Raketový útok na Izrael: Po 6 mesiacoch znejú v Tel Avive varovné sirény

  • Izraelským Tel Avivom znejú sirény varujúce pred raketami
  • Extrémisti z Gazy útočia po šiestich mesiacoch
Útok na Izrael
Ilustračné fotografie izraelskej armády v Gaze TASR/AP, Tsafrir Abayov
  • Izraelským Tel Avivom znejú sirény varujúce pred raketami
  • Extrémisti z Gazy útočia po šiestich mesiacoch

V izraelskom Tel Avive po pol roku opäť znejú sirény protiraketových systémov. Ako informuje The Times of Israel, k útoku sa prihlásilo teroristické hnutie H*mas pôsobiace v Gaze. Rakety zrejme vypálilo z mesta Rafah, ktoré Izrael považuje za poslednú baštu extrémistov v palestínskej enkláve.

Minulý týždeň The Times of Israel informoval, že Izraelské obranné sily (IDF) veria, že H*mas dokáže spustiť raketové útoky na stred Izraela z oblasti Rafahu, a keď jednotky postúpia ďalej do mesta, teroristická skupina pravdepodobne uskutoční takýto útok.

IDF tvrdia, že H*mas na stredný Izrael vypálil približne desať rakiet, osem z nich vstúpilo do izraelského vzdušného priestoru. Miestna záchranná služba informovala, že okrem osoby, ktorá sa ľahko zranila počas behu do protibombového krytu, a niekoľkých ďalších liečených pre akútnu úzkosť, neevidujú po útoku žiadne zranenia. Izrael chráni nesmierne sofistikovaný a efektívny systém protiraketovej obrany Iron Dome, v preklade „železná kupola“.

Do Pásma Gazy dnes opätovne začala prúdiť humanitárna pomoc cez hraničný priechod Kerem Šalom, píše TASR. Útok na Tel Aviv prišiel po včerajšej správe agentúry AFP, podľa ktorej nemenovaný izraelský predstaviteľ uviedol, že Jeruzalem má záujem obnoviť rokovania zamerané na prímerie a dosiahnutie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gazy.

Situácia v Rafahu

Ako sme už informovali, Izrael tvrdí, že gazanské mesto Rafah slúži ako posledná významná bašta H*masu. Podľa premiéra Benjamina Netanjahua je ofenzíva proti mestu pre štát životne dôležitá v snahe zabezpečiť, aby hnutie už nedokázalo obnoviť svoje vojenské kapacity.

Po niekoľko mesačnom plánovaní a snahe o evakuáciu civilistov z mesta izraelská armáda 6. a 7. mája začala s ostreľovaním. V piatok 24. mája jej však Medzinárodný súdny dvor (MSD) prikázal, aby vojenskú ofenzívu v Rafahu zastavila. 

Hlavný súd OSN taktiež nariadil Izraelu, aby mu do jedného mesiaca predložil správu o tom, ako napreduje pri plnení opatrení nariadených súdom. Izrael by mal podľa MSD tiež umožniť prístup vyšetrovateľom do Pásma Gazy.

Súčasné napätie medzi Izraelom a Gazou vyvrcholilo 7. a 8. októbra 2023, keď hnutie H*mas podniklo teroristické útoky na civilistov a dediny v Izraeli. V izraelských obciach známych ako kibuce páchali zverstvá, upaľovali či stínali ľudí vrátane žien detí či seniorov.

Približne 1 140 ľudí prišlo o život a ďalších 250 osôb uniesli do pobrežnej enklávy ako rukojemníkov. V súčasnosti zostáva v zajatí alebo nezvestných približne 100 ľudí.

Izrael reagoval spustením pozemnej operácie a masívneho ostreľovania palestínskej enklávy. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré spadá pod správu H*masu, tvrdí, že v Gaze prišlo o život viac ako 35 000 ľudí. Tieto údaje nie je možné nezávisle overiť.

Startitup v Izraeli

V decembri 2023 redaktor Startitup navštívil vojnový Izrael a priniesol ti reportáže z miest plaču, hrôzy a strachu.

Zdroje: The Times of Israel, X/Emanuel (Mannie) Fabian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá