Registrované partnerstvá podporuje takmer 50 % Slovákov, manželstvá rovnakého pohlavia len 31 %

  • Podľa prieskumu agentúry Ipsos je väčšina Slovákov za registrované partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia
  • Pri manželstvách percento podporovateľov klesá
Prieskum LGBTI+ graf
SIU na základe dát prieskumu IPSOS pre Denník N
  • Podľa prieskumu agentúry Ipsos je väčšina Slovákov za registrované partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia
  • Pri manželstvách percento podporovateľov klesá

Väčšina Slovákov podporuje registrované partnerstvá pre ľudí rovnakého pohlavia. Na základe dát prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N, je za registrované partnerstvá 48,7 percenta opýtaných.

V rámci prieskumu mali opýtaní Slováci možnosť odpovedať piatimi spôsobmi, teda „rozhodne súhlasím”, „skôr súhlasím”, „skôr nesúhlasím”, „rozhodne nesúhlasím” a „neviem”.

V prípade registrovaných partnerstiev rozhodne súhlasilo 19,7 percenta opýtaných a 29 percent skôr súhlasilo. Denník N podotýka, že opačný názor zastalo spolu 39 percent respondentov prieskumu, čo je o desať bodov menej než podporovateľov. Zvyšných 12,3 percenta ľudí na otázku neodpovedať nevedelo.

Čo sa týka manželstiev ľudí rovnakého pohlavia, počet podporovateľov klesá. Súhlasilo s nimi 31,65 percenta opýtaných. Naopak, proti bola viac ako polovica opýtaných, konkrétne 55,77 percenta.

Agentúra Ipsos zisťovala aj podporu možnosti adopcie pre páry bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu, pričom za bolo 29,4 percenta opýtaných. Takmer 58 percent respondentov s touto možnosťou nesúhlasilo.

Takmer 69 percent opýtaných si myslí, že by politici mali prestať s útokmi na komunitu LGBTI+, pričom 45,4 percenta zastáva názor, že diskriminácia komunity by mala byť trestaná.

Zákon, ktorý neprešiel

Po terorizme na Zámockej ulici v Bratislave sa do parlamentu dostal návrh zákona z dielne SaS. Liberáli navrhovali zaviesť pojmy „spolužijúci partner“ a „spolužijúca partnerka“.

Návrh sa zameral na umožnenie uzatvorenia partnerského spolužitia medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia (druh a družka), ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia, informovali sme.

V prípade schválenia daného návrhu by partnerské spolužitie vzniklo formou notárskej zápisnice. Rovnakou formou by aj zanikalo, no taktiež by sa tak mohlo stať vstupom do manželstva či smrťou. Osoby spôsobilé pre partnerské spolužitie by podľa návrhu Sulíkovej strany museli byť plnoleté, nesmeli by byť manželia ani pokrvní príbuzní.

Z prítomných 133 poslancov ich hlasovalo 102. „Za“ hlasovalo 53 poslancov, „proti“ 37. Zdržalo sa 15. Slovensko tak ostáva jednou zo šiestich krajín Európskej únie, ktorá nemá nijakým spôsobom upravené vzťahy osôb rovnakého pohlavia.

Poverenie ministra spravodlivosti

Po neúspešnom hlasovaní premiér Eduard Heger poveril ministra spravodlivosti Viliama Karasa, aby pripravil legislatívu na posilnenie práv LGBTI+ komunity.

Karas podľa predsedu vlády sám prejavil záujem takúto legislatívu pripraviť. Termín predloženia návrhu zatiaľ známy nie je. Heger však prezradil, že ide napríklad o sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie, zavedenie bezpodielového spoluvlastníctva, zaradenie partnerov do prvej dedičskej skupiny, sprevádzanie k lekárovi, nárok na ošetrovné, plnenie z poistného po smrti poisteného partnera, poukazovanie dávky na účet inej osoby na žiadosť poberateľa dávky či jednorazové odškodnenie v prípade smrti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Reakcia predsedníčky Európskej komisie na vraždy na Zámockej

Ako sme ťa informovali v tomto článku, k ohavným vraždám pred barom Tepláreň sa vyjadrila i predesdníčka Európskej komisie  Ursula von der Leyenová. Ide podľa nej o hrozbu pre spoločnosť založenú na rešpekte a tolerancii.

V myšlienkach som s rodinami obetí streľby v Bratislave,“ uviedla von der Leyenová na Twitteri. Napísala, že únia bude odhodlane pomáhať v boji proti nenávistným trestným činom či prejavom vo všetkých ich formách. „Musíme chrániť komunitu LGBTI,“ dodala.

K situácii sa vyjadrilo i zastúpenie EK na Slovensku.

„Všetci sme iní, odlišujeme sa rôzne: vekom, pohlavím, orientáciou, názormi, a našou úlohou je sa navzájom tolerovať a správať sa k sebe s úctou a rešpektom. Žiaľ, musím konštatovať, že nenávisť k inakosti je v našej spoločnosti často živená aj politickým diskurzom. To sa musí zmeniť, aby sme spolu vytvorili spoločnosť pevne stojacu na demokratických hodnotách a princípoch,“ uviedol vedúci zastúpenia Vladimír Šucha.

Zdroje: Denník N, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá