PREHĽAD: Druhé kolo prezidentských volieb 2024 a všetko, čo o ňom potrebuješ vedieť

  • Prezidentské voľby pokračujú
  • Čaká nás druhé kolo, sily si zmerajú Ivan Korčok a Peter Pellegrini
  • Prinášame ti všetky potrebné informácie
Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Čaká ich druhé kolo
TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
  • Prezidentské voľby pokračujú
  • Čaká nás druhé kolo, sily si zmerajú Ivan Korčok a Peter Pellegrini
  • Prinášame ti všetky potrebné informácie

Slovenských voličov čaká druhé kolo prezidentských volieb. Po sčítaní všetkých hlasov je zrejmé, že v prvom kole zvíťazil Ivan Korčok. Podľa oficiálnych výsledkov získal 42,51 %, Peter Pellegrini skončil druhý s výsledkom 37,02 percenta. Spoznali sme teda mená dvoch kandidátov, ktorí si zmerajú sily aj v sobotu 6. apríla.

Štefan Harabin skončil tretí (11,73 %) a ďalší kandidáti – Krisztián Forró, Igor Matovič či Ján Kubiš – nasledovali s výsledkami pod úrovňou troch percent. Viac informácií nájdeš na našej stránke či v článkoch. Účasť na voľbách 23. marca 2024 sotva prekročila 50 % a v druhom kole môžu rozhodnúť hlasy voličov Štefana Harabina.

Všetko, čo potrebuješ vedieť pred druhým kolom prezidentských volieb 2024

Ivan Korčok teda v prvom kole zvíťazil, no voľby pokračujú. Slováci sa k urnám vrátia o dva týždne, v sobotu 6. apríla. Druhé kolo pravidlá vo veľkom nemení, najvýraznejší rozdiel pocítia voliči, ktorí sa chystajú zahlasovať mimo obce svojho trvalého bydliska. V takom prípade totiž musia vo volebnej miestnosti predložiť aj hlasovací preukaz umožňujúci voliť kdekoľvek na Slovensku.

Ako informovala SITA, oprávnenie si už nemožno vybaviť elektronicky či poštou. Túto možnosť sme mali len do 4. marca, pričom sa dalo žiadať o preukazy na obe kolá naraz. Ak si licenciu na voľbu v druhom kole mimo bydliska nezískal, požiadať o ňu môžeš osobne do piatka 5. apríla na úrade vo svojej obci. V prípade, že si hlasovací preukaz stratil, nemáš nárok na vydanie nového.

Nevýhodu majú Slováci žijúci v zahraničí. Tí totiž nedostali možnosť voliť a za prezidenta smú hlasovať jedine po príchode na Slovensko.

Rovnako ako v sobotu 23. marca, tak aj o dva týždne môžeme k volebným urnám pristupovať už od 7:00 hod. Miestnosti po celom Slovensku by sa mali zatvoriť o 22:00, následne sa skončí aj volebné moratórium a začne sa počítanie hlasov. V prvom kole za prezidenta hlasovalo 51,91 % voličov.

Ako správne voliť?

Ak si sa nezúčastnil prvého kola volieb, stále sa pre svojho favorita môžeš rozhodnúť v apríli. Druhé kolo volieb pre teba ostáva otvorenou možnosťou aj v prípade neúčasti v prvom.

Ako sme už informovali pred prvým kolom, voliť môžeš len v obci svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný. Väčšina Slovákov obdržala informácie o ich volebnej miestnosti poštou, nájdeš ich aj na stránke ministerstva vnútra v súbore na stiahnutie či na weboch jednotlivých obcí.

V miestnosti sa komisii musíš preukázať svojím občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca. Následne do rúk dostaneš hlasovací lístok a prázdnu obálku s pečiatkou obce, v ktorej volíš. Všetko ešte potvrdíš svojím podpisom.

Pred hlasovaním sa musíš odobrať do určeného priestoru, kde v súkromí zakrúžkuješ svoj výber kandidáta. Ak odmietneš voliť v tomto priestore, volebná komisia ti hlasovať neumožní.

Na hlasovacom lístku zakrúžkuj poradové číslo svojho favorita. Vybrať si môžeš len jedného kandidáta. Ak ich zakrúžkuješ viac, tvoj hlas nebude platiť. Po odhlasovaní vložíš lístok do obálky a tú hodíš do volebnej schránky, ktorú nájdeš v miestnosti.

Nesprávne upravený hlasovací lístok je volič povinný odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur.

Čo ak sa nemôžem dostaviť zo zdravotných dôvodov?

Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, ju môže do nej na jeho požiadanie vložiť iná osoba, nie však člen okrskovej volebnej komisie, pripomína TASR.

Ak sa volič nemôže dostaviť do miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.

Zdroje: SITA, TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá