Pomoc dostanú len „vyvolení“ pacienti. Byť Dobrodruhom je náročné, musíš vystúpiť z komfortnej zóny (NEWSLETTER)

pjimage (18)

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť. 

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Lôžko s pľúcnou ventiláciou nedostane každý, ministerstvo spustilo triáž pacientov. Liečba nezaočkovaných ľudí je drahá, riešením by podľa odborníkov mohlo byť povinné očkovanie a tretia dávka vakcíny. 
  • Spoločnosť FaxCopy zakladal Richard Sulík. Spomína na začiatky podnikania v období divokých deväťdesiatok.
  • Cestovať začal po páde režimu a stopom išiel až do Himalájí. Jozef Terem alias Dobrodruh patrí k jedným z prvých slovenských cestovateľských blogerov.  

Sme v situácii, kedy akútnu zdravotnú starostlivosť nedostane každý

Slovenská ekonomika počas pandémie spomaľuje. Vyplýva to z viacerých údajov Národnej banky Slovenska. Jedným z faktorov spomalenia je aj jedna z najhorších úrovní zaočkovanosti v rámci krajín EÚ.

Ak by sme boli na podobnej úrovni ako krajiny s najlepšou mierou zaočkovanosti, citeľne by sme pomohli ekonomike, nemocniciam, pracovným miestam aj verejnému rozpočtu. 

To, že mizerná úroveň očkovaných obyvateľov ničí slovenskú ekonomiku, nie je však jediný problém. Ministerstvo zdravotníctva vyčíslilo, že na liečbu nezaočkovaných obyvateľov, ktorí ochoreli na Covid-19, sme iba od začiatku septembra minuli viac ako 37 milióna eur.

Okrem toho, že je liečba dlhšia a finančne náročnejšia, vyžaduje si aj väčší počet zdravotníkov. Bohužiaľ, ten počas pandémie stále klesá.

O kriticky zlej situácii v nemocniciach sa už hovorí aj píše dlho. Dnes to už zašlo do bodu, keď ministerstvo spustilo triáž pacientov. O napojení chorých na pľúcnu ventiláciu alebo poskytnutí jednotky intenzívnej starostlivosti rozhodnú body. Miesto na lôžku s kyslíkom dostane pacient s väčšou šancou na prežitie. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Ako uvádza rezort zdravotníctva, očkovaní pacienti v nemocniciach majú spravidla ľahší priebeh, ich hospitalizácia je kratšia a vyžaduje menej náročnú liečbu.

Od septembra do 28. novembra bolo pozitívne testovaných približne 300-tisíc ľudí, z toho približne 78 % nebolo zaočkovaných.

Náklady na liečbu všetkých pacientov dokopy predstavovali 40 miliónov eur. „Z tejto sumy bolo až 37,5 milióna eur použitých na liečbu pacientov, ktorí neboli zaočkovaní,“ napísalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie