Po gigantickom žralokovi prichádzajú do Jadranského mora nebezpečné medúzy. Môžu spôsobiť doživotné jazvy

  • Z dovolenky pri Jadranskom mori sa môže stať razom nočná mora
  • Nebezpečné medúzy spoznáš podľa luminiscencie a purpurových škvŕn
Medúza, more
Unsplash/Aleksandar Popovski, Unsplash/Guillaume Issaly
  • Z dovolenky pri Jadranskom mori sa môže stať razom nočná mora
  • Nebezpečné medúzy spoznáš podľa luminiscencie a purpurových škvŕn

Letnú dovolenku v Jadranskom mori môžu sprevádzať vážne komplikácie. Podľa informácií Eco Sea Association (SEA) sa v ňom začali vyskytovať nebezpečné medúzy, ktoré človeka môžu popáliť a rany sa veľmi ťažko hoja. Na zasiahnutých miestach môžu zostať jazvy alebo odlišná pigmentácia.

Modro-ružové Tanierovky

Majú priemer len 10 centimetrov, sú sfarbené do modro-ružova s malými fialovými bodkami na klobúku a majú 4 dlhé chápadlá s výrazným nariasením. Druh medúzy zvaný Tanierovka môže spôsobiť dovolenkárovi po priamom strete pľuzgiere a nepekné rany. Čo je najhoršie, ich liečba je pomerne pomalá a môže zanechať trvalé poškodenia v podobe pigmentových odlišností so zvyškom oblasti alebo zjazvenie, informuje TV Nova a 24ur.

Pri rozsiahlejších poraneniach vyvolávajú zvracanie, bolesti hlavy a postihnutých miest, slabosť a v niektorých prípadoch aj stratu vedomia. Vedecký názov tejto medúzy je Pelagia noctiluca. Pochádza z gréckeho slova pelagos, čo znamená otvorené more, z latinského slova nox, čo znamená noc a zo slova lux, svetlo, nakoľko dokáže svietiť v tme.

Aj keď sa medúzy zvyčajne vyskytujú na otvorenom mori, morské prúdy a vlny ich niekedy zanesú až k pobrežiu. Sú rozšírené v teplých a mierne teplých moriach a najhojnejšie sa vyskytujú v Atlantickom oceáne, Stredozemnom a Červenom mori. Pokiaľ ťa spomínaný druh popŕhli, je dôležité na ranu neaplikovať sladkú vodu, kyslík, amoniak, alkohol alebo obväzy.

Pri slovenskom mori bolo veselo. Dovolenkárov vydesil dvojmetrový žralok, ktorý si plával kúsok od nich

Popáleninu môžeš opatrne umyť morskou vodou. Daj si tiež pozor, aby si si pokožku o nič neotieral. Na poškodenie môžeš na päť minút použiť aj zmes 50 percent sódy bikarbóny a 50 percent morskej vody, alebo na 5 až 15 minút položiť na ranu ľad, ktorý by mal byť zabalený v plastovom vrecku.

Zdroje: TV Nova, 24ur

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá