Prezývali ho „Boh plodnosti“, odhalili ho po smrti. Gynekológ má desiatky detí, nevedomky oplodňoval ženy

  • Nevadský lekár patril medzi špičku vo svojom obore
  • No po jeho smrti na povrch vychádzajú desivé skutočnosti
  • Quincy Fortier tajne oplodnil niekoľko žien
quincy fortier
printscreen/HBO, nypost.com
  • Nevadský lekár patril medzi špičku vo svojom obore
  • No po jeho smrti na povrch vychádzajú desivé skutočnosti
  • Quincy Fortier tajne oplodnil niekoľko žien

V Las Vegas otvoril kliniku určenú predovšetkým pre ženy. Špecializoval sa na umelé oplodnenia a počas štyroch desiatok rokov pomohol otehotnieť stovkám párom. Tie však v tom čase netušili, že genetický materiál bude priamo od neho. 

Quincy Fortier, prezývaný aj ako zázračný lekár, vlastnými spermiami oplodnil vyše 24 žien. Smutný je fakt, že počet prípadov nie je konečný. Neetické spôsoby „Boha plodnosti“ sa prevalili až po jeho smrti. A z detí, ktoré si mysleli, že žijú so svojím skutočným otcom, sa stali dospeláci vo veku od 30 do 71 rokov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Moviementarios (@moviementarios)

Súd všetko zmietol pod koberec

Fortier zomrel v roku 2006 vo veku 94 rokov. Nikdy však nebol obvinený zo žiadneho trestného činu, nepriznal sa k nijakému priestupku a nikdy nestratil lekársky preukaz.

Časopis Las Vegas Review-Journal uvádza, že Fortier zažalovali najmenej dvaja ľudia za podvodné použitie vlastných spermií na ich umelé oplodnenie. Oba prípady boli urovnané mimosúdnou cestou a uvedeným žalobcom bolo údajne zakázané po podpísaní dôverných dohôd hovoriť o svojich prípadoch.

Heather Craddock podala na Fortiera žalobu v roku 2000 a pred tým, ako sa dostal pred súd, dosiahla dôverné riešenie sporu. 

Po prečítaní novinových správ o prípade Craddock v roku 2001 podstúpil aj Patrick Fullmer testy DNA, tie preukázali, že nie je biologickým otcom svojich dvoch detí počatých pomocou Fortierového umelého oplodnenia jeho manželky. Ich deti sa narodili v rokoch 1980 a 1985.

Svojou prácou porušoval nejeden zákon

Vykonali testy DNA, v ich žalobe bolo uvedené: „Keď spoznali pravdu, mali depresie, psychické problémy, emočné ťažkosti a úzkosť, ktoré ovplyvnili ich manželský vzťah. Carolee Fullmer naďalej emočne zápasila s výsledkami testov DNA. Utrpela ťažké depresie a celé dni by nevstala z postele.“

Na jeho obhajobu súdne záznamy tvrdia, že Fortier v čase žaloby tvrdil, že dostal ústny súhlas od Patricka a Carolee Fullmerových s použitím spermií, ktoré neboli výlučne Patrickove, ale pochádzajú zo „zmesi darcov“

Po tom, ako sa prípad Fullmera urovnal mimosúdnou cestou, tak v roku 2006 začala štátna rada lekárskych vyšetrovateľov vyšetrovanie spoločnosti Fortier v reakcii na štátny zákon z roku 2003, ktorý bol prijatý až po ukončení prípadu Craddock.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BINGE (@binge)

Zákon vyžaduje, aby lekári informovali komisiu, keď je na nich podaná žaloba o nezákonné praktiky a vyžaduje, aby súdy informovali komisiu po tom, čo lekár prehrá alebo urovná prípad zanedbania povinnej starostlivosti. 

Štátny zákon prijatý v roku 1979 vyžadoval, aby lekár predložil formulár súhlasu podpísaný oboma rodičmi, v ktorom by súhlasili s použitím spermy od iných darcov počas postupu umelej inseminácie. V sťažnosti predstavenstva je uvedené, že Fortier takýto formulár nepodal.

Ide len o gynekologické vyšetrenie

Fortiera dostal pred súd aj vlastný syn. Mal ho vraj sexuálne zneužívať od jeho 3 až do 14 rokov. No súd synov prípad zmietol zo stola. Las Vegas Sun informovalo 12. februára 2002, že Fortier odišiel zo súdu ako nevinný. Súd sa skončil so záverom, že lekárov syn túži po peniazoch, a to, za čo ho obviňuje, je úplná hlúposť.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: reviewjournal.com, theguardian.com, dailymail.co.uk, lasvegassun.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK