PRIESKUM: Introverti podávajú výkony ako nikdy. Home office je však pre niektorých Slovákov hotová katastrofa

  • Mozog extrovertov a introvertov funguje inak. Pracovný výkon s tým úzko súvisí
  • Počas práce z domu zažiarili najmä tí, ktorí sú na bežných poradách úplne ticho
  • Slovákom práca z domu prekáža, ak nežijú sami. Otravujú ich členovia domácnosti
  • S technickou stránkou problém nebol. Zamestnanci sa novým podmienkam rýchlo prispôsobili
praca, studenti
Pexels/Shvets
  • Mozog extrovertov a introvertov funguje inak. Pracovný výkon s tým úzko súvisí
  • Počas práce z domu zažiarili najmä tí, ktorí sú na bežných poradách úplne ticho
  • Slovákom práca z domu prekáža, ak nežijú sami. Otravujú ich členovia domácnosti
  • S technickou stránkou problém nebol. Zamestnanci sa novým podmienkam rýchlo prispôsobili

Až 42 % Slovákov tvrdí, že ich pracovný život zasiahla pandémia negatívne, informuje Profesia. Zároveň však mnohí home office pred prácou priamo v kancelárii preferujú. To, ako vnímame prácu z domu, má priamy súvis aj s tým, či sme extrovertmi alebo introvertmi. Počas pandémie vynikajú jednoznačne introverti, za ich „tichosťou“ stál tlak hlučnejších.

Štúdie dokázali, že extroverti sú omnoho menej citliví na dopamín. V praxi to znamená, že potrebujú veľa stimulácie na to, aby sa cítili nabití energiou. Pri introvertoch ide o opačný prípad, na dopamín sú citliví a prílišná stimulácia môže pre nich byť únavná, informuje BBC.

V podstate to znamená, že introvertov trochu unaví každá sociálna interakcia. Tých môže byť pri bežnej práci počas dňa naozaj veľa a kancelárske prostredie sa tak pre nich stáva vyčerpávajúcim.

Slováci majú problém zladiť rodinu s prácou

Pandémia zasiahla mnohé oblasti našich životov a veľa z nich súviselo so zmenami v pracovnom živote. Až 42 % Slovákov tvrdí, že ich prácu zasiahol koronavírus negatívne.

Zároveň sa nám však zapáčil home office, mnohí už nechcú chodiť do práce každý deň, informuje Profesia.

V prieskume však priznávajú, že zladiť domácnosť s prácou je náročné. Viac ako tretina ľudí priznala aj negatívne dopady pandémie na ich súkromie.

Na negatíva pri práci z domu poukazujú najviac ľudia, ktorí nežijú sami. Najväčším problémom zamestnancov je práve vyrušovanie ostatnými členmi domácnosti. Túto možnosť uviedlo až 38 percent opýtaných. Negatívny vplyv na výkon má podľa respondentov tiež nedostatočné vybavenie či malé priestorové možnosti na prácu.

Hovorí o tom prieskum HR Pulse, ktorý realizovala spoločnosť Profesia spolu s iniciatívou Open HR fórum. Údaje sa zbierali od 16. júna do 31. augusta tohto roku a zapojilo sa doňho 3 203 respondentov na Slovensku.

Pre ľudí bolo náročné ustrážiť si svoj pracovný čas, tvrdilo to 41 % zamestnancov. 30 % opýtaných prezradilo, že počas toho, ako pracujú z domu, majú problém sústrediť sa. Problémom tiež bolo zladiť prácu a rodinu, vytvoriť si vhodné pracovné prostredie a udržiavanie kontaktu s kolegami.

Bez problémov sme sa prispôsobili

Ukázalo sa tiež, že sme technicky zruční. Z prieskumu vyplynulo, že zamestnanci nemali takmer žiaden problém s novými digitálnymi zručnosťami, ktoré si práca na diaľku vyžadovala. Bezproblémové bolo aj dohadovanie online stretnutí. Zamestnanci si rýchlo zvykli a prispôsobili sa.

Štyria z desiatich respondentov v prieskume potvrdili, že sa počas pandémie začali zaujímať o informácie o duševnom zdraví. Táto téma zasiahla najviac ľudí do 29 a do 39 rokov. Vo vekovej skupine od 18 do 29 rokov sa o duševné zdravie počas koronakrízy začala zaujímať takmer polovica respondentov.

Najnižší podiel zamestnancov je vo veku od 40 do 49 rokov. Záujem o informácie o duševnom zdraví narástol však pomerne výrazne aj tu. Viac pozornosti týmto témam venuje viac ako tretina ľudí.

Zamilovali sme si flexibilný čas

Viac ako polovica zamestnancov v prieskume potvrdila, že najväčšou výhodou je pre nich najmä flexibilný pracovný čas so zohľadnením súkromných potrieb. Voľné pravidlá ľuďom zaručujú, že počas dňa si svoje osobné veci a prácu môžu rozložiť podľa svojich predstáv.

Ľuďom, ktorí pracujú z domu, pomáha tiež samostatnosť a dôvera firmy pri riešení úloh, vhodné technické vybavenie, pravidelná interná komunikácia či online vzdelávanie.

Práca z domu je pre introvertov splneným snom

Počas pandémie koronavírusu mnohí prešli na prácu z domu. Introverti boli zrazu schopní stihnúť oveľa viac práce, než kedykoľvek predtým: „Nevedia sa nabíjať, keď sú v kancelárii, obklopení ľuďmi. Keď sú sami a pracujú z domu, ich život je v omnoho väčšej rovnováhe. V takom prípade je pre nich pomer samoty a spoločenského života výrazne zdravší.“

Prechod do pracovného prostredia bez rozptýlení ocenili mnohí introverti. Home office navyše priniesol aj nový druh komunikácie, kľúčovou sa stala tá virtuálna.

zdroj: Unsplash/roberto nickson

Stres z vystupovania na verejnosti zmizol

Mnohí introverti majú problém presadzovať svoje nápady vo veľkých skupinách, aké sa môžu stretnúť napríklad na pracovných poradách. Viac energie s možnosťou doručovať svoje myšlienky v „tichosti“ tak viedli k ich ideálnemu pracovnému prostrediu.

„Mnoho ľudí má úzkosť z vystupovania na verejnosti. Počas práce z domu vedeli svoje odborné znalosti predávať aj tisíckam ľudí, no v hornej časti obrazovky videli len zelené svetlo,“ vysvetľuje Richard Etienne, branding expert. Zároveň tvrdí, že bežné pracovisko bolo vytvorené extrovertmi pre extrovertov. Presne to sa musí zmeniť.

Pandémia otočila situáciu, firmy zrazu potrebovali introvertov

„Extrovertov ospevujeme, pretože sú spoločenskí, akční a zapálení. Introverti do tímu prinášajú analytické myslenie a empatiu,“ hovorí Richard.

Tvrdí, že práve introverti sa stali počas pandémie kľúčovými: „Introverti vynikajú v hlbokých myšlienkových pochodoch a tvorení osobných vzťahov. To bolo počas obdobia, kedy sa firmy snažili udržať si svojich klientov, najdôležitejšie.“

Patty McCord, ktorá pracovala pre Netflix v rozhovore pre Bloomberg priblížila, kde nastal bod zlomu. V období, keď sa nám o pandémii ani nesnívalo, vynikali extroverti. Ľudia, ktorí dokázali mať miestnosť pod kontrolou, oplývali množstvom energie a charizmou. Práve to boli kvality, ktoré vystihovali dobrého obchodného zástupcu.

To sa počas pandémie úplne zmenilo, zrazu boli najlepšími tí, ktorí boli bežne zväčša ticho. Práve oni si vedeli s klientom v pokoji zavolať a len počúvať.

„Tendencia dávať do popredia ostatných, držať sa tímu a byť tým tichým spojencom je v súčasnosti veľmi silnou stránkou,“ vysvetľuje Beth Buelow, kariérna koučka, ktorá sa zameriava práve na introvertov.

Zdroje: BBC, Bloomberg, Medical Daily, Profesia, Profesia, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá