Ako robiť lepšie rozhodnutia a odbremeniť svoju myseľ

  • Úspešní ľudia sú prospešní, dosahujú a užívajú si úspech preto, že každodenne robia múdre rozhodnutia. Avšak všetci vieme, že je v živote milión a pol vecí, o ktorých treba rozhodnúť, a čím viac sa blíži deň ku koncu, tým je správne rozhodovanie náročnejšie.
467153054
  • Úspešní ľudia sú prospešní, dosahujú a užívajú si úspech preto, že každodenne robia múdre rozhodnutia. Avšak všetci vieme, že je v živote milión a pol vecí, o ktorých treba rozhodnúť, a čím viac sa blíži deň ku koncu, tým je správne rozhodovanie náročnejšie.

Keď naša vôľa stráca na sile, máme pocit, že aj rozhodnúť sa zliezť z gauča je to najťažšie rozhodnutie. Niekedy je skrátka rozhodovanie o dosť ťažšie, ako sa môže zdať.

Samozrejme, že by bolo úžasné mať železné odhodlanie a vždy dospieť k správnemu rozhodnutiu, ale mám pre teba novinku – nedávne štúdie vykonané šikovnými ľuďmi z Columbia University hovoria, že neobmedzená sila vôle je asi taká reálna ako Zúbková víla.

foto: zdnet.com

 

Ak si predstavíš vôľu ako sval, je jednoduché si uvedomiť, ako môže aj vôľa oslabnúť a viesť k zlým rozhodnutiam bez ohľadu na tvoje odhodlanie. Zatvor si oči a predstav si sám seba celý deň bežať alebo robiť drepy – čo by po takej námahe urobili tvoje svaly?
Keď sa na to pozrieš takto, asi ťa poriadne prekvapí dopad, ktorý môžu mať drobné každodenné rozhodovania na silu vôle, ktorú si nechávaš na „tie dôležité“ veci. Uvedomíš si, že každé rozhodnutie, aj to najmenšie, je potenciálny bod zlomu pre tvoj „vôľový sval“.

Ak hľadáš správne riešenie, pozri sa napr. na amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý raz povedal :
„Nosím iba sivé alebo modré obleky. Snažím sa znížiť možnosti rozhodovaní“.

foto: thenation.com

 

Je možné, že má Obama spolu s ďalšími úspešnými ľuďmi vrátane Marka Zuckerberga majú v niečom pravdu.

Možno sa zdá, že je Obamov prístup pre bežného podnikateľa extrémny, ale má pravdu. Skrátka sa múdro vyhýba tomu, čo bežne nazývame únava z rozhodovania, a to tak, že si zníži možnosť voľby, aby mal viac sily a vôle na rozhodovanie o dôležitých veciach.
Samozrejme, že sa to netýka iba výberu obleku do práce na nasledujúci deň. Výskumníci v Ben-Gurion University v Izraeli skúmali proces rozhodovania na základe súdnej poroty vo svojej krajine. Zistili, že ako deň postupoval, porota začala robiť veľmi zlé rozhodnutia.

foto: mit.edu

 

Zistili, že ak chceš vidieť denné svetlo (teda neísť do väzenia), tvoje šance sa zvyšujú o 70%, ak sa pred porotu postavíš ráno. Tí väzni, ktorí sa pred porotou objavia neskôr popoludní, sú omilostení iba v 10% prípadov.  Tento fakt údajne nesúvisí s tým, že by to spravili schválne, jednoducho iba trpeli tým, čím po dlhom rozhodovaní sa trpíme my všetci.

 

Prijímanie svojich vlastných rozhodnutí

Na začiatok začni malými krokmi – definuj si každodenné rozhodnutia, ktorým čelíš a uvidíš, ktoré z nich môžeš zefektívniť. Prezident sa s tým vyrovnáva tak, že každý deň nosí prakticky to isté. Ty si môžeš šaty na ďalší deň vybrať už večer.

Ďalší z Obamových trikov je používanie nadmieru selektovaného sociálneho kalendára. Teda miesto toho, aby si aj ty zbytočne rozmýšľal nad tým, kde sa stretneš so svojim obchodným partnerom, limituj svoje možnosti na jedno alebo dve miesta s veľmi malým množstvom ľudí. Nie, nie si asociálny – si skrátka efektívny a šetríš čas.

checking-time-on-watch

foto: joelmturner.com

 

Sústreď pozornosť na to dôležité

„Naozaj chcem vyčistiť svoj život do takej miery, že budem musieť robiť tak málo rozhodnutí, ako je možné, a to ohľadom všetkého, čo sa netýka slúženia tejto komunite“ – Mark Zuckerberg

Ak si teda aj neobliekaš každý deň iba sivé tričko, stále sa môžeš čo najlepšie sústrediť tak, ako to robí aj Mark.

Vždy si treba položiť otázku, či toto rozhodnutie pomôže tvojej firme. Ak toto rozhodnutie nie je v konečnom dôsledku pre firmu nijako nápomocné, prestaň nad ním uvažovať a eliminuj ho, rovnako ako Zuckerberg svoje tričká.

Môžeš to takto aplikovať prakticky na čokoľvek. Ak ti niečo v živote nepomáha, skrátka nad tým prestaň uvažovať.

First day back after paternity leave. What should I wear?

Posted by Mark Zuckerberg on 25. január 2016

 

Nerozhoduj sa, KONAJ

„… Dovoľ neobyčajnej sile zvyku ovládnuť ťa. Vtedy sme oslobodení od potreby rozhodnúť sa a použiť silu našej vôle.“ – Gretchen Rubin

Čo sa týka cieľov, toľké množstvo uvažovania môže mať obrovský vplyv na ich dosiahnutie.

Prestaň sa rozhodovať, kedy si nájdeš čas na oddych alebo cvičenie. Začni napríklad kráčať každý deň do práce. Možno sa to stane aj tvojím obľúbeným zvykom. Vyzerá to jednoducho, ale bez ohľadu na to, aké sú tvoje ciele, vždy môžeš použiť silu zvyku a eliminovať potrebu rozhodovania sa, aby si ich dosiahol.

 

Prestaň zbytočne uvažovať a začni sa automaticky rozhodovať o tom, že tvoje sny a ciele za to stoja. Pretože za to naozaj stoja.

Making-Better-DecisionsElegant-Equations

foto: elegantequations

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech