Skryté poklady Slovenska: Spoznaj najlepšie cyklotrasy, na ktorých uvidíš TOP výhľady

  • Ak si vášnivým cyklistom alebo jednoducho milovníkom prírody a krásnych výhľadov, máme pre teba zopár tipov
  • Absolvovať ich môžeš napríklad aj toto leto
Skryté poklady Slovenska: Najlepšie cyklotrasy, na ktorých uvidíš top výhľady
Visit Liptov, Trenčín región
  • Ak si vášnivým cyklistom alebo jednoducho milovníkom prírody a krásnych výhľadov, máme pre teba zopár tipov
  • Absolvovať ich môžeš napríklad aj toto leto

Tuchyňa – Zápechová

Regionálna cykloturistická trasa spájajúca Vážsku cyklomagistrálu s českou hranicou. Trasa je nenáročná a vhodná pre všetky vekové skupiny. Najväčšou atrakciou na trase sú Červenokamenské bradlá.

Trasa začína na križovatke s Vážskou cyklomagistrálou na ceste č. 507. Smerom na sever pokračuje po asfaltovej ceste cez obce Tuchyňa, Mikušovec do obce Červený Kameň. V obci sa môžeš občerstviť a, samozrejme, odporúčame aj návštevu mohutných skalných brál, ktoré sa týčia nad obcou.

Po prehliadke modrá trasa pokračuje smerom ďalej a miernym stúpaním až do lokality Zápechová, kde končí na hranici s Českou republikou. Tu sa môžeme napojiť na cyklotrasy v Česku.

Dĺžka: 15,5 km

cyklo3
zdroj: Trenčín región

Zaplavené obce Liptovskej Mary

  • Bešeňová – Potok – Vlašky – Liptovská Mara – Bobrovník – Tvarožná – Bobrovník

Putovanie po stopách zaplavených obcí, ktoré navždy pochovala voda Liptovskej Mary. Táto cykloturistická tematická trasa ti okrem športového vyžitia a krásnych výhľadov ponúkne aj zaujímavé informácie o vodnom diele, ktoré zásadne ovplyvnilo životy tisícov ľudí a navždy zmenilo tvár a vývoj celého regiónu.

zdroj: Slovakia Travel

Pod vodnou hladinou Liptovskej Mary sa nachádzalo celkom 13 historicky samostatných obcí, z ktorých 12 priehrada úplne pochovala. Spolu bolo presídlených 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4-tisíc obyvateľov. Trinásť zaniknutých obcí, z ktorých bola iba jediná nanovo vybudovaná, je črepinkou v mozaike života Liptova.

Dielo bolo vybudované v rokoch 1969 – 1975 a od prvopočiatku bolo plánované za účelom tlmenia povodňových prívalov, vylepšovania prietokov na strednom a dolnom toku Váhu v období sucha a výroby elektrickej energie. 

Od dokončenia vodného diela uplynulo takmer 50 rokov, ľudia sa na Liptove prestali báť ničivých záplav a región sa stal obľúbenou turistickou destináciou. Vychutnajte si tu výhľady na vodu a hory zo sedla bicykla a načerpaj zaujímavosti a fakty o histórii vodného diela.

Dĺžka trasy: 14,1 km

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Cyklo portál, Slovenský cestovateľ, Spoznaj, OMA, Visit Liptov, Trenčín región

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá