Prelomový pokrok: Lacný krvný test odhalí Alzheimerovu chorobu. Vedci najskôr našli potrebný biomarker

  • V mozgu jedinca, ktorý trpí Alzheimerovou chorobu, sa zhlukujú proteíny a vytvárajú sa plaky
  • Krvný test sa zameriava na proteín „brain-derived tau“
Ilustračná foto
Ilustračná foto, REPROFOTO:YouTube/2-Minute Neuroscience: Alzheimer's Disease Unsplash/Tim Doerfler
  • V mozgu jedinca, ktorý trpí Alzheimerovou chorobu, sa zhlukujú proteíny a vytvárajú sa plaky
  • Krvný test sa zameriava na proteín „brain-derived tau“

Vedci prišli na úplne nový spôsob, ako odhaliť príznaky Alzheimerovej choroby, a to len vďaka jednému lacnému krvnému testu, informuje postál IFL Science. Vedci uviedli, že bol identifikovaný biomarker, ktorý je možné použiť pri zisťovaní neurodegenerácie pri Alzheimerovej chorobe v krvi.

Alzheimerova choroba je chronické neurodegeneratívne ochorenie, ktoré je charakterizované stratou komunikácie medzi neurónmi v mozgu, čo následne vedie k bunkovej smrti.

V mozgu jedinca, ktorý trpí Alzheimerovou chorobu, sa zhlukujú proteíny a vytvárajú sa plaky. Tie sa zhromažďujú medzi neurónmi a narúšajú funkciu jednotlivých buniek.

Zatiaľ nebolo spresnené, kedy by sa diagnostika krvného testu mohla začať pri tejto chorobe používať, no eliminovalo by to ostatné nákladné postupy. Milióny ľudí by tak začali liečbu choroby už v počiatočnom štádiu.

Autor štúdie Thomas Karikari z Univerzity v Pittsburghu tvrdí, že „v súčasnosti si diagnostikovanie Alzheimerovej choroby vyžaduje neurozobrazovanie“. „Tieto testy sú drahé a ich naplánovanie trvá pomerne dlho. Ďalším problémom je dostupnosť.“

V momentálnej dobe sa od lekárov pri diagnostikovaní Alzheimerovej choroby žiada, aby v mozgu zisťovali a odhaľovali tri rôzne znaky tejto choroby, a to plaky amyloid-p proteínu, spleti proteínov tau a dôraz neurodegenerácie. Väčšinou sa tieto znaky identifikujú použitím magnetickej rezonancie alebo pozitrónovej emisnej tomografie.

Krvné testy nie sú novinkou pri diagnostikovaní Alzheimerovej choroby. Pri nich je možné odhaliť abnormálny amyloidný proteín v krvnej plazme, rovnako ako fosforylovaný tau proteín, teda dve z troch klinických znakov. Zostáva už len neurodegenerácia.

Ako uviedol portál Daily Mail, vo všeobecnosti je najlepším indikátorom odumierania nervových buniek, ktorý je možné získať z krvi, meranie množstva proteínu, ktorý sa nazýva ľahký reťazec neurofilamentov. Napriek všetkému to nie je najideálnejší merač.

„Nie je schopný rozlíšiť medzi Alzheimerovou chorobou a inými demenciami,“ píše portál IFL Science. V dôsledku toho v oblasti výskumu demencie chýba krvný biomarker, ktorý je špecifický výlučne pre Alzheimerovu chorobu.

Nový krvný test napreduje

Nový krvný test sa zameriava na proteín „brain-derived tau (BD-tau)“, ktorý vzájomne koreluje s neurodegeneráciou súvisiacou s Alzheimerovou chorobou.

Hladiny proteínu BD-tau v krvi Alzheimerových pacientov sa zhodli s hladinami mozgovomiešneho moku a odlíšili Alzheimerovu chorobu od iných neurodegeneratívnych chorôb, respektíve od iných demencií.

„Poslanie krvných biomarkerov je zlepšiť životy ľudí, zlepšiť dôveru v medicínu a vedieť predpovedať riziká pri diagnostike Alzheimerovej choroby,“ povedal doktor Karikari.

Zo štúdie taktiež vyplýva, že práve proteíny môžu byť spoľahlivým meradlom pri neurologických ochoreniach. Krvný test je lacnejší, bezpečnejší a jednoduchší na diagnostiku,“ povedal Karikari.

Zdroje: IFL Science, Daily Mail , YouTube/Neuroscientifically Challenged

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá