Právo na život v inej krajine si môžeš „kúpiť“. Tieto európske krajiny schvaľujú zlaté víza

  • Získať právo na život a prácu v inej krajine môže byť zdĺhavý a náročný proces
  • Neplatí to však pre tých, ktorí si môžu dovoliť zlaté víza
Žena za notebookom, Malta
Ilustračný obrázok, Unsplash/@instagramfotografin, Unsplash/CALIN STAN
  • Získať právo na život a prácu v inej krajine môže byť zdĺhavý a náročný proces
  • Neplatí to však pre tých, ktorí si môžu dovoliť zlaté víza

Mnohých ľudí láka vízia života a práce v inej krajine. Často ich od toho však odradí množstvo papierov a vybavovaní, ktoré sú potrebné na získanie víz. Ale existuje aj možnosť, ktorá ti v podstate umožní „kúpiť si“ právo na pobyt.

Reč je o zlatých vízach, ktoré ponúkajú bohatým ľuďom možnosť „kúpiť si“ právo na život v inej krajine, niekedy dokonca aj bez toho, aby tam naozaj museli žiť.

Ako informuje portál Euronews, popularita zlatých víz v Európskej únii neustále rastie, pretože ľudia sa snažia uniknúť pred politickými rozhodnutiami obmedzujúcimi ich práva. Spoločnosť Get Golden Visa predpovedá, že rok 2023 bude „zatiaľ najrušnejším rokom“.

Občianstvo pre bohatých cudzincov

Investičné programy na pobyt, inak známe aj ako „zlaté víza“, ponúkajú ľuďom jedinečnú možnosť získať povolenie na pobyt v inej krajine. Získajú ich však iba vtedy, ak si tam kúpia dom, investujú do niečoho veľkého alebo poskytnú veľmi štedrý dar vybranej krajine.

Podmienkou je, aby mal každý žiadateľ o zlaté víza viac ako 18 rokov, čistý register trestov a dostatok finančných prostriedkov na uskutočnenie požadovanej investície. 

Okrem zlatých víz existujú aj „zlaté pasy“. Tie sú oficiálne známe ako občianstvo ponúknuté na základe investičných programov, ktoré cudzincom umožňujú získať občianstvo približne rovnakými prostriedkami, ako aj v prípade zlatých víz. 

Pre európske krajiny to znamená získanie mnohých výhod. Jednou z nich je napríklad aj voľný pohyb medzi krajinami. 

Dôsledky vojny na Ukrajine

V roku 2022 nastal so zlatými pasmi problém. Európska komisia vyzvala vlády EÚ, aby prestali okamžite predávať občianstvo investorom. 

Aj keď sa to líši od zlatých víz, ktoré ti skôr umožnia trvalý pobyt v krajine ako občianstvo, výzva prišla ako súčasť kroku na potlačovanie tohto kombinovaného multimiliardového odvetvia.

Žena na pláži
zdroj: Unsplash/Daria Mamont

Stalo sa tak v dôsledku vypuknutia vojny na Ukrajine. Objavili sa totiž obavy, že tieto dostupné možnosti k získaniu občianstva v inej krajine môžu predstavovať bezpečnostné riziko. 

K výzve sa pripojil neskôr aj Brusel, ktorý vyzval iné krajiny, aby si dôkladne preverili, či ľudia, na ktorých boli kvôli vojne uvalené sankcie, vlastnia zlaté vízum alebo pas, ktorý im vydali. 

Vo februári minulého roku zrušila svoju zlatú vízovú schému aj vláda Spojeného kráľovstva. Bohatým cudzím štátnym príslušníkom dovtedy umožňovala usadiť sa v krajine výmenou za to, že si so sebou prinesú časť svojho bohatstva. K tomuto kroku sa neskôr pripojilo aj Írsko.

Malta a Portugalsko

V Európe je v dôsledku prebiehajúcej vojny na Ukrajine už iba niekoľko miest, ktoré stále ponúkajú zlaté pasy. Jednou z nich je Malta, kde minimálna výška investície začína na 690 000 eur. Krajina ponúka žiadateľovi občianstvo na 12 až 36 mesiacov. 

Viacero krajín sa však nevzdalo možnosti ponúknuť bohatým cudzincom zlaté víza. Jednou z nich je aj Portugalsko, ktoré sa považuje za „najlepší“ systém pre tých, ktorí chcú získať bývanie formou investície. 

Iba v roku 2021 prekročila krajina 10 000 žiadostí o zlaté víza. Podľa portugalskej národnej tlačovej agentúry LUSA od januára do augusta 2022 priniesol program Portugalsku takmer 398 miliónov eur. Minimálna investícia v tejto krajine je 280 000 eur. 

Malta
zdroj: Unsplash/@jannerboy62

Aby si ľudia udržali štatút pobytu, musia v krajine zostať približne 7 dní každý rok. Po piatich rokoch môžu následne požiadať aj o občianstvo. Počas posledných mesiacov ale správy naznačujú, že v krajine uviazlo množstvo ľudí, pretože im cudzinecká a pohraničná služba (SEF) nedovolila obnoviť ich zlaté víza.

Španielsko

Svoj program Residence by Investment spustilo Španielsko už v roku 2013. Ponúka možnosť pobytu cudzincom a ich rodinám, ak investujú do nehnuteľnosti v krajine. 

Výška minimálnej investície na získanie zlatého víza v tejto krajine je 500 000 eur. Vízum v Španielsku je možné získať aj začatím určitých druhov podnikania, držaním akcií spoločnosti alebo bankových vkladov v minimálnej hodnote 1 milión eur v španielskych finančných inštitúciách. Okrem toho môžeš investovať aj do štátnych dlhopisov vo výške najmenej 2 milióny eur.

Španielsko
zdroj: Unsplash/Sam Williams

Niektorí španielski politici vyzvali k ukončeniu schémy v krajine. Program údajne ovplyvňuje ceny domov a nie je prospešný pre ekonomiku.

Taliansko

Ďalšou obľúbenou destináciou pre bohatých cudzincov je Taliansko. Zlaté vízum bolo v tejto krajine zavedené už v roku 2017. Občanom z krajín mimo EÚ poskytuje povolenie na pobyt na dva roky výmenou za investíciu v Taliansku.

Minimálna investícia je v tejto krajine vo výške 500 000 eur a vykonaná musí byť prostredníctvom talianskej limitovanej krajiny. Žiadatelia o tieto víza môžu zahrnúť do svojej žiadosti aj svoju rodinu a využiť takzvaný osobitný daňový režim. 

Taliansko
zdroj: Unsplash/Julia Solonina

V prípade, že majú žiadatelia o tieto víza záujem aj o občianstvo, musia žiť v krajine aspoň 10 rokov. 

Grécko

Jedným z najrýchlejších procesov na získanie trvalého pobytu so zlatými vízami ponúka Grécko. Bohatí cudzinci, ktorí majú oprávnenie, môžu získať povolenie do 60 dní od podania žiadosti.

Kedysi bola výška minimálnej investície v tejto krajine „len“ 250 000 eur. V septembri 2022 zvýšili úrady túto sumu na 500 000 eur, aby zabezpečili zvýšenie dostupnosti nehnuteľností pre miestnych obyvateľov. 

Na to, aby si držitelia zlaté víza udržali, nemusia zostať v krajine. Grécko zaznamenalo do konca roka 2021 asi 9 500 žiadostí o tento typ pobytu v krajine, čo je jedno z najväčších čísel v Európe. 

Zdroje: Euronews, Schengenvisainfo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá