Rusov, ktorí rozmýšľajú nad samovraždou, volá psychiater do armády. Mestá robia nábory

  • Rusi zvolili v súvislosti s náborom nových vojakov nezvyčajnú taktiku
  • Tamojšie kanály zverejnili inzeráty a hľadajú nových členov do práporov
Záber z vojny na Ukrajine.
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Libkos
  • Rusi zvolili v súvislosti s náborom nových vojakov nezvyčajnú taktiku
  • Tamojšie kanály zverejnili inzeráty a hľadajú nových členov do práporov

Psychiater z Moskvy vyzýva mužov, ktorí majú samovražedné sklony, k tomu, aby sa dali naverbovať do armády Ruska. Informoval o tom portál britskej televízie Sky News. Ten tiež tvrdí, že ide o jednu z nezvyčajných taktík, ku ktorým sa najväčší štát sveta uchyľuje pri nábore vojakov.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) zas citoval internetové spravodajské médium Baza. To uviedlo, že ultranacionalistické kruhy Ruska naprieč sociálnymi sieťami zverejňujú stále viac inzerátov, v ktorých sa snažia podporiť verbovanie nových žoldnierov pre Vagnerovu skupinu. Tento nábor v súčasnosti prebieha v takmer tridsiatich mestách Ruska.

Návrat k náborom dobrovoľníkov

Predstavitelia na Ukrajine zaznamenali prípady, keď úradníci ruskej okupačnej správy zapísali do zoznamu brancov aj tínedžerov z okupovanej východnej Luhanskej oblasti, narodených len v roku 2006.

Ruské kanály na sociálnej sieti Telegram medzitým začali opäť zverejňovať inzeráty hľadajúce nových členov do existujúcich dobrovoľníckych práporov, hoci vlani v septembri tieto náborové výzvy ukončili. Niektorí miestni predstavitelia tiež zriaďujú mobilné náborové strediská.

Podľa ISW z týchto správ vyplýva, že sa Kremeľ „vracia k náborom dobrovoľníkov, ktoré boli predtým neúspešné, a ku kryptomobilizačným kampaniam“. Chce sa tak vyhnúť ďalšej veľkej vlne núteného povolávania záložníkov, uvádza ISW.

Ruský prezident Vladimir Putin vlani v septembri nariadil v Rusku čiastočnú mobilizáciu, a tým Moskva nepriamo pripustila, že vojna na Ukrajine neprebieha podľa plánu. Minister obrany Sergej Šojgu v tom čase oznámil, že Rusko povolá 300-tisíc záložníkov.

O niekoľko týždňov sa však začali objavovať správy, že do ruskej armády sú napríklad nútene verbovaní aj bezdomovci, teda muži bez riadneho výcviku.

Ruskí vojaci na Ukrajine držia raketomet. Mali si zostreliť vlastný drahý vrtuľník Kamov Ka-52
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky Flickr/Anna Zvereva

Tanky, cisterny a obrnené transportéry

Ruská federácia na Ukrajinu poslala nezvyčajné zbraňové systémy, ako sme ťa informovali v tomto článku. Okrem tankov alebo cisterien, ktoré mali „vylepšené“ maskovanie alebo pancierovanie, sa v bojoch objavili aj obrnené transportéry MT-LB vybavené nezvyčajnými zbraňami. Tými sú námorné delá 2M-3, ktoré slúžia na obranu lodí proti lietadlám.

Samotné obrnené transportéry používali mnohé armády Sovietskeho zväzu a jeho satelity, pričom ich výroba začala v 70. rokoch. Vyrábaný bol v mnohých variantoch ako obojživelné vozidlo na prepravu vojakov, ťahač húfnic, ženijne vozidlo, sanitka alebo veliteľské vozidlo.

Zbraňové systémy 9K35 Strela-10 alebo ako samohybná húfnica 2S1 Gvozdika tiež v postate pozostávajú z upravenej MT-LB. Oboma týmito zbraňami sa bojuje na Ukrajine.

Nasadenie obrneného transportéra na Ukrajinu preto nie je prekvapeným a tiež nie je nelogické. Prvé kusy sa začali vo vojne objavovať už v júli, i keď vďaka svojmu veku a slabému pancierovaniu zožali výsmech od Britov.

V kombinácii s námorným delom ale ide o neúčinnú zbraň. Delo 2M-3 je vybavené dvoma 25 mm kanónmi 110-PM, ktoré majú účinnosť 3 000 metrov. Pochádzajú ešte z roku 1953, uvádza Forbes.

Pôvodne boli určené pre torpédové člny. Forbes pripomína, že vďaka ich nízkemu dostrelu 3 000 metrov sú na väčšie vzdialenosti neúčinné. Ukrajinské delostrelectvo by si s nimi na túto vzdialenosť ľahko poradilo.

Zdroje: TASR, Forbes, archív Startitup, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá