Sieť hotelov Grätzl vo Viedni – Nejde o klasické hotelové izby, ale o životný priestor

  • Konverzia nevyužitých priestorov v parteri obytných blokov na hotelové apartmány.
collagewie
  • Konverzia nevyužitých priestorov v parteri obytných blokov na hotelové apartmány.

Krátke pobyty a mestská turistika sa aj vďaka lacným letenkám stávajú populárne. Ľudia chcú zažiť mesto a jeho autentickú atmosféru, pričom nevyhľadávajú hlavné turistické atrakcie. Odráža sa to aj na výbere ubytovania. Služby typu Airbnb rastú a štandardné hotelové siete už nie sú pre túto cieľovú skupinu zaujímavé. V roku 2012 vznikol vo Viedni zaujímavý koncept hotelov Grätzl (v preklade štvrť alebo blok). Ide o odpoveď na spomínané služby ako Airbnb, Flipkey, Tripping… Autori sa rozhodli spojiť ubytovanie v privátnych apartmánoch s hotelovými službami a komfortom. Apartmány sú “roztrúsené” po bloku, okolo centrálneho priestoru recepcie. Nachádzajú sa spravidla na prízemí. Často sú situované v doposiaľ nevyužívanom parteri, niektoré z nich sú orientované do vnútrobloku alebo sú otvorené do ulice výkladom.

foto: Heidrun Henke

„Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.“

Nejde o typické hotelové izby, ale o životný priestor, do ktorého si môžete pozvať kamarátov, navariť tu večeru, sledovať ulicu… To všetko s výhodami hotelového servisu (samozrejme cena je značne vyššia ako pri spomínaných alternatívach – noc vyjde približne na 120€). Každý apartmán je vizuálne prepojený s mestským životom, ktorý sa odohráva priamo za jeho oknami orientovanými do ulice. Architekti napriek tomu kladú dôraz na pohodlné prostredie, ktoré je bezpečným útočiskom pre hostí. Apartmány sú zariadené ako malé garzónky. Koncept spočíva aj v spolupráci s malými prevádzkami v okolí. Či už ide o reštaurácie, obchody, alebo bytovú galériu či požičovňu bicyklov. Okrem cestovateľov vyhľadávajú Grätzl hotely aj business klienti, pre ktorých to je zaujímavé spestrenie.

Pôdorysy apartmánov

Pôdorysy apartmánov

Architektonické riešenie jednotlivých apartmánov je naozaj rôznorodé. Autorom je viedenský ateliér BWM Architekten. Architektúra je reakciou na vymierajúci parter v menej lukratívnych častiach mesta. Zaujímavý a farebný svet malých obchodíkov a prevádzok sa presunul na hlavné mestské triedy a fungujúca infraštruktúra bola často nahradená sivým svetom garážových brán. Snaha o humanizáciu prostredia spočíva v revitalizácii týchto priestorov a rešpektovaní histórie a ducha miesta. V rámci projektu prebehla aj revitalizácia vnútroblokov a vznikol príjemný oddychový priestor. Každý z apartmánov je jedinečný. Architekti sa museli vysporiadať často s členitým a komplikovaným pôdorysom. Inokedy bol zase priestor inšpiráciou (staré tehlové klenby). Sieť v súčastnosti prevádzkuje 18 apartmánov vo všetkých troch Grätzl hoteloch (Belveder, Meidlinger Markt a Karmelitermarkt). Súdiac podľa obsadenosti izieb a nových priestoroch vo výstavbe sa tejto malej hotelovej sieti celkom darí.

Posúdenie kvality výslednej architektúry nechávame na teba.

foto: Monika Nguyen

foto: Monika Nguyen

foto: Monika Nguyen

foto: Monika Nguyen

foto: Monika Nguyen

foto: Monika Nguyen

foto: Wolf Silveri

foto: Monika Nguyen

foto: Heidrun Henke

foto: Heidrun Henke

Podklady: BWM architekten, zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech