PREHĽAD čo sa dnes mení: Kiná, reštaurácie aj rúška. Prichádza výrazné uvoľňovanie, spúšťa sa cestovný semafor

  • Dnes sa opatrenia opäť výrazne uvoľňujú, v interiéri reštaurácie sa naješ vo viac ako 60-ich okresoch
  • Takmer celé Slovensko je žlto-oranžové
  • V bordovej fáze sa už nenachádzajú žiadne okresy, v červenej fáze len 3
  • Od dnešného dňa je v platnosti aj cestovný semafor
Unsplash/ Kelly Sikkema, Unsplash/ Louis Hansel
  • Dnes sa opatrenia opäť výrazne uvoľňujú, v interiéri reštaurácie sa naješ vo viac ako 60-ich okresoch
  • Takmer celé Slovensko je žlto-oranžové
  • V bordovej fáze sa už nenachádzajú žiadne okresy, v červenej fáze len 3
  • Od dnešného dňa je v platnosti aj cestovný semafor

Opatrenia na Slovensku sa opäť výrazne uvoľňujú. Od pondelka 31. mája nás čakajú veľké zmeny. Takmer všetky okresy na Slovensku sú podľa COVID automatu buď oranžové, alebo žlté. V ružovej fáze bude od pondelka 11 okresov. Epidemická situácia sa najhoršie vyvíja v Banskej Štiavnici, Kysuckom Novom meste a na Myjave. Dané tri okresy budú v červenej fáze.

OKRESY PODĽA COVID AUTOMATU OD PONDELKA 31. MÁJA

Červená fáza (II. stupeň varovania) – Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto, Myjava

Ružová fáza (I. stupeň varovania) – Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trenčín, Žilina

Oranžová fáza (II. stupeň ostražitosti) – Banská Bystrica, Brezno, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen

Žltá fáza (Stupeň ostražitosti) – Bratislava I.-V., Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Hlohovec, Komárno, Levoča, Lučenec, Malacky, Nitra, Partizánske, Poltár, Prievidza, Šaľa, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice a Zlaté Moravce

Naješ sa aj v interiéri

V žltých a oranžových okresoch bude možné konzumovať aj v interiéri. V žltých okresoch sú opatrenia najvoľnejšie: interiéry reštaurácií sú otvorené, rozostupy medzi stolmi musia mať dva metre, pri stole môže sedieť najviac šesť osôb alebo osoby z jednej domácnosti. V oranžových okresoch musia byť stoly v reštauráciach minimálne dva metre od seba. Pri stole môžu sedieť najviac 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti. V ostatných okresoch je možné konzumovať len na terasách.

gastro, restauracia
zdroj: Unsplash/ Louis Hansel

Vo fitness centrách nebude povinné preukázať sa potvrdením o negatívnom teste. V červených okresoch sa vo fitness centre môže nachádzať maximálne 10 ľudí.

Múzeá, galérie a výstavné siene sú otvorené vo všetkých okresoch. V červených okresoch je však možná len individuálna prehliadka. V ružových okresoch sú povolené hromadné prehliadky do 10 osôb, v oranžových sú povolené do 15 osôb. V žltých okresoch sú dovolené skupinové prehliadky do 30 osôb. 

Otvorené sú aj kiná, no s určitými obmedzeniami. Kapacitné obmedzenia závisia od aktuálneho regionálneho COVID automatu. Kinosály sa musia dezinfikovať po každom premietaní, rovnako je povinný aj rozostup v hľadisku. 

Kiná konečne otvárajú svoje brány. Prísne opatrenia sa však musia dodržiavať aj naďalej. Bude sa dať jesť popcorn?

Pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v žltých a oranžových okresoch, je v interiéri povolené použiť na prekrytie horných dýchacích ciest rúško. V exteriéri je rúško povinné pri hromadných podujatiach. Respirátory sú v interiéri naďalej povinné pre bordové, červené a ružové okresy. V daných okresoch platí na vzdialenosť menšiu než 5 metrov povinnosť nosenia rúšok aj v exteriéri.

Hromadné podujatia sú povolené

Povolená je aj organizácia hromadných podujatí. Organizátor však musí uchovávať po dobu 2 týždňov telefonické a e-mailové kontakty. Po uplynutí lehoty má zoznam kontaktov zničiť. V červených okresoch sa na hromadných podujatiach môže zúčastniť maximálne 10 ľudí, v ružových okresoch sa môže na podujatiach v exteriéri zúčastniť 50 ľudí, v interiéri maximálne 25 ľudí.

Najväčšiemu strašiakovi z očkovania môže odzvoniť: Nemeckí vedci prišli na to, čo spôsobuje zrazeniny

V oranžových okresoch je dovolené sedenie v interiéroch do 25 % kapacity, maximálne do 250 osôb. V exteriéri je povolené sedenie do 50 % kapacity, maximálne 500 ľudí. Pri státí je dovolené 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri.

V žltých okresoch je v interiéri dovolené sedenie do 50 % kapacity, maximálne 250 osôb. V exteriéri je povolené sedenie do 75 % kapacity, najviac však 500 osôb. V žltých okresoch je pri státí dovolené v interiéri maximálne 100 osôb, v exteriéri 250 osôb. 

Kde je potrebný preukaz o testovaní? 

  • v interiérových priestoroch akvaparkov (neráta sa toaleta či sprcha)

  • v prevádzkach spoločného stravovania, kde sa organizujú svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia

  • u divákov aj súťažiacich na športových podujatiach

Potrebný je PCR alebo LAMP test, ktorý nie je starší ako 72 hodín alebo antigénový test, ktorý nie je starší ako 24 hodín. Negatívny test na COVID-19 je naďalej možné nahradiť potvrdením o očkovaní, či prekonaní COVID-19. Negatívnym testom ani iným dokladom sa nemusia preukazovať deti do 10 rokov,“ píše sa vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR. 

Cestujeme podľa semaforu

Od pondelka 31. mája 2021 platí aj cestovateľský semafor. Úlohou cestovného semaforu je rizikový monitoring hraníc počas pandémie COVID-19 a tiež epidemiologické zabezpečenie vstupu na územie SR tak, aby sa predišlo zbytočnému riziku opätovného zavlečenia nákazy. Cestovný semafor umožňuje ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácii v krajinách sveta, ktoré delí na zelené, červené a čierne krajiny. 

Indický a britský mutant spojili sily. Vznikol nový variant koronavírusu, ktorý je vysoko infekčný

Pre príchod zo všetkých krajín platí povinnosť registrovať sa na e-hranici a povinnosť vedieť sa preukázať potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR. 

Ako informuje portál spravy.rtvs.sk, zelené krajiny sú tie, v ktorých je epidemická situácia priaznivá. V „zelenej zóne“ sa nachádzajú členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (a Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macao, Nórsko, Nový Zéland a Singapur.

Po návrate na Slovensko zo zelených krajín bude povinné absolvovať 14-dňovú domácu karanténa. Ukončiť sa dá ale negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, ktorý bude vykonaný až po príchode na územie Slovenska.

Domáca karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia. Povinnosť domácej karantény pre osobu zo zahraničia aj osoby zo spoločnej domácnosti sa nevzťahuje na zaočkované osoby, a to po 14 dňoch od podania druhej dávky mRNA vakcíny, po 28 dňoch od prvej dávky vektorovej vakcíny alebo po 14 dňoch od prvej dávky ľubovoľnej vakcíny, ak bola podaná do 180 dní od prekonania COVID-19. Do domácej karantény nemusia ísť tiež osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo osoby do 18 rokov.

Vláda dnes odobrila cestovný semafor. Do platnosti vstupuje 31. mája, cestovanie bude konečne prehľadnejšie

 

Červené krajiny sú definované nepriaznivou epidemickou situáciou, kde je 14-dňová miera infekčnosti vyššia ako 50 na 100-tisíc obyvateľov, respektíve miesta, kde sa epidemická situácia rýchlo zhoršuje. Do tejto skupiny zaraďujeme Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina a Uzbekistan.

Po príchode na Slovensko z červenej krajiny je taktiež povinná 14- dňová karanténa, ukončiť sa dá jedine negatívnym PCR testom najskôr na ôsmy deň po návrate. Karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia, osoby zo spoločnej domácnosti však nemusia ísť do domácej karantény, ak ide o zaočkované osoby a pre osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

Toto je 5 HOT dovolenkových destinácií Slovákov na tento rok. Rozpredávajú sa ako teplé rožky

Čierne krajiny sú definované výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov SARS-CoV-2 s výnimkou takzvaného britského variantu. Pod túto definíciu aktuálne spadajú štáty ako Brazília, India či Juhoafrická republika. Ďalej sa sem radia krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými alebo nekvalitnými dátami. Pod túto definíciu spadajú mnohé zámorské mikroštáty alebo väčšina krajín afrického kontinentu.

Po návrate z čiernej krajine je povinná 14-dňová domáca karanténa, povinné však bude aj absolvovanie PCR testu. Navrátilec ho musí absolvovať na ôsmy deň po návrate. Negatívny výsledok testu však neznamená priepustku z karentény, karanténu musí navrátilec absolvovať aj v prípade, že bude výsledok testu negatívny.

Domáca karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia, osoby zo spoločnej domácnosti však nemusia ísť do domácej karantény, ak ide o zaočkované osoby alebo osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

Za návštevu štátu zaradeného do zoznamu čiernych alebo červených štátov sa nepovažuje tranzit kratší ako 8 hodín, pričom musí byť bez zastavenia, okrem zastavenia na doplnenie pohonných látok alebo tranzit cez letisko, bez opustenia priestorov letiska. V tomto prípade sa takáto návšteva považuje za návštevu štátu v zelenom zozname.

Zdroje: COVID automat, RTVS , SITA, TASR, Úrad verejného zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá