Poznáme najväčších znečistovateľov našej planéty, vedci bijú na poplach

  • Spotreba energie sa celosvetovo zvýšila o 2,3%
  • Najhoršie výsledky zaznamenala India, v ktorej sa emisie skleníkových plynov zvýšili o 6,4%
emissions
Pexels
  • Spotreba energie sa celosvetovo zvýšila o 2,3%
  • Najhoršie výsledky zaznamenala India, v ktorej sa emisie skleníkových plynov zvýšili o 6,4%

Spoločnosť Capgemini prišla so štúdiou, ktorá sa zaoberala nárastom emisií skleníkových plynov v minulom roku. Hlavným dôsledkom bola prudká spotreba energie, v rámci ktorej dominujú predovšetkým fosílne palivá. 

Spotreba energie sa celosvetovo zvýšila o 2,3%, čo predstavuje takmer dvojnásobok priemernej ročnej miery rastu od roku 2010. Tieto výsledky navyše môžu ohroziť globálne ciele v oblasti zmeny klímy.

Najhoršie výsledky zaznamenala India

Tu sa emisie skleníkových plynov zvýšili o 6,4%. Na druhom mieste sa umiestnili Spojené štáty americké, kde došlo k zvýšeniu o 3,4% a tretiu pozíciu uzatvára Čína, kde bolo zaznamenané zvýšenie o 2,3%.

V správe sa ďalej uvádza, že Čína a USA budú závislé od elektrárni spaľujúcich uhlie najmenej ďalšie dve desaťročia. Čína je navyše zodpovedná aj za zásobovanie 95% svetového dopytu po kovoch vzácnych zemín, ktoré sa následne využívajú v high-tech zariadeniach.

V súvislosti s ohrozením globálnych cieľov v oblasti zmeny klímy sa polemizuje aj o tom, že problémom môže byť nedávny krok, prevedený zo strany Trumpovej administratívy. 

Tá zaslala OSN oficiálny list, ktorým začali proces odstúpenia USA od parížskej klimatickej dohody. Proces odstúpenia by mal trvať jeden rok a USA sú prvou krajinou, ktorá sa rozhodla pre odstúpenie od parížskej dohody, informuje iflscience.

Na závažnú klimatickú krízu najnovšie upozorňuje aj vyše 11-tisíc vedcov zo 153 krajín sveta, podľa ktorých nás čaká „nevídané utrpenie“. Súčasťou ich odkazu je aj súpis základných bodov, ktoré by mali zaistiť udržateľnú budúcnosť ľudstva. Jedným z bodov je práve zníženie emisií skleníkových plynov a ďalších znečisťujúcich látok.

Svetovým lídrom v znižovaní emisií je Európa

V štúdii je za najúspešnejší región v boji proti zmene klímy označovaná Európa. Jej rast dopytu po energii bol výrazne nižší ako vo zvyšku sveta a predstavuje svetového lídra v oblasti znižovania emisií. Najlepšie výsledky dosiahlo Nemecko, ktoré zaznamenalo zníženie dopytu o 2,2%.

Zníženie emisií uhlíka najnovšie potvrdili aj viaceré národné vlády, pričom napríklad vo Francúzsku chcú do roku 2022 zastaviť výrobu energie v uhoľných baniach. Nemecko plánuje do roku 2038 zatvoriť všetky uhoľné elektrárne, ktoré v minulom roku predstavovali 37% svetovej výroby elektrickej energie.

V neposlednom rade je dobrou správou aj zvýšenie globálneho investovania do výroby obnoviteľnej energie (o 14,5%) v roku 2018. Hlavnou príčinou je neustále znižovanie nákladov na zavedenie veternej či solárnej energie.

Zdroj: Capgemini, iflscience , Futurism

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá