Poznáme slovo roka 2023: Čo Slováci používali najčastejšie? (ZOZNAM)

  • Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied zverejnil rebríček Slovo roka 2023
  • Rebríček sa tvorí na báze analýzy korpusových dát
Kocky s písmenkami na knihe.
Ilustračné foto Freepik/@azerbaijan_stockers
  • Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied zverejnil rebríček Slovo roka 2023
  • Rebríček sa tvorí na báze analýzy korpusových dát

V mnohých krajinách ľudia radi sledujú, ktoré slovo sa stane slovom roka, a Slovensko nie je výnimkou. Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra (JÚĽŠ) pri Slovenskej akadémii vied každoročne oznámi zoznam slov, ktoré boli najpoužívanejšie.

Nejde už o výber slova roka prostredníctvom hlasovania verejnosti alebo rozhodnutím jazykovedcov. Dnes sa rebríček slov roka zostavuje analyzovaním dát z korpusov. Pri tejto práci sa využívajú Tradičný Slovenský národný korpus (SNK) a internetové korpusy z rodiny Aranea1.

„Na hľadanie slov, ktoré pribudli do jazyka nedávno, prípadne veľmi vzrástla frekvencia ich výskytu v korpuse, sme použili najnovšiu verziu slovenského webového korpusu Araneum Slovacum VII. Porovnávali sme podkorpus textov, ktoré pribudli do korpusu v roku 2023 so zvyškom korpusu, čiže obdobím 2013 – 2022,“ vysvetlil JÚĽŠ.

Umelá inteligencia vedie

Na čele zoznamu je slovo ChatGPT.

„Prvýkrát sme ho zaznamenali v decembri 2022 (1 výskyt), ale v roku 2023 už bolo prítomné vo vyše 700 dokumentoch (skóre 20,8) – v súvislosti s nástupom systémov umelej inteligencie ste sa s týmto slovom už určite stretli,“ uviedol JÚĽŠ.

V kategórii slov z domácej tvorby zaujíma prvé miesto slovo bezpríznakovosť.

„Tu pritom vôbec nejde o neologizmus, jazykovedci slovo používajú už dávno. Keď sa však pozrieme do korpusu, zistíme, že po novom sa slovo v prevažnej väčšine prípadov vyskytuje v spojení ‚vyhlásenie o bezpríznakovosti‘, čo je známe najmä rodičom školopovinných detí,“ priblížil JÚĽŠ.

Ódor ako víťaz

V kategórii vlastných osobných mien je víťazom meno Ódor.

„Domnievame sa, že tu nie je potrebné vysvetľovať, ako sa toto slovo v zozname vyskytlo,“ zhodnotil JÚĽŠ.

Najpoužívanejšie slová roka 2023 (TOP 10)  a ich skóre:
  • ChatGPT (20.8)
  • Feat. (14.6)
  • Edupage (13.5)
  • bezpríznakovosť (13.3)
  • Modified (12.0)
  • Ódor (11.4)
  • Ódor|Ódora (10.5)
  • odkazujúna (9.7)
  • Yahhoo|yahhoo (9.7)
  • edupage (9.6)

iPhone ako najčastejšie vyhľadávané slovo

Najčastejšie vyhľadávaným slovom na nákupnom porovnávacom portáli Heureka.sk bol v minulom roku iPhone. Spotrebitelia na Slovensku ho vyhľadávali celkovo 199 443-krát, pričom bol najvyhľadávanejším výrazom počas celého roka. Portál o tom informoval v utorok.

„Ďalšie priečky zostali oproti minulému roku bez výraznejších zmien. Vyskočilo však vyhľadávanie S23, vďaka ktorému si v tabuľke celkovo polepšila značka Samsung. Naopak, Xiaomi sa prepadla až o desať miest, airpods o štyri a PS5 o tri miesta,“ dodal portál.

Spotrebitelia na Slovensku iPhone na portáli hľadali s použitím 574 unikátnych vyhľadávacích výrazov, pričom Čechom na to stačilo 318 výrazov. V Česku ho z prvej priečky zosadila v júli chladnička a v decembri Lego.

Kým spotrebitelia na Slovensku preferujú vo vyhľadávaní konkrétne produkty a značky, v prípade Čechov ide podľa portálu skôr o vyhľadávanie kategórií.

„Česi v oveľa väčšej miere využívajú Heureku na hľadanie najlepšieho produktu v pomere kvalita/cena, kým Slováci Heureku využívajú na vyhľadávanie najlepšej ceny či dostupnosti konkrétneho produktu,“ uzatvoril šéf analytikov nákupného poradcu Michal Buzek.

Písanie rukou tvorí v mozgu viac spojení

Používanie klávesnice je u mnohých ľudí rýchlejšie než písanie rukou, no písanie rukou zlepšuje pamäť a schopnosť správne napísať slová, uvádza nová štúdia. TASR informuje na základe správy servera Medical Xpress.

Nórski vedci sa usilovali zistiť, či proces tvorby písmen rukou vedie k vyššiemu počtu spojení v mozgu než pri písaní na klávesnici. Skúmali preto neurónové siete využívané pri oboch spôsoboch písania.

na snímke je ruka s perom
zdroj: freepik

„(Výskumom) sme dokázali, že pri písaní rukou sú spojenia v mozgu výrazne rozvetvenejšie ako pri písaní na klávesnici písacieho stroja alebo počítača. Rozvetvené spojenia v mozgu sú kľúčom k formovaniu spomienok a ukladaniu nových informácií, čím prispievajú k učeniu,“ vyhlásila neurovedkyňa profesorka Audrey van der Meerová, ktorá sa na Nórskej univerzite vedy a techniky venuje výskumu mozgu. Profesorka je tiež spoluautorkou štúdie publikovanej v odbornom žurnále Frontiers in Psychology.

Vedci pri výskume použili elektoencefalogram (EEG) s vysokou hustotou elektród. Prístroj zaznamenáva činnosť mozgu pomocou sieťky umiestnenej na hlave vytvorenej z 256 snímačov.

Výskumníci pomocou prístroja zozbierali údaje od 36 vysokoškolských študentov, ktorí sa na štúdii zúčastnili. Študenti mali za úlohu dotykovým perom alebo pomocou klávesnice prepisovať slová, ktoré sa päť ráz zobrazili na obrazovke pred nimi. Pri písaní na klávesnici mohli používať iba jeden prst na každej ruke.

Keď účastníci štúdie písali rukou, zvyšovala sa prepojenosť rôznych častí mozgu oproti písaniu na klávesnici.

Zdroje: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá