Putin chce vstúpiť do dejín ako veľký panovník. Pracuje na tom už teraz, píše Lucia Jesenská

  • Expertka na Ukrajinu o tom, aký bude vývoj invázie
  • Skupina youtuberov vytvorila prvý Tesla tank
  • Byt Johnnyho Deppa a Amber Heard je na predaj
Putin, expertka
TASR/AP, Melinda Haring
  • Expertka na Ukrajinu o tom, aký bude vývoj invázie
  • Skupina youtuberov vytvorila prvý Tesla tank
  • Byt Johnnyho Deppa a Amber Heard je na predaj

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Poznáme dátum, dokedy by Ukrajinci mohli vytlačiť Rusov zo svojho územia. Je to naozaj možné, prezradila expertka
  • Teslu premenili na tank. Nevídaný bizár chce skupina fanatikov otestovať s Elonom Muskom
  • Hniezdočko lásky Johnnyho Deppa a Amber Heard je na predaj. Takúto sumu si pýta realitka

Expertka o Ukrajine

Ruská invázia na Ukrajine začala už pred viac ako 100 dňami. Od samého začiatku prichádzajú rôzne teórie o tom, kedy sa to celé skončí.

Či už sú pravdepodobnejšie, alebo menej, jedno je isté – je naozaj ťažké predpovedať, kedy by Ukrajinci mohli vytlačiť Rusov zo svojho územia. Je to však pravdepodobné.

A to aj napriek tomu, že Bidenova administratíva sa bojí eskalácie do svetovej vojny. O tomto, ale aj o ďalšom vývoji u našich susedov sme sa porozprávali s uznávanou expertkou na Ukrajinu Melindou Haringovou.

Melinda 3
zdroj: Melinda Haring

Pred inváziou sa očakávalo rýchle víťazstvo Ruska a experti tvrdili, že Kyjev dokáže vzdorovať len niekoľko dní. Tieto očakávania sa však nenaplnili a Ukrajinci vytlačili Rusov z Kyjeva. Expertky sme sa spýtali, prečo to tak bolo.

Mysleli si, že ruská armáda je neporaziteľná a ukrajinská armáda je malá a slabá. Totálne sa ale mýlili. Keď sa obzrieme späť, časť tohto problému spočíva v tom, že ľudia nestrávili dostatok času študovaním ukrajinskej armády,“ objasnila.

Okrem toho, na ukrajinskej strane je viac statočnosti, improvizácie a morálky, v čom spočíva veľký rozdiel. Ruská armáda tak bola precenená. Ako Haringová tvrdí, v Putinovej armáde je veľa korupcie, nízka morálka a štruktúra velenia, ktorá nebola nikdy modernizovaná.

ruský tank z
zdroj: SITA/AP, Bernat Armangue

Expertka nám porozprávala aj o nálade v americkej spoločnosti. Ako hovorí, obyčajní ľudia v Amerike sú veľmi motivovaní: Dávajú veľa peňazí na pomoc Ukrajine. Jeden zo štyroch Američanov sa zapojil i do finančnej pomoci Ukrajine. Ohromujúco podporujú Ukrajinu.“

Čo sa týka Vladimira Putina, ktorý stojí na čele tejto invázie, koluje množstvo špekulácií o ňom a jeho zdravotnom stave. Aj Melinda Haringová si myslí, že vyzerá inak ako v minulosti – nezdravo. Myslí si, že Putin chce do ruských dejín vstúpiť ako veľký panovník.

Ak sa chceš dozvedieť viac o tom, čo si expertka myslí nielen o Putinovom zdravotnom stave, ale aj o samotnej invázii a scenároch jej vývoja, prečítaj si náš článok.

Prvý Tesla tank na svete

O Elonovi Muskovi je známe, že má ambiciózne plány. Nech sa už týkajú čohokoľvek, sú momenty, kedy presahujú možnú realitu. Okrem sprístupnenia elektromobilov bežnej verejnosti hovoril aj o osídlení Marsu.

Práve v roku 2016 predstavil Teslu Model 3, ktorý mal byť prvým skutočne dostupným vozidlom z dielne značky. Píše sa rok 2022 a model Model 3 Standard Range Plus kúpiš na Slovensku za 45 000 eur.

Keď sa pozrieme spätne na rok 2021, pri viacerých modeloch bolo zaznamenané zdražovanie, a to aj o niekoľko tisíc eur. Cesty v našej krajine tak nie sú ani zďaleka plné automobilov s logom „T“.

Naopak, v Nemecku s týmto modelom experimentujú. Skupina priateľov, ktorá sa na YouTube prezentuje ako „The Real Life Guys“, model dokonca premieňa na tank či ultimátnu off-roadovú beštiu.

Vznikol tak prvý Tesla tank na svete. Spomenutí Nemci pridali na obe strany Modelu 3 dve gigantické reťaze, pričom každá má hmotnosť 1,3 tony. Za celým týmto procesom stojí nevinné vtipkovanie jedného z kamarátov.

Napokon, ako vo videu priznali, práca na nápade im dala zabrať oveľa viac, ako spočiatku očakávali. Premena trvala dokopy štyri týždne a v blízkej budúcnosti ich čaká skúška odolnosti v teréne.

Chcú do toho však zapojiť aj samotného Elona Muska. Boli by radi, keby sa testu zúčastnil aj on. Avšak popri všetkom, čo má Musk na pláne, je otázne, kedy sa k tomuto projektu dostane.

Viac o tom, ako Tesla tank funguje, ako prebiehala výroba a čo všetko museli kamaráti spraviť, si prečítaš v našom článku.

Hniezdočko lásky je na predaj

Prípad Johnnyho Deppa a Amber Heardovej bol v posledných týždňoch rozoberanou témou naprieč celým svetom. Verejnosť čakala, ako súdny proces dopadne a kto z neho vyjde ako víťaz.

Len pred pár dňami súd rozhodol v prospech herca, ktorý je známy prevažne z filmu Piráti z Karibiku. Príbeh tejto dvojice je rozsiahly a začal už vo Veľkej Británii koncom roka 2020, kedy Amber Heard obvinila svojho exmanžela z domáceho násilia.

Johnny Depp, Amber Heard
zdroj: TASR/AP/Joel Ryan

Odvtedy sa meno Johnnyho Deppa spomínalo v súvislosti s domácim násilím pravidelne. Depp sa rozhodol prípad znovu otvoriť, tentokrát však v USA. 

Aj napriek tomu, že spočiatku všetky dôkazy hovorili proti hercovi, porota rozhodla v jeho prospech. Najskôr mu prisúdili 15 miliónov dolárov, ktoré však sudkyňa neskôr znížila na 10,35 milióna dolárov.

Porota však dala pravdu aj Heardovej, ktorú mal očierniť Deppov právnik, keď jej obvinenia zo zneužívania označil iba za podvod. Proces je už niekoľko dní ukončený a na pretras prišlo niekdajšie hniezdočko lásky Johnnyho Deppa a Amber Heardovej.

depp
zdroj: James Moss for Douglas Elliman Realty

Honosný penthouse v Los Angeles, kde pár strávil veľkú časť svojho 15-mesačného manželstva, je na predaj. Jednotka je jednou z piatich na vrchole slávnej budovy Eastern Columbia, ktorá sa nachádza v centre mesta.

Po rozvode sa herec rozhodol všetky rozpredať a priniesli mu aj slušný zárobok – 12,78 miliónov dolárov. Až na posledný apartmán, ktorý je na predaj len krátko.

Aj napriek tomu, že byt pozostáva z jednej spálne a dvoch kúpeľní, nový majiteľ si poradne priplatí. Ak ťa zaujíma, aká je hodnota posledného apartmánu, prečítaj si náš článok.

depp
zdroj: James Moss for Douglas Elliman Realty

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá