Praktiky ako v stredoveku: Vymetači tepla vyháňajú „démona homosexuality“ a neštítia sa ani znásilnenia

  • Hoci už homosexualita nie je chorobou, stále ju „liečia“
  • Konverznú terapiu prirovnávajú k mučeniu
  • Zdá sa, že je akceptovanejšia než láska ľudí rovnakého pohlavia
LGBTQ
Ilustračná snímka Unsplash/NIM/Karollyne Hubert
  • Hoci už homosexualita nie je chorobou, stále ju „liečia“
  • Konverznú terapiu prirovnávajú k mučeniu
  • Zdá sa, že je akceptovanejšia než láska ľudí rovnakého pohlavia

Predstav si, že niečo, s čím si sa narodil, čo ti bolo dané, je v spoločnosti neakceptované až nelegálne. Tvoja pehavá tvár, ryšavé vlasy či krivé nohy sú dôvodom, prečo môžeš dostať „na hubu“, keď si trúfneš vyraziť von s kamarátmi.

V rodine, škole i v práci si vyvrheľom, monštrom, ktoré treba liečiť. Modlitbami, elektrošokmi a niekedy aj palicou. Zdá sa ti to absurdné? Ešte absurdnejšie je, že presne takto sa aj dnes, v 21. storočí, „lieči“ homosexualita.

Homosexuálov treba „preprogramovať“

„Vyliečil som geja!“ šokoval svet na konferencii v roku 1899 nemecký psychiater Albert von Schrenck-Notzing. Obdivuhodný úspech, zvrátiť homosexuálne túžby svojho pacienta, mu pomohla dosiahnuť hypnóza. A návšteva miestnych nevestincov, ktoré mali posilniť účinky terapie.

Do tohto obdobia môžeme sledovať prvé pokusy vyliečiť homosexualitu a „poruchy“ rodovej identity. Odkedy sa homosexualita „objavila“, vedci sa ju pokúšali vysvetliť rôznymi teóriami.

Pre niektorých bola formou zastaveného vývoja, iní tvrdili, že je to fóbické vyhýbanie sa heterosexualite, ktoré spôsobila neadekvátna výchova v rannom veku. Veľmi populárny bol, a stále je, názor, že sexuálna orientácia a rodová identita je voľba.

Akokoľvek „to“ vzniklo, v drvivej väčšine prevládali názory, že je homosexualita či transrodovosť chorá, neprirodzená, nesprávna či hriešna. A takýto „patogén“ predsa treba odstrániť.

K tomu sa využíva konverzná terapia, ktorá stojí na teórii, že sa sexuálna orientácia dá zmeniť, možno sa z nej „vyliečiť“. Hoci ani dnes neexistuje žiadny dôkaz, že by sa to naozaj dalo, kontroverzné praktiky ani zďaleka nezmizli. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Growing Regulation of Conversion Therapy, PsychCentral, Web MD, HuffPost, Times of India, Williams Institute, Garrard Conley, Startitup, ILGA-Europe, Pravda 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá