Pre Covid zomrelo takmer 15 miliónov ľudí, hlási WHO. Oficiálne údaje krajín sa enormne líšia

  • Skutočný počet obetí Covidu-19 sa podľa WHO výrazne líši od nahlásených údajov
  • Svet musí urgentne investovať do zberu dát. Informácie sú pri riadení kríz kľúčové
Covid, testovanie,
SITA/AP Photo/Mark Schiefelbein, File
  • Skutočný počet obetí Covidu-19 sa podľa WHO výrazne líši od nahlásených údajov
  • Svet musí urgentne investovať do zberu dát. Informácie sú pri riadení kríz kľúčové

Nové odhady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) tvrdia, že skutočný počet obetí Covidu-19 je omnoho vyšší, než hovoria oficiálne štatistiky.

Výrazný rozdiel

V roku 2020 a 2021 zomrelo podľa najnovších informácií približne 14,9 milióna ľudí. Rozsah obetí sa pohybuje podľa správy organizácie v číslach od 13,3 milióna až 16,6 milióna ľudí. WHO hovorí o obetiach, ktoré boli s koronavírusom spojené priamo aj nepriamo, ide o takzvanú „nadmernú úmrtnosť“.

Oficiálne informácie z jednotlivých krajín sveta hovoria úplne iný príbeh. Nahlásených bolo dokopy 5,4 milióna úmrtí, píše BBC. WHO tvrdí, že počet úmrtí mnohé krajiny výrazne podcenili.

„Tieto dáta poukazujú na dosah pandémie, ako aj na potrebu, aby krajiny investovali do odolnejších zdravotných systémov. Musíme byť schopní udržať základné zdravotné služby aj počas kríz,“ uviedol v reakcii na nové zistenia doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO.

Dodal, že sa organizácia zaviazala k spolupráci s krajinami tak, aby boli schopné generovať komplexné údaje pre efektívnejšie rozhodnutia a lepšie výsledky.

Covid sestra
zdroj: TASR/AP, Christoph Soeder

Nadmerná úmrtnosť

Nadmerná úmrtnosť je údaj, ktorý reprezentuje rozdiel medzi počtom úmrtí, ku ktorým skutočne došlo a počtom, ktorý by sa očakával v prípade, že by sa pandémia nikdy nestala.

Vysoké číslo z posledných dvoch rokov zahŕňa úmrtia, ktoré boli s Covidom-19 spojené priamo, teda v dôsledku samotnej choroby, ale aj tie, ku ktorým došlo nepriamo. Napríklad kvôli vplyvu pandémie na zdravotnícke systémy a spoločnosť.

Ide teda aj o obete, ktoré možno pripísať iným zdravotným problémom, no práve kvôli pandémii nemali prístup k prevencii a liečbe.

Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že odhadovaný počet nadmerných úmrtí môže byť ovplyvnený aj úmrtiami, ku ktorým počas pandémie nedošlo. Kvôli lockdownom sa napríklad znižovalo riziko pracovných úrazov.

Málo dostupných dát

Väčšina nadmerných úmrtí (84 %) sa sústreďuje v juhovýchodnej Ázii, Európe a Amerike. Zhruba 68 % nadmerných úmrtí sa týka desiatich krajín sveta. Najvýraznejšie rozdiely WHO zaznamenala v Egypte, Indii a Pakistane. Celosvetový počet úmrtí bol podľa dát WHO za roky 2020 a 2021 vyšší u mužov (57 %) než u žien (43 %).

Údaj o nadmernej úmrtnosti je pri pandémii kľúčový, ak chceme skutočne porozumieť jej vplyvu. „Kvôli obmedzeným investíciám do dátových systémov zostáva v mnohých krajinách skutočný rozsah nadmernej úmrtnosti často skrytý,“ uviedla lekárka Samira Asma, zástupkyňa generálneho riaditeľa pre údaje a analýzu WHO.

„Tieto nové odhady využívajú najlepšie dostupné údaje. Boli vytvorené pomocou robustnej metodológie a úplne transparentného prístupu.“

Muž počas testovania na ochorenie Covid-19 v Hongkongu 9. marca 2022. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že počty nových prípadov nákazy koronavírusom i úmrtí na celom svete v uplynulom týždni naďalej klesali.
zdroj: TASR/AP/ Vincent Yu

Nízky počet nadmerných úmrtí zaznamenali výskumníci napríklad v Číne. Tam aj v súčasnosti presadzujú politiku „nulového Covidu“. Hromadne sa tam testuje a ľudia v Šanghaji a Pekingu podstupujú mimoriadne prísne lockdowny. Dobré výsledky však zaznamenali aj v Austrálii, Japonsku či Nórsku.

Akademici, ktorí Svetovej zdravotníckej organizácii pomohli správu zostaviť, pripúšťajú, že ich odhady sú pre krajiny v Afrike viac-menej špekulatívne. V danom regióne je jednoducho málo údajov. Pre 41 z 54-och krajín Afriky neexistovali žiadne spoľahlivé štatistiky.

Situácia sa zlepšuje

WHO uviedla, že za posledný týždeň celosvetovo zaznamenala 3,8 milióna nových prípadov infekcie koronavírusom (týždenný pokles o 17 percent) a 15 000 úmrtí (týždenný pokles o tri percentá). Tieto údaje však podľa WHO neodzrkadľujú skutočnú situáciu, keďže čoraz viac krajín už nevenuje šíreniu ochorenia COVID-19 takú pozornosť ako predtým.

Na dvoch kontinentoch zaznamenala WHO týždenný nárast nových prípadov Covidu: o 33 percent v Afrike a 13 percent v Amerike. V Indii eviduje až 70-percentný nárast úmrtí, čo však organizácia pripisuje dodatočnému nahlasovaniu údajov.

V Juhoafrickej republike zaznamenali nárast nových prípadov ochorenia COVID-19, ktorý je podľa tamojších predstaviteľov pravdepodobne dôsledkom šírenia nového subvariantu omikronu BA.4.

WHO uviedla, že nový subvariant sa zdá byť nákazlivejší ako pôvodný omikron, ale v tejto chvíli je predčasné určiť, či vedie k podstatne vyšším počtom hospitalizácií alebo úmrtí.

Zdroje: BBC, SIU, SIU, TASR, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá