Povedzte svojim psom, že ich milujete, rozumejú tomu. Ich tep sa zvýši o 46%

  • V poslednej dobe boli uskutočnené dve vedecké štúdie zamerané na komunikáciu psov a ľudí
  • Prvá štúdia skúmala, ako mozog psa spracováva slová, vedci došli k prekvapivému záveru, že proces je rovnaký ako u ľudí
  • Druhá sa zamerala na fyzické reakcie psov na slová a na svojich majiteľov
pes
Unsplash/Adam Griffith
  • V poslednej dobe boli uskutočnené dve vedecké štúdie zamerané na komunikáciu psov a ľudí
  • Prvá štúdia skúmala, ako mozog psa spracováva slová, vedci došli k prekvapivému záveru, že proces je rovnaký ako u ľudí
  • Druhá sa zamerala na fyzické reakcie psov na slová a na svojich majiteľov

Pes je najlepším priateľom človeka, no doteraz sme zvykli svojich štvornohých priateľov podceňovať a na ľudí, ktorí sa s nimi rozprávajú, pozerať ako na bláznov. V poslednej dobe dve vedecké štúdie potvrdili, že psy nielen reagujú a rozumejú niektorým našim slovám, ale navyše u nich aj vyvolávajú fyzické reakcie.

Nedávna štúdia maďarského vedeckého tímu z Katedry etológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Eötvösa Loránda (ELTE) publikovaná v auguste v periodiku Nature priniesla nové zistenia o tom, ako psy spracovávajú informácie. Vedci tvrdia, že psy chápu najskôr tón, akým slová vyslovíme, potom ich samotný význam.

zdroj: Unslash/Lesly Juarez

„Skúmanie podobností a rozdielov v spracovaní reči medzi mozgom psa a človeka môže veľa pomôcť pri porozumení krokov, ktoré viedli k vzniku reči počas evolúcie. Ľudský mozog spracováva reč hierarchicky: po prvé, intonácie v nižších, ďalšie, významy slov vo vyšších štádiách. Pred niekoľkými rokmi sme zistili, že mozog psa, rovnako ako ľudský mozog, oddeľuje intonáciu a význam slova. Je však hierarchia tiež podobná? Aby sme to zistili, použili sme tentoraz špeciálnu techniku: zmerali sme, ako mozgová aktivita psa klesá na opakovane hrané podnety. Počas skenovania mozgu sme niekedy opakovali slová, intonácie. Silnejší pokles v danej oblasti mozgu k určitým opakovaniam ukazuje zapojenie oblasti,“ uviedla maďarská výskumníčka Anna Gábor v tlačovej správe vydanej univerzitou.

zdroj: Unsplash/Jamie Street

Mozog psa, rovnako ako ľudský mozog, spracováva reč hierarchicky

Autori štúdie sledovali mozgovú aktivitu 12 domácich miláčikov – šiestich border kólií, piatich zlatých retrieverov a jedného nemeckého ovčiaka – pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Skúmali, ako psy zareagujú najskôr u slov a slovných spojení, ktoré dobre poznajú, ako napríklad „dobre“, „to je ono“, alebo „múdro.“ Potom skúmali ich reakciu na neznáme slová „ako“, „zatiaľ“ v pochvalných aj neutrálnych tónoch.

Výsledky ukazujú, že mozog psa, rovnako ako ľudský mozog, spracováva reč hierarchicky: intonácia je v nižších štádiách, zatiaľ čo známe slová vo vyšších štádiách. Výsledky tiež preukázali, že staršie psy mali väčší problém s rozlišovaním slov ako mladšie psy.

zdroj: Unsplash/Adam Griffith

„Aj keď je spracovanie reči u ľudí v mnohých aspektoch jedinečné, táto štúdia odhalila vzrušujúce podobnosti medzi nami a nemými druhmi. Podobnosť však neznamená, že sa táto hierarchia vyvinula pre spracovanie reči,“  povedal vedúci výskumu Attila Andics. „Namiesto toho tu uvedená hierarchia nasledujúca po intonácii a spracovaní slovného významu a tiež u ľudí môže odrážať všeobecnejší princíp spracovania, ktorý nie je špecifický pre reč. Jednoduchšie, emočne nabité podnety (napríklad intonácia) sa zvyčajne analyzujú v nižších fázach; zatiaľ čo zložitejšie, naučené podnety (napríklad význam slova) sa analyzujú na vyšších stupňoch vo viacerých.“

Tep sa zvýši pri slovách „milujem ťa“

Ďalšia štúdia od Canine Cottages sa zamerala na skúmanie fyzických reakcií psov na slová. Časopis People informoval, že štyri rôzne šteňatá boli vybavené špeciálnymi obojkami na sledovanie srdcového rytmu, ktorý sledoval ich fyzickú reakciu pri interakcii s majiteľmi.

Pomocou kombinácie údajov o sledovaní srdcovej frekvencie od štyroch psov počas siedmich dní dospeli výskumníci k záveru, že ich priemerná srdcová frekvencia bola 67 tepov za minútu.

Výskumníci ale prišli k prekvapivému záveru. Keď psom ich majitelia povedali „milujem ťa“, ich srdcový rytmus vyskočil o 46% na 98 tepov za minútu.

zdroj: Unsplash/Alvan Nee

Na srdcový tep mala účinok aj jedna špecifická činnosť, a to hladkanie a maznanie. Vtedy sa srdcový rytmus psov znížil v priemere o 23% zo 67 úderov za minútu na 52 úderov za minútu.

Vedci nepozorovali fyzickú reakciu len na psoch, ale aj na ich majiteľoch. Výsledky ukázali, že ich srdcový rytmus sa v priemere zvýšil o 10%, keď videli svojho psa po tom, čo boli určitý čas od neho.

„Je úžasné vidieť, že srdcové frekvencie našich psov sa zvyšujú, keď sa im hovorí, že sú milované, prejavujú vzrušenie a naopak srdcovú aktivitu znižujú, keď sa maznajú, čím prejavujú spokojnosť,“ uviedla Shannon Keary, manažérka Canine Cottages. „Je tiež zaujímavé sledovať všetky tie čudné a úžasné spôsoby, ako nám naši miláčikovia dávajú najavo svoju lásku. Z týchto údajov môžeme teraz oficiálne povedať, že nás naši psi skutočne milujú!“

zdroj: Unsplash/Vico Pradipta

Canine Cottages na svojej stránke uvádza 10 prejavov psej lásky 

  1. Oblizovanie a bozkávanie. Ide o najčastejšie prejavy psej lásky.
  2. Maznanie, prípadne spanie vedľa alebo na majiteľovi. Psi spia alebo ležia len pri človeku, ktorému veria, alebo ho majú radi.
  3. Vítanie. Keď psi vítajú ľudí, pravdepodobne vrtia chvostom tam a späť, skáču a krútia sa späť k tým, ktorých majú radi.
  4. Prosenie. Nie je to len prostriedok na získanie jedla. Psi sa prostredníctvom prosenia dožadujú aj našej pozornosti.
  5. Nosenie hračiek alebo obľúbených predmetov. Donesenie svojej obľúbenej hračky znamená, že nám pes dôveruje a miluje nás.
  6. Spanie na chrbte s labami hore. Táto pozícia je pre psa najzraniteľnejšia, ak v nej pes pri nás zotrváva, znamená to, že nám bezvýhradne verí.
  7. Lojalita. Pes nás prirodzene bráni a ochraňuje, aj keď to práve nepotrebujeme.
  8. Vyskakovanie. Činnosť, ktorá nám často lezie na nervy, ale pes nám tak dáva najavo, že je rád, že nás vidí.
  9. Ničenie vecí. Bude to znieť zvláštne, ale aj ničenie vecí je psí prejav lásky. Veci väčšinou ničia pri dvoch situáciách, keď chcú získať našu pozornosť, alebo keď nie sme doma a chýbame im. Žutie vecí ich upokojuje a dobre im robí aj to, že majú našu vôňu.
  10. Ukazovanie bolesti. Psi prichádzajú za majiteľmi, keď sa necítia dobre, alebo majú nejaké bolesti, považuje sa to za prejav dôvery.
    zdroj: Unsplash/Vico Pradipta
Zdroje: Nature, Eurekalert, Canine Cottages, People

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá