Prvý muž s prasacím srdcom zomrel. Transplantácia dala nádej aspoň vede

  • 57-ročný David Bennett z USA sa stal prvým človekom na svete, ktorému transplantovali srdce z geneticky modifikovaného prasaťa
  • Počas utorka, 8. marca, však zomrel
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, reprofoto/instagram/ticinonline,indiatoday
  • 57-ročný David Bennett z USA sa stal prvým človekom na svete, ktorému transplantovali srdce z geneticky modifikovaného prasaťa
  • Počas utorka, 8. marca, však zomrel

V januári sme ťa informovali o 57-ročnom Davidovi Bennettovi z USA, ktorý sa stal prvým človekom na svete, ktorému transplantovali srdce z geneticky modifikovaného prasaťa. BBC v tom čase uviedlo, že zákrok trval osem hodín a muž sa tri dni po operácii cítil dobre.

Spomínaná transplantácia bola považovaná za poslednú nádej na záchranu života Bennetta. Lekári z University of Maryland Medical Center uviedli, že transplantácia dokazuje, že srdce z geneticky modifikovaného zvieraťa môže v ľudskom tele fungovať bez okamžitého odmietnutia.

Začiatkom nádeje, nie jej koncom

Dva mesiace po prelomovom experimente však Bennett zomrel. Dnes o tom informovalo britské The Guardian s odvolaním na nemocnicu v Marylande, ktorá operáciu vykonala. David Bennett zomrel v utorok a lekári neuviedli presnú príčinu smrti.

Informovali len o tom, že jeho stav sa začal zhoršovať už niekoľko dní predtým. Syn spomínaného pána nemocnici poďakoval za ponúknutie posledného experimentu a povedal, že rodina dúfa, že to pomôže v súvislosti s hľadaním možností v prípade nedostatku orgánov.

Sme vďační za každý inovatívny moment, každý bláznivý sen, každú bezsennú noc, ktorá bola súčasťou tohto historického úsilia,“ uviedol David Bennett Jr. „Dúfame, že tento príbeh môže byť začiatkom nádeje a nie jej koncom,“ dodal.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Artist Cathay Dawkins (@artistcathaydawkins)

Bojoval až do konca

Portál NY Times uviedol, že nie je jasné, či jeho telo tento cudzí orgán odmietlo.

„V čase jeho smrti nebola identifikovaná žiadna zjavná príčina,“ uviedla hovorkyňa nemocnice. Nemocnica tiež uviedla, že sa k príčine smrti nemôžu bližšie vyjadrovať, pretože lekári ešte musia vykonať dôkladné vyšetrenia. Výsledky plánujú zverejniť v odbornom lekárskom časopise.

NY Times tiež uvádza, že doktor Bartley Griffith, chirurg, ktorý vykonal transplantáciu, povedal, že personál nemocnice bol zo straty Bennetta zničený. „Bol to statočný pacient, ktorý bojoval až do konca,“ povedal Dr. Griffith. „Bennett sa stal známym pre milióny ľudí po celom svete vďaka jeho nezlomnej vôli žiť.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa India Today (@indiatoday)

Minulosť údajne čistú nemal

So spomínaným mužom sa však mnohým spája aj iný kuriózny príbeh.

Pred rokmi totiž dobodal iného muža a spôsobil mu vážne zranenia. K útoku došlo v roku 1988 a jeho motívom bola žiarlivosť. Upozornila na to rodina obete útoku, informoval denník Washington Post (WP).

David Bennett bodol svoju obeť Edwarda Shumakera sedemkrát do chrbta. Shumaker zostal po útoku paralyzovaný a na invalidný vozík bol odkázaný až do svojej smrti na infarkt v roku 2005. Washington Post zistil, že Bennett bodol Shumakera, pretože naňho údajne žiarlil – jeho manželka si totiž sadla Shumakerovi na kolená, keď boli spolu na večierku.

Zdroje: theguardian.com, nytimes.com, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá