Režisér trháku Squid Game nemal na jedlo, teraz je milionár. Tvrdí, že svet sa zmenil a násilné príbehy sú žiadané

  • Šialenstvo menom Squid Game pohltilo celý svet
  • Seriál oslovil už viac ako 110 miliónov fanúšikov a stal sa tak doposiaľ najúspešnejším seriálom z dielne Netflixu
  • Vieš ale, kto za ním stojí?
Untitled design-9
koreaherald.com/netflix.com
  • Šialenstvo menom Squid Game pohltilo celý svet
  • Seriál oslovil už viac ako 110 miliónov fanúšikov a stal sa tak doposiaľ najúspešnejším seriálom z dielne Netflixu
  • Vieš ale, kto za ním stojí?

Človekom, ktorý je za celý tento ošiaľ zodpovedný, je 50-ročný Hwang Dong-hyuk. Minimálne v Európe či v Amerike sme ešte pred niekoľkými mesiacmi ani len netušili, kto to je. Dnes je ale všetko inak. Hwang Dong-hyuk má na konte počin, ktorý sa stal seriálovým i finančným hitom.

Talentovaný scenárista a režisér

Ako uvádza portál CelebsAgeWiki, Hwang Dong-hyuk sa narodil a vyrastal v Soule v Južnej Kórei. Na Seoul National University vyštudoval odbor Komunikácia a hneď po štúdiu sa začal venovať tomu, čo mu bolo najbližšie – režírovaniu a písaniu scenárov. 

O tom, že bol talentovaný svedčí aj fakt, že neskôr sa presťahoval do Los Angeles, kde sa pustil do štúdia filmovej produkcie na University of Southern California. Tu dokončil niekoľko krátkych filmov a jeho absolventskou prácou bola snímka Miracle Mile (2004), ktorá sa nakoniec premietala na viac ako 40 medzinárodných filmových festivaloch. 

zdroj: Netflix

Inšpirácia vlastným životom

Úspech seriálu Squid Game na Netflixe bol priam raketový. Seriál mal premiéru len 17. septembra, takže na to, aby sa stal najúspešnejším seriálom z dielne Netflixu, mu stačil jediný mesiac.

Dôvodov, prečo sa tak stalo, je hneď viacero. Ako informuje Screen Rant, jedným z nich je to, že, ako priznáva samotný režisér, seriál bol do istej miery inšpirovaný aj jeho vlastným životom – konkrétne ide o postavy hlavného hrdinu, ktorým je Seong Gi-hun, no realitou je inšpirovaný aj Cho Sang-woo.

Režisér vysvetlil, že obe postavy síce pomenoval po svojich priateľoch z reálneho života, no inšpirované boli v skutočnosti tým, čo v minulosti zažíval on sám. Aj on totiž pochádzal, rovnako ako hlavná postava, z chudobného regiónu, no tak isto ako postava Cho Sang-woo, aj on sa dostal na prestížnu univerzitu a stal sa pýchou rodiny. 

V interview pre CNN k tomu Hwang Dong-hyuk povedal: “Obe postavy reprezentujú dve strany mňa samého. Rovnako ako Gi-hun, aj ja som bol vychovávaný slobodnou matkou vo finančne problematickom prostredí. Avšak v rovnakom čase, tak ako Sang-woo, som sa dostal na Seoul National University a celé moje okolie ma obdivovalo a očakávali odo mňa naozaj veľa.”

Okrem toho dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že Hwang Dong-hyuk mal finančné problémy aj pri písaní Squid Game. Celý tento proces ale trval až 10 rokov a režisér zažil počas tohto obdobia množstvo odmietnutí. 

Kapitalizmus je zhnitá spoločnosť so zhubným nádorom. Squid game inšpirovala obrovská bieda a nerovnosť v Kórei

Dokonalé načasovanie

Pre denník The Korean Times prezradil, že s konceptom Squid Game prišiel dokonca už v roku 2008. Rok na to, teda v roku 2009, sa pustil do písania scenára. 

Hovorí, že viac ako 10 rokov považoval každý jeho námet za príliš bizarný. Dnes je ale všetko inak. Ako hovorí: “Asi po 12 rokoch sa svet zmenil na miesto, kde sú takéto zvláštne a násilné príbehy o prežití priam vítané.” 

Ako ale dodáva, je zároveň smutné, že toľko ľudí sa dokázalo s hlavnou myšlienkou série stotožniť. Hovorí, že podobne ako hlavné postavy, aj mnohí dnešní ľudia sa doslova zbláznia pri túžbe trafiť jackpot pri obchodovaní s akciami, kryptomenami alebo nehnuteľnosťami. 

Režisérovi teda zahralo do karát hneď viacero okolností. Tou prvou bola nepochybne celková zmena spoločenskej atmosféry, kde je na prvom mieste veľakrát práve konzum a ľudia sú pre materiálne veci a pre peniaze schopní spraviť naozaj čokoľvek.

Zabudnúť ale netreba ani na to, ako veľmi Netflixu pomohol celosvetový lockdown, ku ktorému došlo minulý rok kvôli pandémii. Streamovacia služba vtedy zaznamenala obrovský boom a získala si milióny nových sledovateľov. 

Okolnosti sa tak spojili v prospech Hwang Dong-hyuka, no keby seriál nebol tak dobre spracovaný, nemal by také skvelé herecké obsadenie a nadčasovú myšlienku, takýto úspech by určite nezaznamenal. 

Zlý začiatok, fenomenálny koniec

Ako Hwang Dong-hyuk potvrdil vo viacerých rozhovoroch, nájsť investora na financovanie natočenia seriálu sa neúspešne snažil 10 rokov, počas ktorých zažil množstvo odmietnutí. 

Až po súhlase Netflixu, ktorý mu dal navyše slobodu pri natáčaní, začal mať jeho nápad reálne kontúry. Ani začiatok natáčania však nebol jednoduchý. Ako totiž informuje portál Entrepreneur, natáčanie sa nečakane odložilo a predĺžilo práve v dôsledku už spomínanej pandémie. 

Keď konečne dospelo do úspešného konca, režisér čelil ďalšiemu problému, a to obvineniu z plagiátorstva. Jeho seriál sa má údajne veľmi podobať na japonský film As the Gods Will.

Hwang Dong-hyuk ale na svoju obranu použil nepriestrelný fakt – on mal námet na seriál a prvú časť napísané ešte v roku 2009, zatiaľ čo spomínaný film bol natočený až v roku 2014.

Videl si už seriál Squid Game?

Dočkáme sa pokračovania?

Odpoveď na túto otázku už zrejme sám tušíš. Vychádzajme už len z faktu, že seriál sa dostal na čelo rebríčka najsledovanejších už za 10 dní od premiéry v 90 krajinách. Jeho úspech odvtedy neustále rastie a dnes už vieme, že je najúspešnejším seriálom z dielne Netflixu všetkých čias. 

Samotný Hwang Dong-hyuk sa ale ešte jasne a jednoznačne nevyjadril. Pre The Telegraph povedal, že je aktuálne ešte príliš unavený na to, aby nad druhou sériou premýšľal. Dodal ale, že pociťuje obrovský tlak na jej natočenie a určite to nevylučuje. 

Verejne sa už dokonca debatuje o tom, že k natočeniu druhej série určite dôjde – samotný Netflix by si predsa takúto príležitosť nenechal ujsť. Ak by sa tak stalo, odhaduje sa, že premiéra by mohla byť v roku 2023. 

Jedno je ale isté. Je už všeobecne známe, že, ako uvádza aj portál Business Insider, počas písania scenára prvej série bol na tom Dong-hyuk finančne tak zle, že musel predať svoj notebook za 675 dolárov, a písanie na čas prerušiť.

Niečo takéto mu už ale pri písaní druhej série určite nehrozí. Dnes je z neho už totiž milionár, o ktorého úspechu sa bude debatovať ešte veľmi dlho. 

Zdroje: CelebsAgeWiki, Screen Rant, CNN, Korea Times, Entrepreneur, The Telegraph, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá