„Policajný prevrat sa na Slovensku nekoná,“ ubezpečuje Slovákov prezidentka po zasadnutí bezpečnostnej rady

  • Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb
  • Bezpečnostná rada pozostáva z deviatich členov
Na snímke je Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová, TASR/Jaroslav Novák
  • Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb
  • Bezpečnostná rada pozostáva z deviatich členov

V súvislosti s akciou Rozuzlenie, ktorú mala pod palcom NAKA, zasadá bezpečnostná rada. Informuje o tom portál tvnoviny.sk s tým, že zasadnutia sa mala osobne zúčastniť aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Bezpečnostná rada pozostáva z deviatich členov.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok (18. 8.) obvinila viacero osôb. Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní (OČTK), informovali sme.

Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

Vyšetrovateľ NAKA vo štvrtok ráno tak obvinil riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného, ale aj riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča. Rovnako aj bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Na vrchole zločineckej skupiny, pre ktorú sú Aláč aj Pčolinský obvinení, stojí podľa vyšetrovateľa podnikateľ Peter Košč, ktorý mal kontakty na tajnú službu. Súčasťou spomínanej skupiny je podľa obvinenia aj bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský a exsiskár Martin Ciriak.

Ódor zvolal Bezpečnostnú radu

Premiér Ľudovít Ódor po vyhodnotení aktuálnej situácie v spojitosti s policajnými zásahmi zvolal Bezpečnostnú radu SR na piatok (18. 8.) ráno. O tomto kroku vopred informoval aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, ktorá sa na zasadnutí osobne zúčastní. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Bezpečnostná rada SR v mieri slúži ako poradný orgán vlády a vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu v Slovenskej republike. Okrem toho pre vládu pripravuje aj návrhy opatrení na predchádzanie krízových situácií. Rovnako tak aj návrhy na riešenie už vzniknutej krízovej situácie.

Prevrat sa nekoná

Žiaden policajný prevrat v štáte sa nekoná. Chod inštitúcií, ktorých členovia boli obvinení po zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), je zabezpečený a sú funkčné. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová po piatkovom rokovaní bezpečnostnej rady.

Podčiarkla tiež, že priestor na intervenciu politickej moci a vyvodenie zodpovednosti voči polícii by sa vytvoril po tom, ak by prokuratúra a súdy konštatovali nedôvodnosť trestných stíhaní.

Premiér Ľudovít Ódor deklaroval, že po rozhodnutí prokurátorov a súdov bude konať voči aktérom kauzy Rozuzlenie, či už je to Slovenská informačná služba (SIS) alebo Policajný zbor. Vyhlásil to po piatkovom zasadnutí bezpečnostnej rady v súvislosti so zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a obvinením vedenia tajnej služby a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Nateraz vyzval politikov na zdržanlivosť a odmietol zastrašovanie orgánov činných v trestnom konaní. Zároveň ubezpečil verejnosť, že Slovensko je právnym štátom.

„V momente, keď na základe dôkazov a faktov dospejú prokurátori a súdy k rozhodnutiu, budem konať voči dotknutým aktérom, či už je to SIS alebo polícia, ktoré spadajú pod kontrolu vlády,“ deklaroval premiér s tým, že v blízkej dobe by mali súdy a prokurátori rozhodnúť o zákonností konaní.

„Nezávislosť polície, prokuratúry a súdov nikam nezmizla. To, samozrejme, neznamená, že si môžu nekontrolovane robiť to, čo chcú,“ poznamenal. Zdôraznil, že nik nie je nedotknuteľný, ani politici či vysokí štátni úradníci. Verí, že rovnako ako vláda, aj Národná rada SR si je vedomá svojej zodpovednosti smerom k NBÚ.

Predseda vlády zároveň apeloval na verejnosť, aby neverila klamstvám. Odmieta, že by akokoľvek zasahoval do práce polície. Úzka skupina ľudí podľa neho šíri klamstvá a nenávisť s cieľom zneistiť verejnosť a zbierať lacné politické body. „Človek na Slovensku by sa mal pomaly hanbiť, že sa odmieta nechať skorumpovať, že odmieta rozkrádať krajinu. S týmto mentálnym svetom sa nestotožňujem a chcem vás uistiť, že nik vám krajinu neunáša,“ vyhlásil.

Zdroje: tvnoviny.sk, Archív Startitup 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá