Prvý PRIESKUM po voľbách: Najvyššie šance u nevoličov má Korčok. Pellegriniho chcú voliť podporovatelia tohto kandidáta

  • Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ 24
  • Slovensko čaká druhé kolo prezidentských volieb
korčok a pellegrini
TASR/Jakub Kotian, Jaroslav Novák
  • Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ 24
  • Slovensko čaká druhé kolo prezidentských volieb

Slovensko má za sebou prvé kolo prezidentských volieb, ktoré vyhral Ivan Korčok. Druhé kolo nás čaká 6. apríla 2024. Až 44 percent nevoličov je rozhodnutých, že volebné okrsky nenavštívia ani v druhom kole. Najvyššie šance u nevoličov má občiansky kandidát za prezidenta Ivan Korčok, ktorý by tak mohol získať až 25 percent z nich.

Kandidáta a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) by mohlo voliť 15 percent nevoličov, zatiaľ čo 16 percent je stále nerozhodnutých. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ 24, ktorý bol realizovaný v sobotu počas volebného dňa 23. marca na vzorke tisíc respondentov, píše SITA.

Korčok má najvyššie šance u nevoličov

Občiansky kandidát za prezidenta Ivan Korčok nemá medzi svojimi voličmi nerozhodnutých, až 97 percent ho bude voliť aj v druhom kole. Zvyšné tri percentá jeho voličov sú však rozhodnutí voliť Pellegriniho.

Až 93 percent Pellegriniho voličov sú rozhodnutí svojho kandidáta podporiť aj v druhom kole, ďalších sedem percent však nie je rozhodnutých, komu svoj hlas dajú.

Stav si na prezidentské voľby za 50 € bez rizika!
Reklama
Chcem bonus
Reklama
Chcem bonus
Využi jedinečný bonus od Fortuny a stav si na svojho favorita v prezidentských voľbách úplne bez rizika!

Až 56 percent voličov kandidáta a predsedu hnutia Slovensko Igora Matoviča je rozhodnutých podporiť v druhom kole Ivana Korčoka. Kandidáta Pellegriniho je však v druhom kole pripravených voliť 21 percent Matovičových voličov. Zvyšných desať percent voliť vôbec nepôjde a 13 percent sa doposiaľ nerozhodlo.

ivan korčok
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Voliči Jána Kubiša sú naklonení viac k Pellegrinimu, až 51 percent je rozhodnutých voliť ho. Korčoka by volilo 30 percent Kubišových voličov. Tri percentá sa rozhodli nevoliť a 16 percent je stále nerozhodnutých.

Takmer polovica voličov Mariana Kotlebu bude v druhom kole voliť Pellegriniho, 12 percent Korčoka, 20 percent sa volieb neplánuje zúčastniť a taktiež 20 percent ešte nie je rozhodnutých.

Harabinovi voliči úradujú

V prezidentskom paláci by 31 percent voličov Krisztiána Forróa rado videli Korčoka, taký istý počet voličov však zatiaľ nie je rozhodnutých, koho budú v druhom kole voliť. Pellegriniho by podporilo 28 percent Forróových voličov a 11 percent sa vyjadrilo, že voliť ísť nechcú.

Na Korčokovu stranu sa priklonili aj voliči kandidáta a historika Patrika Dubovského, podporilo by ho až 63 percent z nich. Pellegrinimu by svoj hlas dalo 16 percent a rovnako 16 percent je zatiaľ nerozhodných. Päť percent Dubovského voličov sa druhého kola neplánujú zúčastniť.

Exminister spravodlivosti Štefan Harabin sa zatiaľ rozhodol neodporučiť svojim voličom pre druhé kolo žiadneho kandidáta.

Pellegriniho by však išlo voliť 68 percent z nich. Podporu u nich nájde aj Korčok, ktorého by volilo šesť percent Harabinových priaznivcov. Desať percent podporovateľov sa rozhodlo počas druhého kola ostať doma a 16 percent ešte nie je rozhodnutých.

Ako správne voliť?

Slováci sa k urnám vrátia v sobotu 6. apríla. Ak si sa nezúčastnil prvého kola volieb, stále sa pre svojho favorita môžeš rozhodnúť v druhom kole prezidentských volieb. Druhé kolo volieb pre teba ostáva otvorenou možnosťou aj v prípade neúčasti v prvom.

Ako sme už informovali pred prvým kolom, voliť môžeš v obci svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný.

Väčšina Slovákov obdržala informácie o ich volebnej miestnosti poštou, nájdeš ich aj na stránke ministerstva vnútra v súbore na stiahnutie či na weboch jednotlivých obcí. V prípade hlasovania mimo obce svojho trvalého bydliska musíš vo volebnej miestnosti predložiť aj hlasovací preukaz umožňujúci voliť kdekoľvek na Slovensku.

V miestnosti sa komisii musíš preukázať svojím občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca. Následne do rúk dostaneš hlasovací lístok a prázdnu obálku s pečiatkou obce, v ktorej volíš. Všetko ešte potvrdíš svojím podpisom. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Pred hlasovaním sa musíš odobrať do určeného priestoru, kde v súkromí zakrúžkuješ svoj výber kandidáta. Ak odmietneš voliť v tomto priestore, volebná komisia ti hlasovať neumožní. Na hlasovacom lístku zakrúžkuj poradové číslo svojho favorita. Vybrať si môžeš len jedného kandidáta. Ak ich zakrúžkuješ viac, tvoj hlas nebude platiť. Po odhlasovaní vložíš lístok do obálky a tú hodíš do volebnej schránky, ktorú nájdeš v miestnosti.

Nesprávne upravený hlasovací lístok je volič povinný odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur.

Zdroje: SITA, Archív Startitup, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá