Pravda o zdravých tukoch odhalená: Ich nerovnováha zvyšuje riziko predčasného úmrtia

  • Medzi zdravé tuky zaraďujeme omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
  • Ich nesprávny pomer zvyšuje riziko rakoviny či autoimunitných porúch
Losos a avokádo
Freepik
  • Medzi zdravé tuky zaraďujeme omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
  • Ich nesprávny pomer zvyšuje riziko rakoviny či autoimunitných porúch

Konzumácia dostatočného množstva zdravých tukov je skvelá pre zdravie mozgu a srdca. Yuchen Zhang, vedúci výskumník aprílovej štúdie publikovanej v eLife, však poukázal na súvislosti medzi pomerom omega-3 a omega-6 mastných kyselín v krvnej plazme a úmrtnosťou z rôznych príčin, vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení. Výsledky tejto štúdie zrejme mnohých prekvapia.

Omega-3 vs. omega-6

Podľa National Institutes of Health existujú tri hlavné typy omega-3 mastných kyselín: alfa-linolénová kyselina (ALA), eikosapentaénová kyselina (EPA) a dokosahexaénová kyselina (DHA). Tieto esenciálne mastné kyseliny sú kľúčové pre zdravie srdca, ciev, pľúc, imunitného a endokrinného systému.

Omega-3 mastné kyseliny sa prirodzene vyskytujú v potravinách, ako sú tučné ryby (napríklad losos, tuniak a sardinky), ľanové semienka, vlašské orechy, chia semienka a sú tiež dostupné vo forme doplnkov, ako je rybí olej.

Naopak, potraviny bohaté na omega-6 mastné kyseliny zahŕňajú orechy, semená, kukuricu a sóju, ako aj oleje a konzervačné látky vyrobené z týchto potravín. Kyselina linolová je najrozšírenejšou omega-6 mastnou kyselinou.

„Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že vysoký pomer omega-6 a omega-3 tukov typický pre západnú stravu – 20:1 alebo dokonca vyšší v porovnaní s odhadovaným pomerom 1:1 počas väčšiny ľudskej evolúcie – prispieva k mnohým chronickým ochoreniam, vrátane kardiovaskulárnych chorôb, rakoviny a autoimunitných porúch,“ povedal Zhang.

Omega-6 zvyšujú riziko úmrtia

Zhang a jeho kolegovia použili údaje od 85 425 účastníkov britskej štúdie Biobank, ktorá monitoruje zdravotné výsledky viac ako pol milióna ľudí vo veku 40 až 69 rokov. Účastníci štúdie, ktorým boli odobraté vzorky plazmy v období 2007 až 2010, poskytli informácie o svojej strave prostredníctvom dotazníkov, vrátane údajov o užívaní doplnkov s rybím olejom.

Po takmer 13-ročnom monitorovaní autori štúdie zistili, že účastníci s najvyšším pomerom omega-6 a omega-3 mastných kyselín mali o 26 % vyššiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia z akejkoľvek príčiny, o 14 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu a o 31 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové ochorenia v porovnaní s tými, ktorí mali najnižší pomer týchto mastných kyselín.

Napriek zisteniam však niektorí odborníci, ako Dr. Lauren R. Sastre, riaditeľka programu Farm to Clinic a odborná asistentka na oddelení nutričnej vedy na East Carolina University, spochybňujú výsledky štúdie „kvôli metodickým nedostatkom pri zohľadňovaní iných zložiek stravy v rámci celkových zdravotných/klinických výsledkov“.

Zvýš príjem omega-3

Ak má rovnováha medzi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami významný vplyv na riziko predčasného úmrtia, mohlo by to súvisieť s úlohou kyseliny arachidónovej, typu omega-6 mastnej kyseliny, vysvetľuje Kristin Kirkpatrick, registrovaný dietológ z Cleveland Clinic.

Kyselina arachidónová vzniká z kyseliny linolovej a slúži ako základ pre molekuly, ktoré môžu podnecovať zápal, zrážanie krvi a sťahovanie krvných ciev. Napriek tomu môže byť táto mastná kyselina tiež premenená na molekuly, ktoré pôsobia proti zápalu a zrazeninám.

Omega-6 mastné kyseliny nie sú samy o sebe škodlivé, avšak ich nadmerný príjem môže potlačiť protizápalové účinky spojené s omega-3, uvádza Kirkpatrick. Preto by „vyváženejší prístup mohol priniesť výhody“.

„Zdroj omega-6 môže tiež ovplyvniť udržiavanie rovnováhy,“ dodáva Kirkpatrick. „Napríklad spracované oleje zo semien môžu obsahovať vysoké množstvá omega-6.“ Odporúča preto zamerať sa na zvýšený príjem omega-3 mastných kyselín.

Zdroje: CNN, eLife, National Institutes of Health

Najnovšie videá

Trendové videá