SaS odstupuje od koaličnej zmluvy

  • Pre zotrvanie v koalícii má konkrétne podmienky, ktoré predstaví čoskoro
  • Žiada o zostavenie novej koaličnej zmluvy, inak podajú všetci štyria ministri za SaS demisiu
  • Žiadajú odchod Matoviča
PRIESKUM: Takto by dopadli voľby do europarlamentu
SIU
  • Pre zotrvanie v koalícii má konkrétne podmienky, ktoré predstaví čoskoro
  • Žiada o zostavenie novej koaličnej zmluvy, inak podajú všetci štyria ministri za SaS demisiu
  • Žiadajú odchod Matoviča

Koaličná strana SaS na dnes predom avizovala mimoriadne zasadnutie republikovej rady, ktorá mala rozhodnúť o ďalšom postupe a ich zotrvaní v koalícii. Definitívnu odpoveď dnes strana SaS nepodala. 

„Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu, ktorá bola viackrát našimi partnermi opakovane porušená. Koaličnú zmluvu vypovedáme dnes a od premiéra očakávame novú,“ uviedol Sulík. Jej súčasťou má byť, že Matovič už nebude členom vlády. Sulík dodal, že majú viac požiadaviek, podľa ktorých sa neskôr rozhodnú, či vo vláde zostanú.

„Ak nepríde k dohode na novej zmluve do konca augusta, všetci ministri SaS podajú demisiu,“ dodal Sulík.

„Tak ako doteraz sa pri najlepšej vôli už nedá pokračovať. Verejné financie sú peniaze nás všetkých, pre každého politika by mala byť štátna kasa posvätná. Nemienime sa pozerať, ako si z nej Matovič urobil pokladničku pre jeho nápady,“ uviedol Sulík.

Zároveň im prekáža, že Matovič rozoštváva spoločnosť. Podľa slov Sulíka je už mesiace v konflikte s každým, kto s ním bezpodmienečne nesúhlasí: „Najväčší problém našej koalície sa volá Igor Matovič.“

Svojimi útokmi proti sebe poštval prakticky celú spoločnosť, vyhlásil Sulík. „Takto nesmieme ďalej vládnuť,“ skonštatoval. „Očakávame návrh zmluvy, z ktorej bude vyplývať, že Matovič nebude súčasťou vlády. Na rade je teraz Heger,“ povedal Sulík.

„Máme úprimný záujem o fungovanie vlády. Dnes sme však už bohatší o poznanie, že ak budeme takto pokračovať ďalej, tak SaS bude pri ďalších voľbách spoluzodpovedná za triumfálny návrat Roberta Fica,“ povedal líder SaS.

Dôležité rozhodnutie

Premiér Slovenska Eduard Heger dnes SaS vyzval, aby z vlády neodišli. Vyhlásil, že teraz nie je čas na povalenie vlády: „Slovensko zažíva najťažšie časy vo svojej histórii, teraz nie je čas na povalenie vlády. Verím, že kolegovia z SaS sa rozhodnú zostať s nami.“

To, že „ide o všetko“, priznala aj Hegerova domáca strana. Práve s lídrom OĽANO však mávajú liberáli pomerne často konflikty. Napätú náladu je cítiť najmä medzi predsedami strán a tiež ministrami Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri takzvanom protiinflačnom balíku z dielne ministra financií Igora Matoviča. SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami.

Sulík sediac v NR SR
zdroj: SITA/Martin Medňanský

SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽANO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdila, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič následne vyzval SaS na uzmierenie.

Podpredseda Národnej rady Gábor Grendel (OĽANO) ešte v utorok (5.7.) na sociálnej sieti hovoril o možných posledných hodinách koalície.

Návrat do minulosti?

Minister financií sa predsedovi SaS za verejné útoky ospravedlnil. Už vtedy však zdôrazňoval, že chyba je na oboch frontoch.

Igor Matovič
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Rovnaký názor zopakovali Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti aj dnes. „Buďme poctiví a priznajme si, že útoky sú spravidla vždy z oboch strán. Niet pochýb, že sú zbytočné a úplne zbytočne prekrývajú všetko dobré, čo sme spolu spravili.“

Strana OĽANO dnes v stanovisku tiež uviedla, že má SaS v rukách budúcnosť Slovenska. „Rozhodnete o budúcnosti Slovenska, ktoré môže byť dobrým miestom pre život alebo opäť a ešte viac ovládnuté mafiou. Ďalšie povalenie vlády bude viesť ešte k horšiemu výsledku, ako tomu bolo v roku 2012, a to, že k Ficovi a Pellegrinimu sa do koalície pridajú fašisti z Republiky.“

„Uvrhnete Slovensko do katastrofy. Nerobte to! Vráťte sa na rokovania koaličných rád a poďte spolu s nami prijímať dôležité rozhodnutia na pomoc ľuďom,“ odkázalo OĽANO strane SaS.

Aj vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová vníma dnešné rozhodnutie SaS ako mimoriadne významné. Uviedla, že verí, že aj partneri si uvedomujú dôležitosť zotrvania tejto koalície. Aktuálne sa podľa nej rozhoduje o tom, či sa o rok vrátia do funkcií nominanti Smeru-SD a Hlasu-SD.

Čo s Matovičom?

SaS si stanovila ako podmienku zotrvania v koalícii odchod Igora Matoviča z vlády a z postu ministra financií. Politológ Juraj Marušiak označil takúto požiadavku vzhľadom na konflikty v koalícii za opodstatnenú.

„Čo sa však týka realistickosti takejto požiadavky, dovoľujem si byť skeptický. Igor Matovič je lídrom OĽANO, symbolizuje ho a predstavuje ho. Už len z tohto dôvodu je tá požiadavka veľmi problematická,“ myslí si Marušiak.

Ak by podľa neho Matovič z vlády odišiel, vrátil by sa do parlamentu, kde by sa prejavoval ako líder OĽANO. „Ešte viac mu to rozviaže ruky. Ešte viac bude môcť vystupovať ako opozícia voči všetkému, aj voči vláde, v ktorej má OĽANO dominantnú pozíciu. Bola by to veľmi divoká jazda,“ podotkol politológ.

Strana OĽANO má v tejto súvislosti jasne vyhranený názor. Odchod Igora Matoviča z vlády odmietajú. „Vaša požiadavka je v príkrom rozpore s koaličnou zmluvou a hnutie OĽANO s ňou nesúhlasí a taktiež určite nebude hlasovať za predčasné voľby,“ uviedli v dnešnom stanovisku, pred zasadnutím republikovej rady.

Čo ak SaS odíde?

Po prípadnom odchode strany Sloboda a Solidarita z vlády by sa táto strana nezaviazala k udržaniu menšinového kabinetu premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

Pre agentúru SITA to povedal politológ Juraj Marušiak pri komentovaní jedného zo scenárov ďalšieho vývoja v koalícii v súvislostí s napätím, ktoré vládne medzi stranou SaS Richarda Sulíka a vládnym hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča.

Marušiak uviedol, že šance na prípadnú menšinovú vláda závisia od toho, ako by si takáto vláda dokázala zabezpečiť podporu nekoaličných poslancov v parlamente.

Predpokladám, že SaS by negarantovala udržanie menšinovej vlády. Bola to by to pre nich strela do nohy, pokiaľ by odišli z vlády len preto, aby ju mohli v menšinovej pozícii ďalej podporovať. Vláda by sa musela opierať o kotlebovcov. Existuje teoretická šanca, že by si teda vláda mohla predĺžiť život,“ zhodnotil politológ.

Poznamenal však, že by vo zvyšku koalície museli zrejme počítať s odporom časti poslancov OĽANO, ako to naznačil poslanec Kristián Čekovský.

Nedá sa vylúčiť, že aj niektorí poslanci strany Za ľudí alebo tí, ktorí ešte podporujú vládu, aj keď opustili klub OĽANO, by svoje rozhodnutie prehodnotili. Takže tá stabilita vlády by bola ohrozená a bolo by otázkou času, kedy by sa takáto vláda zrútila,“ priblížil Marušiak.

Podľa neho skôr ako menšinový kabinet sú pravdepodobnejšie predčasné voľby. „Skôr to vidím takto, aj keď na Slovensku sa predvídať nedá nič. Takáto menšinová vláda by stratila aj svoj morálny mandát. To by bol určite vážny problém. Rovnako aj z hľadiska medzinárodnej reputácie, ak by sa vláda opierala o strany extrémnej antidemokratickej pravice. V Európe existujú vlády s podporou populistickej pravice, ale nie takej, ktorá má neonacistické korene a identitu,“ povedal Marušiak.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá