Dôkaz, že posledných 10 rokov bolo neuveriteľných!

  • Žijeme v dobe plnej možností, neuveriteľných technológií, bláznivých vychytávok a „odlišných“ ľudí. Pri tej rýchlosti, nám však nezostáva veľa času ohliadnuť sa za tým, čo bolo.
titul
  • Žijeme v dobe plnej možností, neuveriteľných technológií, bláznivých vychytávok a „odlišných“ ľudí. Pri tej rýchlosti, nám však nezostáva veľa času ohliadnuť sa za tým, čo bolo.

Jedno je isté – rok 2006 mal svoje čaro. Od doby, kedy sme používali tlačidlové mobily, jazdili v neklimatizovaných autobusoch a v taškách nosili notebooky, ktoré nás ťahali k zemi, sa však veľa zmenilo. Niektoré technológie, ktoré sme pred 10 rokmi považovali za úžasné, dnes pôsobia skôr smiešne, rovnako ako aj naše fotky v šušťákových súpravách.

Ako veľmi teda zmenil pokrok svet za posledných 10 rokov? A čo všetko ovplyvnil?

 

Doprava 

Oblasť, v ktorej sa inovovalo viac než dosť. Od celkom bežných elektronických či sms lístkov cez Uber až po vychytávky ako Segway či Hoverboard – z miesta na miesto sa vieme dostať milión spôsobmi. Pred 10 rokmi si si vedel zobrať taxík alebo si kúpiť za pár korún lístok na MHD.

Keby ti vtedy niekto povedal, že si budeš vedieť pomocou pár ťuknutí do telefónu zavolať lacný odvoz, asi by si sa len neveriacky usmial. Ak by ti ale niekto povedal, že lietajúce auto bude realitou, pravdepodobne by si pochyboval o jeho normálnosti. Slovenský Aeromobil dnes však skutočne je reálny projekt.

1

foto: ibtiimes.co.uk/pcmag.com

 

 

Vzťahy 

To, či to je dnes medzi ľuďmi lepšie, nechám posúdiť niekoho iného, každopádne je to dnes iné, celkom iné. Pred 10 rokmi sme síce už vedeli komunikovať prostredníctvom sms, volaní či internetu (ICQIRCéčko boli moje srdcovky), no s dnešnou komunikáciou sa to nedá porovnať.

Preplávali sme dobou pokecu a zakotvili v prístave plnom možností a rôznorodých spôsobov. „Vzťahy“ si budujeme cez Tinder alebo Badoo, udržiavame ich cez Facebook či Instagram a ozvláštňujeme cez Snapchat. Len ma tak napadlo, že by sme sa mohli občas viac usmievať aj jeden na druhého, nie len do kamery. Hoci aj to selfie je svojim spôsobom revolučné.

2

foto: cheatsheet.com

 

Peniaze

Nie, nejde len o to, že sme medzičasom prešli z korún na eurá. Vznikol Bitcoin – virtuálna mena, ktorá bola v minulosti nepredstaviteľnou, ale ani to ešte nie je všetko.

Technológie nám umožňujú oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie hýbať našimi peniazmi. Na Slovensku sa o rozvoj inovácií pričinila hlavne Tatra banka, ktorá do svojej ponuky rýchlo zaradila mobile banking, mobile payment či vyber z bankomatu cez mobil. Úprimne, pred 10 rokmi by sme všetkým týmto inováciám pravdepodobne nedôverovali – o to úžasnejšie sú pre nás dnes.

TB_App_Uvodny_1000x500_01

foto: tatrabanka.sk

 

Biznis  

A myslím tým spôsoby, akými si dnes môžeš zarobiť mince a bankovky. Samozrejme, v roku 2016 hovoríme o celkom inom modely biznisu ako pred 10 rokmi, no nie je to len o startupoch, founderoch, unicornoch a pitchovaní. Pred 10 rokmi nemal 20-ročný chalan možnosti rozbehnúť vlastný fungujúci biznis – určite nie také ako dnes. Mladí Youtuberi v roku 2016 zarábajú viac ako ich rodičia, pritom nemusia ani vymýšľať prevratné nápady či budovať si kariéru v korporáciách. Ďalej sú to digitálni nomádi ako Matouš Vinš, ktorí cestujú po svete a prostredníctvom internetu rozbiehajú vlastný biznis. Možností je oveľa viac.

4

foto: Youtube,Gogo/archív Matouš Vinš

 

Rozmýšľanie

Vďaka obrovskému toku informácií, ktoré denne z internetu absorbujeme, sa mení spôsob nášho myslenia. Pred 10 rokmi robili veľké médiá gatekeeping pre celú krajinu – rozhodovali o tom, ktoré informácie sa medzi ľudí dostanú a ktoré nie. Dnes už si gatekeeping robí každý sám. Je teda na tebe, aké stránky a profily budeš sledovať, ale aj to, čomu v konečnom dôsledku uveríš a čomu nie. Musíš sa vedieť spoľahnúť viac na teba.

Nie je to ale len o tom. Čo ťa napadne ako prvé, keď potrebuješ zistiť nejakú informáciu alebo si si niečom nie celkom istý? Presne tak, Google. Pred 10 rokmi by si sa pravdepodobne spýtal niekoho blízkeho a čakal radu od nehu. Pokrok nás skrátka zmenil.

5

foto: huffingtonpost.co.uk

zdroj titulnej fotografie: Flickr, James MacDonald/ mirror.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech