Prevratné výsledky nového výskumu: K vytvoreniu života v skúmavke sme čoraz bližšie

  • RNA teória sa snaží vytvoriť život v laboratóriu
  • Vedcom sa podarilo vytvoriť molekulu, ktoré vie skopírovať inú
  • Ide o prevratný pokrok
vedec a novorodeniatko
Archív Canva
  • RNA teória sa snaží vytvoriť život v laboratóriu
  • Vedcom sa podarilo vytvoriť molekulu, ktoré vie skopírovať inú
  • Ide o prevratný pokrok

Počul si už o RNA teórii? Táto hypotéza hovorí, že RNA, ktorá je podobná DNA, ale menej zložitá, mohla byť kľúčom k vzniku života na Zemi. Čo je ale zaujímavejšie, je že by mohla byť aj kľúčom ku klonovaniu.

Vedci sa už nejakú dobu snažia využiť RNA na replikáciu buniek a vyzerá to, že spravili obrovský krok vpred. 

Kontroverzná hypotéza uverejnená v Body Direct, o ktorej vedci vedú debaty, naznačuje, že život začal, keď sa RNA spontánne začala replikovať. Teraz však vedci tvrdia, že časť tohto procesu zreplikovali v laboratórnom prostredí. 

Najprv sa ale pozrime na to, čo to vlastne RNA je. Predstav si, že RNA bola prvou molekulou, ktorá dokázala robiť dve veci naraz – uchovávať genetické informácie ako DNA a zároveň spúšťať chemické reakcie. To znamená, že mohla pomôcť tvoriť nové molekuly. 

Podľa tejto teórie by sa RNA mohla postupne vyvinúť z neživej hmoty. Vedci by ju potom replikovali, čím by vytvorili jednoduché formy života. Nový prieskum ich k tomuto významnému pokroku priblížil zas o kúsok viac.

Nová štúdia dúfa v darwinovskú evolúciu

Jedna veľmi diskutovaná teória hovorí, že približne pred 4 miliardami rokov, ešte pred výskytom dinosaurov alebo dokonca baktérií, primordiálna polievka* obsahovala len možnosť života. Potom molekula nazývaná RNA urobila dôležitý krok do budúcnosti: skopírovala sa.

*Primordiálna polievka je termín používaný v kontexte pôvodu života na Zemi a označuje hypotetické prostredie, kde sa predpokladá, že sa formovali prvé zložky života.

Táto kópia vytvorila ďalšiu kópiu a počas mnohých miliónov rokov sa z RNA zrodila DNA a bielkoviny. Tie sa spolu spojili a vytvorili bunku – najmenšiu jednotku života schopnú prežiť samostatne.

V čom ale spočíva obrovský pokrok vedcov? Nádejní výskumníci z Ústavu Salk pre biologické štúdie v Kalifornii, v skúmavkách vyvinuli RNA molekulu, ktorá dokázala robiť presné kópie iného typu RNA, píše Futurism.

Ak by sa im podarilo vytvoriť molekulu, ktorá by dokázala kopírovať samú seba, išlo by o celosvetovú výhru. „Potom by bola živá,“ povedal Gerald Joyce, jeden z autorov štúdie pre Washington Post. „Takže toto je cesta, ako môže vzniknúť život v laboratóriu alebo, v princípe, kdekoľvek vo vesmíre.“

Tím zostáva ešte ďaleko od toho, aby dokázal, že toto je skutočný spôsob, akým život na Zemi skutočne začal. Scenár, ktorý testovali, pravdepodobne napodobňuje jeden z najstarších pohybov evolúcie. Áno, ide tu o koncepciu popísanú anglickým prírodovedcom Charlesom Darwinom pred viac ako 150 rokmi.

Vedec pozerá do mikroskopu
zdroj: Freepik/DC studio

Bližšie k pochopeniu vzniku života

„Toto je kameň na ceste k pochopeniu, ako sa vyvíjal život,“ povedal Nikolaos Papastavrou, spolupracovník Salka. Doteraz žiadna molekula v laboratóriu nedokázala robiť kópie inej RNA, ktoré boli dostatočne presné a funkčné.

Hoci kópia musí byť veľmi dobrá, nemôže byť po celý čas úplne dokonalá. Bez miesta na chyby by RNA nemohla prispôsobiť sa, keď sa mení jej prostredie, ako to musia robiť živé tvory v prírode. Faktom ale ostáva, že vedcom sa podaril veľký krok k vytvoreniu života v laboratóriu. Títo vedci strávili roky vychovávaním generácie za generáciou RNA molekúl v skúmavkách. 

Michael Kay, profesor biochémie na Univerzite v Utahu, nazval novú prácu „veľmi vzrušujúcim pokrokom“, ktorý dal teórii RNA „kľúčové dôkazy o tom, že je reálna a rozumná“. Dodal, že kopírka RNA vyvinutá v Salku poskytne „hodnotný nástroj pre ľudí, ktorí chcú robiť experimenty s usmerňovanou evolúciou“.

Usmerňovaná evolúcia, niekedy nazývaná evolúcia v skúmavke, je laboratórny proces, ktorý umožňuje vedcom napodobniť evolúciu tým, že vedú molekuly z generácie na generáciu, umožňujúc molekulám získať zlepšenia, ktoré im pomôžu prežiť.

Zdroje: Biologydirect, Washington Post, pnas.org, Futurism

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá