Prípad operácie nesprávneho oka má dohru, polícia začala trestné stíhanie

  • Polícia SR má už na stole prípad nesprávne vyoperovaného oka
  • Vinník môže dostať trest odňatia slobody
  • Zodpovedná by mala byť aj nemocnica
operácia polícia SR
Unsplash/Olga Guryanova, Facebook/Polícia SR
  • Polícia SR má už na stole prípad nesprávne vyoperovaného oka
  • Vinník môže dostať trest odňatia slobody
  • Zodpovedná by mala byť aj nemocnica

Medializovaný prípad operácie nesprávneho oka z nemocnice v Ružinove má dohru. Pacient pri tomto nešťastnom zákroku prišiel o zdravé oko, ktoré doktorka vyoperovať nemala. Stratil teda obe oči a, samozrejme, aj zrak. Polícia Slovenskej republiky sa už pustila do riešenia tohto prípadu.

Polícia sa chytila

V súvislosti s medializovaným prípadom poskytnutia nesprávnej starostlivosti počas operácie oka pacientovi v jednej z nemocníc v Bratislave, vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II po vykonaní všetkých potrebných úkonov začal trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví,“ oznámila polícia v príspevku na sociálnej sieti Facebook.

Trestný zákonník SR podľa portálu Lewik uvádza, že pri prípade ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, ako tomu pravdepodobne bolo aj pri spomínanej operácii, môže byť páchateľ odsúdený na 6 mesiacov až dva roky odňatia slobody.

Lekárka, ktorá operáciu viedla, už vraj s pacientmi nepracuje a nemocnica už zaviedla viaceré opatrenia. O udalosti informoval portál Teraz.sk

„Rozliate mlieko“

Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru. Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť, samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch,“ vyjadrila sa v čase medializovania prípadu hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Nemocnica sa už z časti snažila napraviť spáchané škody. Sústredila sa aj na prevenciu podobných prípadov v budúcnosti. „Na operačnej sále sa dôsledne vykonáva manažment protokol bezpečnej operácie s následným dodržovaním pravidiel pooperačnej starostlivosti,“ dodala hovorkyňa.

operácia
zdroj: Pixabay/sasint

S bližšími informácia prišla o niekoľko hodín neskôr Televízia Markíza. Ukázalo sa, že išlo o 50-ročného pacienta, ktorému bola diagnostikovaná rakovina oka. V dôsledku toho bolo jeho vyoperovanie potrebné. Chyba nastala už počas prípravy na operáciu, kedy bolo pacientovi zalepené nesprávne oko. 

Čin ľutuje

Lekárka, ktorá operáciu robila, vzala za chybu plnú zodpovednosť. Takmer ihneď nemocnicu opustila a zároveň sa zriekla všetkých zastávajúcich funkcií v odbore.

Situácia ju mrzí a tiež je ochotná poskytnúť rodine odškodné. TV Markíza sa s lekárkou pokúšala spojiť, no žena na telefonáty nereagovala. K detailom sa nechcela vyjadriť ani nemocnica, kde bola operácia vykonaná.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má za úlohu prešetriť, či bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne, však uviedol, že v rámci výkonu dohľadu nesie zodpovednosť celá nemocnica a nie len konkrétny pracovník.

Poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti môže byť taktiež uložená pokuta, prípadne zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok, píše ďalej portál Teraz.

Neoprávnená reakcia

Spomínanú lekárku, ktorá chybný zákrok vykonala, väčšina Slovákov v komentároch na sociálnych sieťach, takpovediac, „zakopala do zeme“. Bratislavský gynekológ a profesor Jozef Záhumenský však situáciu vidí inak. Svojej kolegyne sa zastal so slovami „všetci robíme chyby“. S informáciou prišiel denník Plus Jeden Deň.

oko pir vyšetrení
zdroj: Unsplash/Brands&People

Priemerne v dvoch percentách svojich konaní robíme chyby. Na pacientovi na JIS sa denne urobí zhruba 200 úkonov, to znamená potenciálne 4 chyby, našťastie väčšinou banality (napríklad zámena stravy), tie vážnejšie by mal systém podľa možností zachytiť vďaka spätnej kontrole (medzi ordináciou a podaním lieku by mala prebehnúť minimálne dvojitá kontrola a podobne),“ vyjadril sa lekár v príspevku, ktorý to odvtedy zo siete Facebook zmazal.

Rovnako v bežnom živote robíme všetci chyby,“ píše ďalej. „Napríklad som stál zamyslený v aute a čakal na zelenú, a rozbehol som sa na zelenú pre chodcov. Keby bol niekto na prechode, mohla sa stať tragédia,“ dodal.

Nakoniec upozorňuje na fakt, že mediálna šikana navždy zmenila život jeho kolegyne, ktorá dopláca na chybu systému.

Zdroje: Polícia SR, Teraz.sk, TV Markíza, Lewik, Plus Jeden Deň

Najnovšie videá

Trendové videá