Pre skupinu slovenských šoférov platia samostatné zákony. Ich neznalosť ich môže pripraviť o vodičák

  • V roku 2018 nadobudla platnosť novela Vyhlášky č. 9/2009
  • Nové opatrenia postihli približne 360 000 osôb s diagnostikovaným ochorením
Na snímke policajti kontrolujú alkohol za volantom
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák
  • V roku 2018 nadobudla platnosť novela Vyhlášky č. 9/2009
  • Nové opatrenia postihli približne 360 000 osôb s diagnostikovaným ochorením

Za zdravotne spôsobilú sa považuje osoba užívajúca inzulín alebo iné lieky v niekoľkých prípadoch.

Prvou podmienkou je, že táto osoba počas predchádzajúcich 12 mesiacov nezažila opakovanú ťažkú hypoglykémiu. Táto osoba tiež nesmie mať diagnostikovaný syndróm neuvedomenia si hypoglykémie a vie sa preukázať čestným vyhlásením, že si uvedomuje riziko vyplývajúce z hypoglykémie, dokáže tento stav primerane ovládať, a to pravidelným monitorovaním glukózy v krvi najmenej dvakrát denne a v čase, keď vedie motorové vozidlo.

Spôsobilým je vodič aj v prípade, že uňho neexistujú iné obmedzujúce komplikácie v súvislosti s diabetes mellitus. Dôležité je tiež, aby sa vodič pravidelne podroboval lekárskej prehliadky zameranej na cukrovku, pričom výsledky tejto prehliadky zdravotnú spôsobilosť nevylučujú. V porovnaní s typom vyššie však títo vodiči musia absolvovať prehliadku každé 2 roky.

Vyhláška hovorí jasne. Pri posudzovaní zdravotnej spôsobilosti u osoby patriacej do skupiny 2, ktorá má diabetes mellitus, je potrebné brať vždy do úvahy všetky riziká a skutočnosti, ktoré sa spájajú s vedením motorového vozidla takouto osobou. Dôležitá je napríklad preprava cestujúcich, dĺžka trasy jazdy, no aj možnosť prepravy nadrozmerného nákladu či možnosť prepravy nebezpečných vecí.

Problémov pre zákaz šoférovania je okrem cukrovky viac

Od roku 2009 je v platnosti zákon, ktorý stanovuje, že lekár a psychológ sú povinní nahlásiť akúkoľvek zmenu v zdravotnej spôsobilosti, ktorá by mohla ovplyvniť schopnosť šoférovať. Túto zmenu je potrebné oznámiť Policajnému zboru do 5 pracovných dní, informovali sme v staršom článku.

Medzi diagnostické faktory, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť vodiča riadiť vozidlo, patria rôzne zdravotné problémy, ako napríklad ochorenia zraku a sluchu, pohyblivostné poruchy, srdcovocievne ochorenia, nervové poruchy, choroby obličiek, diabetes mellitus, závislosť od alkoholu a iných návykových látok, ako aj psychické poruchy.

Zdroje: Autoviny.sk, Slov lex

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá