PRIESKUM: Ani zďaleka necestujeme toľko, čo pred pandémiou. Srdcovka Slovákov dopadla katastrofálne

  • Dovolenková sezóna skončila, vieme, kam Európania cestovali a ktorým krajinám sa turizmus rozbehnúť nepodarilo
  • V porovnaní s minulým rokom sme sa polepšili. Nie sme však ani z polovice tam, kde v roku 2019
Cestovanie
Unsplash/Gian Cescon, Dan Senior
  • Dovolenková sezóna skončila, vieme, kam Európania cestovali a ktorým krajinám sa turizmus rozbehnúť nepodarilo
  • V porovnaní s minulým rokom sme sa polepšili. Nie sme však ani z polovice tam, kde v roku 2019

Leto sa oficiálne skončilo a s ním aj dovolenková sezóna. Cestovanie počas lockdownu mnohým chýbalo, dáta však ukazujú, že turizmus sa s bežnými časmi stále nedá ani porovnať. Európske destinácie v júli a auguste navštívilo len 39,9 % z počtu tých, ktorí vycestovali v lete 2019.

Situácia sa však zlepšila, ak tento rok porovnáme s tým minulým, kedy šlo na dovolenku len o 26,6 %, informuje portál Travel Daily News. Hlavným rozdielom tohto leta a leta roku 2020 je, že vtedy sme k dispozícii ešte nemali vakcíny.

Niektorým krajinám sa darilo výrazne viac, než iným a dosiahli takmer rovnakú mieru turizmu ako pred pandémiou. Dvom mestám sa štatistiky podarilo dokonca dvihnúť. Do úvahy treba však zobrať aj fakt, že s koncom leta a začiatkom tretej vlny cestovanie začína opäť pomaly stagnovať a trendy klesajú. Situácia bude opäť o niečo horšia.

Turisti boli najmä v krajinách so zhovievavými pravidlami

Najviac sa darilo určite Grécku, v lete tam za dovolenkou prišlo len o 14 % menej ľudí, než v roku 2019. Cyprus je druhý v rebríčku, dosiahol takmer 65 % a na treťom a štvrtom mieste je Turecko a Island, kde prišlo približne 62 % z tých, čo pred dvoma rokmi.

Grécko a Island patrili medzi prvé krajiny, ktoré sa rozhodli po dlhých mesiacoch opäť svoje hranice otvoriť aj pre turistov. Stačilo dokázať, že si zaočkovaný alebo si chorobu už prekonal, vstup ti zároveň umožnil aj negatívny výsledok testu.  

štatistiky
zdroj: ForwardKeys

Ľudia chodili za morom, nie za architektúrou a pamiatkami

Cestovanie sa v lete nepodarilo rozbehnúť krajinám, ktoré sa v„predkoronových“ časoch zvykli spoliehať skôr na neeurópskych turistov, ako Francúzsko a Taliansko. Zle skončili aj tie, ktoré si na vstup do krajiny nastavili náročné podmienky, ako napríklad Spojené kráľovstvo.  Briti skončili na konci rebríčka, dosiahli len 14 % z toho, čo v roku pred pandémiou. Ich výsledky sú skutočne zlé, situácii nepomohol ani nedávny brexit.

Ak nepočítame nízko nákladové letecké spoločnosti, lety v rámci Európy dosiahli 71 % pasažierov v porovnaní s rokom 2019, pri čom v roku 2020 išlo o 57 %. Krajiny a mestá, ktoré nemajú more, vítajú každoročne najmä turistov, ktorí prichádzajú z iných kontinentov. Tí sa sústredia na pamiatky, v cudzine ostávajú dlhšie a zvyknú aj viac minúť. To, že nechodili sa jednoznačne odrazilo na konečných štatistikách.

Ľudia najviac lietali na Malorku a do Atén, odkiaľ je jednoduchá cesta aj na viaceré blízke ostrovy, ktoré sú v lete populárne. Bezkonkurenčne najhoršie dopadol Londýn, ktorý nedosiahol ani šestinu z toho, čo posledný rok pred koronavírusom. Rím si prišlo obzrieť 24 % z niekdajších turistov a do Amsterdamu, Barcelony a Paríža niečo málo nad 30 %.

europske mesta statistiky
zdroj: ForwardKeys

Niektorým mestám sa darilo dokonca ešte viac

Najviac sa jednoznačne darilo prímorským destináciám, napríklad najväčšiemu prístavnému mestu Kréty, Iraklio. Tam prišlo toto leto ešte viac ľudí, než v porovnávanom roku, štatistiky presiahli takmer o 6 %. Lepší výsledok, než v roku 2019 sa už podaril len mestu Antalya v Turecku, ktoré tiež leží na pobreží. Tam si polepšili o 0,5 %.

Niektorým sa darilo menej, iným viac, turizmus však v konečnom dôsledku stále stagnuje, toto leto nedosiahol ani polovicu z toho, čo v roku 2019.

mesta statistiky eu 2021
zdroj: ForwardKeys

Oliver Ponti, z ForwardKeys, ktorý štatistiky zostavovali však hovorí: „Ak existuje nejaká útecha, tak taká, že ľudia dovolenkujú vo vlastnej krajine a podporujú tak domácu ekonomiku. Vnútroštátne lety v bežných časoch zastávali len menšinový podiel európskeho trhu a počas pandémie obstáli o dosť lepšie. Najmä kvôli tomu, že vo vlastnej krajine sa cestovalo najjednoduchšie a celý proces sprevádzal najmenej opatrení. Napríklad Španieli vo veľkom lietali na vlastné Kanárske a Baleárske ostrovy.“

Zdroje: Travel daily news, ForwardKeys

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá