Podozrivé koronadotácie rozdal jediný úrad. Je to chrapúnsky podvod, sfalšovali podpisy, tvrdí Krajniak

  • Všetky podozrivé dotácie schránkovým firmám šli z jedného úradu práce v Pezinku
  • Podľa ministra Krajniaka úradníci jednoducho obišli kontrolu a sfalšovanými podpismi rozdali dotácie
Milan Krajniak
TASR/Martin Baumann
  • Všetky podozrivé dotácie schránkovým firmám šli z jedného úradu práce v Pezinku
  • Podľa ministra Krajniaka úradníci jednoducho obišli kontrolu a sfalšovanými podpismi rozdali dotácie

Zo zneužívania prostriedkov určených na udržanie pracovných miest sú podozriví štyria úradníci, ktorí boli prepustení, na úrade práce v Pezinku už nepracujú. Pred piatkovým mimoriadnym rokovaním parlamentného výboru pre sociálne veci to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Stopy vedú do Pezinka

Podľa neho išlo o „chrapúnsky podvod súvisiaci so sfalšovaním listín, podpisov a následnej kontroly„. Podľa neho totiž nezlyhala kontrola, ale bola sfalšovaná žiadosť o príspevky, bol sfalšovaný podpis na tejto žiadosti a sfalšovaný bol aj výsledok kontroly. Minister práce a sociálnych vecí pre tento prípad podať demisiu neplánuje. „Myslím, že som urobil všetko, čo som urobiť mohol,“ povedal.

PODVOD V PEZINKU SME UŽ 20. AUGUSTA NAHLÁSILI POLÍCII20. augusta 2021 o 10:43 som dostal informáciu o tom, že boli…

Posted by Milan Krajniak on Friday, October 22, 2021

Poukázal na to, že o podozrivých platbách na úrade práce v Pezinku sa dozvedel už 20. augusta tohto roka. Ešte v ten deň kontaktoval vtedajšieho policajného prezidenta Petra Kovaříka, ministra vnútra Romana Mikulca a podal vo veci trestné oznámenie.

Pár dní nato nariadil vykonanie kontroly na úrade práce v Pezinku a na základe tejto kontroly podal doplňujúce trestné oznámenie. K 1. septembru tohto roka Krajniak podľa jeho slov aj pre tento prípad vymenil generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, keď Mariána Valentoviča na tomto poste vymenil Karol Zimmer.

Chcel som, aby celoslovenskú kontrolu vykonal nový generálny riaditeľ,“ povedal minister. Celoslovenská kontrola, ktorá sa uskutočnila v septembri, podľa Krajniaka poukázala na 339 podozrivých žiadostí o platby. Po preskúmaní týchto platieb sa však podľa neho ukázalo, že všetky žiadosti, okrem podozrivých žiadostí z Pezinka, boli oprávnené.

Sociálny výbor má rokovať o návrhu na komplexné preskúmanie poskytovania finančnej pomoci podnikateľom a živnostníkom v období pandémie úradmi práce. Pôjde o reakciu na medializované podozrenia o vyplácaní príspevkov na udržanie zamestnanosti aj tzv. schránkovým firmám.

Milióny pre schránky

Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslalo Slovensko schránkovým firmám. Prišlo na to Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Celkovo môže ísť o 24 miliónov eur z verejných peňazí. Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach.

ICJK pri preverovaní firiem nenašli prevádzku žiadnej z nich a majitelia sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka. Podľa zistení investigatívnych novinárov z týchto krajín pritom nejde o významných podnikateľov. „Mnohých bol dokonca problém nájsť na adresách uvedených v obchodnom registri. Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov,“ uviedlo ICJK.

Pandemickú pomoc štát poskytuje podnikateľom a firmám, ktoré museli pre protipandemické opatrenia obmedziť alebo zatvoriť svoje prevádzky, poklesli im tržby najmenej o 20 percent, alebo ktoré udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.

NAKA začala vyšetrovanie

Vyplácanie pandemickej podpory schránkovým firmám už vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA). V diskusnej relácii TV Joj Na hrane to povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa o poskytovaní pomoci schránkovým firmám podľa Kollára dozvedel už 20. augusta. Šéf rezortu práce podľa neho okamžite kontaktoval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), ktorý vec podstúpil NAKA.

Všetku podporu pre schránkové firmy schválil Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Pezinku. Kollár preto nevylučuje, že za celou kauzou môže stáť korupčné správanie niektorého z pracovníkov úradu. Celý problém zamestnanci úradu práce v Pezinku zachytili na základe jednej podozrivej platby. Ostatné platby objavili následným skúmaním problému.

Dala by sa mať možno aj nejaká forma tolerancie, ale 24 miliónov je už veľmi veľká suma. To naozaj nie je tak, že si prilepšil nejaký živnostník alebo nejaká malá eseročka. Tá pomoc bola relatívne jedna z najnižších v krajinách OECD alebo Európskej únie a ešte aj z toho mála niekto ukradne 24 miliónov, a to ešte nie je isté, či je to tá konečná suma,“ komentoval situáciu predseda strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Bývalý predseda vlády dnes odoslal na Najvyšší kontrolný úrad list, v ktorom žiada kontrolórov, aby preverili celý proces prideľovania finančných prostriedkov v rámci pandemickej pomoci. Krajniaka zároveň Hlas-SD požiadal, aby zverejnil zoznam najväčších prijímateľov finančnej pomoci ale aj konečných užívateľov výhod.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá