, aby odložili svoje tehotenstvo
  • Na koronavírus v tejto Juhoamerickej krajine zomrelo už viac ako 1 300 detí

Kým sa svet pomaly otvára a pandémia pomaly ustupuje, Brazília je ohniskom nákazy. Posledné týždne zažíva prudký nárast nových prípadov. Začiatkom mája zaznamenala na COVID-19 už viac ako 407-tisíc úmrtí.

Brazília je jednou z krajín, ktoré najviac postihla pandémia. Podľa TASR vyšší počet úmrtí zaznamenali už len Spojené štáty (590-tisíc). Od vypuknutia koronavírusu v krajine potvrdili nákazu u viac ako 14,7 milióna osôb (počet obyvateľov je približne 211 miliónov). Momentálne má brazílska vláda problémy aj pri zabezpečovaní dostatočného počtu vakcín.

Brazílčania začali bojovať aj s ďalším problémom, a tým je hlad. Milióny obyvateľov krajiny kvôli pandémii nemajú na jedlo a sú bezmocní. Každým dňom sa zväčšujú dlhé rady pred charitatívnymi organizáciami, ktoré rozdávajú potraviny.

zdroj: TASR/AP, Andre Penner

Brazílska vláda zlyhala

Podľa informácií The New York Times tínedžeri stoja v uliciach a držia v rukách transparenty s veľkým nápisom „fome“, čo v preklade znamená hlad. Deti, ktoré už viac ako rok nechodia do školy, prosia o jedlo pred supermarketmi a reštauráciami. Celé rodiny sa zhlukujú v táboriskách na chodníkoch a žiadajú okoloidúcich čo i len o detskú výživu, sušienky či kúsok chleba.

To, čo sa deje v posledných mesiacoch v brazílskych uliciach, je podľa The New York Times jasným dôkazom toho, že vláda pravicového prezidenta Jaira Bolsonara zlyhala.

Od začiatku pandémie bol brazílsky prezident skeptický voči ochoreniu COVID-19 a opovrhoval zdravotníckymi odborníkmi, ktorí sa koronavírusu venovali a skúmali ho. Tvrdil, že ekonomické škody spôsobené zatváraním firiem a obmedzeniami mobility, ktoré odporúčali, by boli väčšou hrozbou ako pandémia.

Portál iDnes informuje, že milióny Brazílčanov dnes nemajú dostatočný prísun potravín. Podľa vládnej správy skoro 19 miliónov obyvateľov v najväčšej latinskoamerické krajiny trpelo minulý rok hladom, čo je skoro dvojnásobok v porovnaní s rokom 2018. „Okolo 117 miliónov ľudí, čo je skoro 55 % populácie krajiny, čelilo potravinovej neistote a nemalo k nej náležitý prístup.“

Ultimátna vakcína na všetky mutácie príde už v septembri. Má ochrániť svet pred lockdownmi

Cena potravín stúpla

V prvej vlne vláda poskytovala núdzovú pomoc známu ako „korona vouchery“. Viac ako 67 miliónov ľudí dostávalo mesačne 600 reais (91 eur) na nákup potravín.

Prezident však odmietol hrozbu koronavírusu, spochybňoval aj vakcíny, ktoré vláda zabezpečila. Rastúci verejný dlh, ktorý sa približuje bankrotu, nakoniec takúto pomoc obmedzil. Ľudia v núdzi dostávajú iba 250 reais (38 eur).

Myslíš si, že na ukončenie pandémie je potrebná vakcinácia?

Od začiatku pandémie sa pritom cena základných produktov dramaticky vzrástla. Cena oleja sa viac než strojnásobila, za kilogram ryže zaplatíš dvakrát toľko.

„Spôsob, akým sa vláda stavala ku vírusu, prehĺbil chudobu a nerovnosť,“ uviedol Douglas Belchior, zakladateľ organizácie UNEafro Brasil, ktorá sa snaží získať peniaze na potravinové balíčky pre zraniteľné komunity. „Hlad je v Brazílii vážnym a neriešiteľným problémom,“ dodal pre The New York Times.

Húfne zomierajú aj deti 

Po viac ako roku šíriacej sa pandémie je táto Juhoamerická krajina v počte úmrtí na vrchole. Aj napriek dôkazom, že COVID-19 zabíja malé deti zriedka, v Brazílii zomrelo na vírus 1 300 detí. BBC hovorí o prípade, kedy brazílsky lekár odmietol otestovať ročného syna Brazílčanky Jessiky Ricarte na prítomnosť koronavírusu, a to s tým, že jeho príznaky nezodpovedajú ochoreniu COVID-19. O dva mesiace zomrel na dôsledky SARS-CoV-2.

Ľudia čelia podvýžive, čo je podľa epidemiologičky Fatimy Marinho z Univerzity Sao Paulo to najhoršie pre našu imunitu. „Zvlášť u detí s nedostatkom živín hrozí, že nákaza koronavírusu bude mať veľmi negatívne dôsledky. Ľudia hladujú. To všetko ovplyvňuje úmrtnosť,“ dodáva epidemiologička.

zdroj: TASR/AP, Andre Penner

Portál Deutsche Welle informuje, že vláda na Brazílčanky nalieha, aby odložili svoje tehotenstvo. Pandémia totiž zvyšuje aj úmrtnosť tehotných žien. „S pribúdajúcimi novými infekciami vyzývame ženy, aby odložili svoje plánované tehotenstvo, kým sa situácia v krajine nevyrieši. Samozrejme, ak to je možné,“ povedal tajomník brazílskeho ministra zdravotníctva Raphael Camara.

Dodáva, že sa to netýka žien po štyridsiatke, ale mladých, ktoré by s tehotenstvom mohli počkať. Podľa štatistík v prvom štvrťroku 2021 každý týždeň zomrelo na COVID-19 priemerne 22,2 tehotných žien. Dôsledkom je najmä obmedzená intenzívna starostlivosť. 

Zdroje: TASR, The New York Times, iDnes, BBC, Deutsche Welle

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá