Prečo investovať 2% zo zaplatenej dane do vzdelávania mládeže

JAP
Junior Achievement Slovensko

Od roku 1992 pomáha nezisková vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko prispievať k pozitívnej zmene vo vzdelávaní našej krajiny.

V aktuálnom školskom roku malo skúsenosť s praktickým a zážitkovým vzdelávaním v programoch JA Slovensko 34 572 žiakov, 974 učiteľov na 820 základných a stredných školách, pričom do vzdelávacích aktivít sa zapojilo aj viac ako 460 odborníkov z praxe.

Z radov absolventov programov vzišli v priebehu rokov mnohé úspešné osobnosti. Študenti po absolvovaní vzdelávacích programov vedia meniť svoje sny na skutočnosť.

Naučia sa, ako efektívne zužitkovať svoj talent a zrealizovať vlastné nápady. Známymi príkladmi absolventov vzdelávacích programov JA Slovensko sú aj Martin Chren, starosta mestskej časti Bratislava – Ružinov, Terézia Mihalovič Lukáčová – spoluzakladateľka vzdelávacieho programu Dasato či Growni, ale tiež Michal Meško – spoluzakladateľ a riaditeľ kníhkupectva Martinus. Nezisková vzdelávacia organizácia má od svojho vzniku už viac ako 460 000 absolventov na celom Slovensku.

Innovation Camp Zvolen
zdroj: Junior Achievement Slovensko

Čo má spoločné Junior Achievement Slovensko a podnikateľ Tomáš Baťa ml.?

Na Slovensku sa programy neziskovej organizácie realizujú už viac ako 30 rokov. Práve podnikateľ a filantrop, Tomáš Baťa ml., inicioval príchod moderného spôsobu ekonomického vzdelávania mladých ľudí do Českej a Slovenskej republiky.

Týmto krokom tak priniesol inovácie do vzdelávacieho systému v našej krajine. Podľa jeho slov bolo najdôležitejšie to, že získali podporu známych osobností, čo organizácii dodalo kredit a spojenie s praxou. Jednou z prvých členiek správnej rady bola aj Magda Vášaryová.

JA PR sprava
zdroj: Junior Achievement Slovensko

Ako investovať 2% (resp. 3%) do praktického vzdelávania na Slovensku

Podpora verejnosti a partnerov v oblasti vzdelávania učiteľov je pre neziskovú organizáciu veľmi dôležitá. Napríklad, vďaka 2%, resp. 3% zo zaplatenej dane získajú mladí ľudia na Slovensku praktické spôsobilosti – najmä ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť, podnikavosť a digitálne zručnosti.

Okrem toho ponúka organizácia preventívne riešenia pre zamestnanosť mládeže, akreditované vzdelávanie učiteľov a školám tiež možnosť realizovať praktické vzdelávacie programy s interaktívnymi a zážitkovými materiálmi.

Podporiť vzdelávacie programy pre žiakov môžu jednotlivci i firmy poukázaním 2% (resp. 3%) z dane do 30. apríla 2024. Všetky potrebné informácie nájdete na webstránke jaslovensko.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá