Samojazdiace autá od Uberu začnú voziť prvých zákazníkov už tento mesiac

  • Pilotný program pridelí autá v Pittsburghu náhodným zákazníkom.
-1x-1.0.0
  • Pilotný program pridelí autá v Pittsburghu náhodným zákazníkom.

Samojazdiace autá od Uberu vyskúšajú svoje prvé jazdy už tento mesiac. Testovacie jazdy prebehnú na modifikovanom Volvo XC90 SUV v ktorom budú sedieť vždy minimálne dvaja ľudia – prvý na sedadle šoféra (legálna požiadavka) a druhý ako co-pilot zapisujúci poznámky. Samostatné jazdy budú navyše zadarmo, zákazníci budú mať na zadnom sedadle tablet informujúci o schopnostiach auta.

Pittsburgh je domovom samojazdiacich áut Uberu od roku 2014, kedy inžinieri začali na útvare robotiky univerzity Carnegie Mellon pracovať na svojom výskume. Odvtedy sa tím rozšíril na stovky inžinierov, robotikov a mechanikov. Samojazdiace autá boli videné po celom meste a v máji Uber vydal prvú oficiálnu fotku prototypu vozidla – modifikovaný Ford Fusion.

UATC-CAR-BRIDGE-16x9-917x516.0

Reálny test v teréne znamená veľký krok vo vývoji autonómnych vozidiel. Autopilot od Tesly takisto pomaly zvyšuje pre vodičov svoju funkcionalitu (aj napriek fatálnej havárii v júli, ktorá sa práve vyšetruje), pokrok zaznamenala aj samojazdiaca flotila od Google, hoci ich autá sú limitované na rýchlosť 25 míľ za hodinu (40 km/h). Pilotný program Uberu je však na oveľa vyššej úrovni a smeruje ku konečnej verzii samojazdiach áut – chce nahradiť milióny vodičov. Toto je však ešte stále ďaleko a momentálne musia inžinieri stále držať ruky na volantoch.

Volvo poskytne Uberu do konca roka na tieto účely 100 vozidiel. Automobilka takisto oznámila spoluprácu s Uberom v hodnote 300 miliónov dolárov na vytvorenie úplne autonómneho vozidla do roku 2021, pre zaujímavosť Ford si stanovil presne taký istý cieľ taktiež do tohto roka. Budúcnosť zrejme prichádza celkom rýchlo.

google-car-theverge-7_1020.1400073989

zdroj: theverge.com, zdroj fotografií: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech