Prvé krajiny už plánujú koronavírus vnímať ako chrípku, učia sa s ním žiť. Podarí sa to niekedy Slovensku?

  • Veľká Británia aj Singapur dosahujú vysokú mieru zaočkovanosti
  • Môžu si teda dovoliť premýšľať nad zmenou prístupu
  • Na Slovensku si ale počkáme a musíme zvýšiť počet zaočkovaných
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Vincent Yu, TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
  • Veľká Británia aj Singapur dosahujú vysokú mieru zaočkovanosti
  • Môžu si teda dovoliť premýšľať nad zmenou prístupu
  • Na Slovensku si ale počkáme a musíme zvýšiť počet zaočkovaných

Delta variant poriadne zamiešal karty a mnohé krajiny sa pripravujú na možné skomplikovanie situácie. Variant pochádza z Indie a je násobne infekčnejší ako iné mutácie. Niet sa preto čomu čudovať, že niekoľko krajín opäť premýšľa nad zavádzaním prísnych opatrení. Plány Veľkej Británie a Singapuru sú ale odlišné. Chcú žiť s covidom podobne ako s chrípkou.

Vysoká miera zaočkovanosti

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na sociálnej sieti informovalo, že krajiny ako Veľká Británia alebo Singapur, ktoré dosahujú vysokú mieru zaočkovanosti, plánujú zmeniť prístup.

„Zlá správa je, že Covid-19 nezmizne, dobrá správa je, že s ním vieme žiť,“ vyhlásili vládni predstavitelia Singapuru.

Rovnaký postoj zaujal aj britský minister zdravotníctva Sajid Javid. „Nevieme Covid eliminovať, musíme sa s ním naučiť žiť,“ cituje jeho slová Ministerstvo zdravotníctva SR.

Tieto krajiny si však zmenu prístupu môžu dovoliť na základe vysokej miery očkovanosti. Vakcíny tiež vnímajú ako cestu, ktorá by ich mohla vyviesť spod pandémie.

Čísla zatiaľ hovoria v ich prospech – Veľká Británia má zaočkovaných už 67 % populácie, Singapur zas 58 %. Slovensko sa ku podobným číslam zatiaľ ani len nepribližuje.

„Práve vďaka vysokej miere zaočkovanosti si môžu tieto krajiny dovoliť meniť prístup a držať relatívne uvoľnené opatrenia aj pri stúpajúcich počtoch nových prípadov. Ich ľudia sú chránení vakcínou. Sem sa chceme dostať aj my,“ píše ministerstvo zdravotníctva.

Bude nutný viacročný program?

V Singapure navrhli plán traja ministri stojaci na čele vládnej koronavírusovej skupiny. Tí mali uviesť, že ľudia sú po 18 mesiacoch „večných bojov“ už unavení. Ako informuje CNN navrhovaný plán by umožnil cestovanie bez nutnosti karantény, obnovenie hromadných akcií a dokonca by prestali aj počítať denný nárast prípadov.

Aj napriek tomu, že sa jedná o pomerne odvážny plán, mohol by predstavovať akúsi šablónu aj pre ďalšie krajiny, ktoré sa chcú vrátiť do normálu. V jednoduchosti povedané – Singapur vníma, že vysoká zaočkovanosť je kľúčom k úspechu.

„Vakcíny sú vysoko účinné pri znižovaní rizík prenosu. Aj keď ste infikovaní, vakcíny pomáhajú pri zabraňovaní závažných príznakov Covid-19,“ cituje CNN ministrov, ktorí plány predložili.

Nezabudli ani na nové, potenciálne nákazlivejšie varianty, ktoré vzbudzujú obavy všade vo svete. Uviedli preto, že by bolo pravdepodobne potrebné do budúcna vykonávať aj akúsi posilňovaciu dávku očkovania. Navrhli preto zavedenie „viacročného očkovacieho programu“.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Britom to dlhujeme..

Portál Independent poukázal na slová nového ministra zdravotníctva Sajida Javida, ktorý objasnil, že Spojené kráľovstvo sa bude musieť naučiť s Covidom žiť.

„Dlhujeme Britom, aby nečakali ani o chvíľu dlhšie, ako je potrebné,“ uviedol v súvislosti s uvoľňovaním opatrení.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Armando Franca

 

Zdroje: facebook/MinisterstvoZdravotnictvaSR, CNN, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá