PREHĽAD: Pozri si to najdôležitejšie z biznisu a ekonomiky na Slovensku za posledné dni

  • Situácia posledných dní ovplyvňuje aj biznis
  • Mnohí podnikatelia sa rozhodli pomôcť utečencom
ekonomika
Ilustračný obrázok, Unsplash/Ibrahim Boran, Unsplash/Markus Winkler
  • Situácia posledných dní ovplyvňuje aj biznis
  • Mnohí podnikatelia sa rozhodli pomôcť utečencom

Pokles návštevnosti Slovenska, pomoc utečencom z Ukrajiny alebo zrušenie obmedzení v prevádzkach. TASR prináša súhrn tých najdôležitejších udalostí z oblasti ekonomiky na Slovensku za posledný týždeň.

Nižšia návštevnosť Slovenska

V januári tohto roka zaznamenal Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR 5739 registrácií nových osobných automobilov. Medziročne to predstavuje nárast o 72,60 %.

Spotrebiteľské ceny v januári tohto roka podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 7,7 %. V decembri 2021 bola táto hodnota ešte 5,1 %. Ako informuje TASR, medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla 2,8 %, čo je najvyššia hodnota od januára 2004. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Vláda opätovne schválila návrh na odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie, tentoraz za február 2022. Splatnosť týchto odvodov sa posúva do 30. júna 2025. V stredu tiež schválila aktualizáciu indikatívneho harmonogramu projektov cestnej infraštruktúry. Podľa TASR materiál predložil minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina), harmonogram je podľa neho kľúčový, lebo sa oň opiera vyhlasovanie verejných obstarávaní.

V decembri minulého roka navštívilo ubytovacie zariadenia na Slovensku 79-tisíc návštevníkov. Medziročne sa ich návštevnosť zvýšila o 16,2 %. V porovnaní s decembrom 2019 sa však ubytovalo na Slovensku o viac ako 80 % menej hostí. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Návštevnosť za celý minulý roka bola o 58 % nižšia ako v turisticky rekordnom roku 2019.

bývanie Bratislava Slovensko prieskum
zdroj: Unsplash/Martin Katler

Pomoc ukrajinským utečencom

Konflikt na Ukrajine ovplyvnil vo štvrtok aj dopravu na Slovensku. Osobná vlaková doprava medzi Slovenskom a Ukrajinou bola pozastavená, rovnako ako civilné lety z Bratislavy do Kyjeva.

Vláda v piatok uvoľnila zo štátnych finančných aktív na financovanie významnej investície „Strategické územie Valaliky“ sumu 85,3 milióna eur. Strategické územie južne od Košíc by malo mať rozlohu viac ako 1 000 hektárov, štátna spoločnosť MH Invest II dostala koncom decembra na projekt od vlády osvedčenie o významnej investícii

Ako uvádza TASR, zásobovanie potravinami na Slovensku je plynulé. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR po piatkovom rokovaní krízového štábu. Hlavným bodom programu bolo zásobovanie potravinami na našom území vzhľadom na udalosti na Ukrajine.

Ukrajina
zdroj: TASR/AP

Utečenci zo susednej Ukrajiny sa budú môcť na území Slovenska zamestnať hneď po udelení statusu dočasného útočiska. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

Na Putinovu inváziu reagujú aj slovenskí podnikatelia, ktorí majú oprávnené obavy. V našom článku sa dočítaš, čo nás v najbližšom období môže v oblasti ekonomiky čakať.

Dodávky plynu a ropy

Dodávky ropy a plynu do SR sú relatívne stabilné. Dodávky ropy prichádzajú v štandardnom množstve a štandardnom tlaku. Uviedol to po rokovaní krízového štábu minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Podľa TASR sú dodávky plynu neprerušené, dokonca sú mierne zvýšené.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) s cieľom diverzifikácie zdrojov prvýkrát uzavrel zmluvu na nákup skvapalneného zemného plynu (LNG) v objeme 80 miliónov m3. Tanker dorazí do LNG terminálu na chorvátskom ostrove Krk. SPP bude mať vzhľadom na obchodné opatrenia tento plyn k dispozícii už od 1. marca.

zdroj: Unsplash/Mykola Makhlai

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila Národnej rade SR na opätovné prerokovanie novelizáciu Zákonníka práce z 10. februára. Hlava štátu navrhuje neprijať zákon ako celok. Schválená úprava predstavuje podľa nej oslabenie práva zamestnanca – osoby so zdravotným postihnutím na ochranu pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa.

Problémy majú aj slovenské elektrárne, ktoré sa plánujú proti novej špeciálnej dane z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením brániť. Návrh zákona o zdanení takzvaného nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením považujú za likvidačný. 

Od soboty sa rušia kapacitné obmedzenia vo väčšine prevádzok na Slovensku. Obchody obmedzené otváracie hodiny nemajú, prevádzkam služieb sa predĺžili od 5.00 h do polnoci. Vyplýva to z nových vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Prevádzky smú naďalej umožniť vstup do vnútorných i vonkajších priestorov len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami. Musia zabezpečiť dezinfekciu, zachovávanie minimálne dvojmetrových odstupov a časté vetranie či dezinfekciu dotykových plôch.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá