Prelomový objav: Vedci našli spôsob, ako diagnostikovať Alzheimerovu chorobu ešte pred jej vznikom

  • Vedci z Washington University School of Medicine vytvorili nové krvné testy schopné diagnostikovať Alzheimerovu chorobu v ranom štádiu
  • Na Slovensku trpí touto formou demencie 5% obyvateľstva a prieskumy predikujú stúpajúcu tendenciu
  • Vedci z Washington University School of Medicine vytvorili nové krvné testy schopné diagnostikovať Alzheimerovu chorobu v ranom štádiu
  • Na Slovensku trpí touto formou demencie 5% obyvateľstva a prieskumy predikujú stúpajúcu tendenciu

Nová štúdia z Washington University School of Medicine v Sant Louis potvrdila, že je možné diagnostikovať Alzheimerovu chorobu ešte pred jej prepuknutím. Na Slovensku touto chorobou trpí až 5% populácie.  Vo vyhlásení publikovanom 28. júla v odbornom časopise Journal of Experimental Medicine vedci objasňujú, ako je možné chorobu predom vypátrať.

Alzheimerova choroba vo svete a na Slovensku

„Podľa štatistík je v súčasnosti na svete 46,8 miliónov ľudí postihnutých demenciou Alzheimerovho typu, pričom každoročný prírastok je 4 a pol milióna nových prípadov. Podľa predpokladov sa počet ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou každých 20 rokov zdvojnásobí, vo vyspelých krajinách vzrastie počet chorých do roku 2040 o sto percent, v rozvojových dokonca až o 300 percent,“ informuje portál Alzheimer.sk.

Počet pacientov na Slovensku sa odhaduje na 50 000 pacientov s Alzheimerovou chorobou a príbuznými ochoreniami. Presné číslo nie je známe, nakoľko zatiaľ nebola uskutočnená adekvátna štúdia. Predpokladá sa, že v roku 2040 vzrastie počet postihnutých na 180 000.

Čo je Alzmeimerova choroba

Toto ochorenie je zapríčinené enormným nárastom bielkovín amyloid-β a tau v mozgu, čo vedie k forme demencie vyznačujúcej sa výraznou stratou kognitívnej pamäti, schopnosti riešiť problémy, usudzovať, analyzovať, prináša so sebou zmätenie a neschopnosť orientovať sa.

zdroj: Keepmemoryalive.org

Nové krvné testy

Diagnostikovanie Alzheimerovej choroby na základe merania výskytu týchto proteínov sa doposiaľ ukazovalo ako problematické, pretože si vedci neboli istí, či je možné spomínané látky vystopovať v krvi. Táto štúdia dokazuje, že je možné nájsť malé stopy proteínu a tak diagnostikovať chorobu v rannom štádiu, informuje portál IFLScience.

Nové krvné testy sú schopné detekovať už malé množstvo proteínu p-tau-217, modifikovaný fragment tau proteínu, s veľkou mierou úspešnosti. Test je schopný analyzovať a  detekovať výskyt p-tau-217 už zo vzorky krvi s objemom 4ml.

Odborníci upozorňujú na potrebu ďalšieho výskumu

„Napriek veľmi sľubným výsledkom, je potrebný ďalší výskum u pacientov, ktorí sa nachádzajú v bežnejších podmienkach, nie laboratóriu. Taktiež nás čaká veľa práce so štandardizovaním testov pre laboratóriá, takže to môže trvať ďalších 5 rokov, kým uvidíme tieto testy v klinikách,“ komentoval pre Science Media Centre Profesor Clive Ballard, profesor ďalších častých chorôb príslušného veku z University of Exeter Medical School, ktorý v štúdii zahrnutý nebol.

Prelomový objav. Nový test odhalí rakovinu už roky pred nástupom prvých príznakov choroby

„Tento test pomôže diagnostikovať Alzheimera u participantov štúdie už v rannom štádiu, no momentálne nemáme žiadnu účinnú liečbu, ktorú by sme mohli aplikovať, aby sa ich stav časom nezhoršoval, a preto by sa štúdia mala sústrediť na fundamentálnejší problém, a to, ako vyvinúť život meniacu liečbu,“ dopĺňa profesorka Tara Spires-Jones z Anglického inštitútu pre výskum demencie na The University of Edinburgh.

Zdroje: Eurekalert, Alzheimer, Science Media Centre, IFLScience

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá