Skupina mladých ľudí vytvorila projekt, ktorý vzdeláva zábavnou formou

  • Zmudri je ambiciózny projekt, ktorý je postavený na jednoduchom video vzdelávaní poslucháča
  • Tvoju pozornosť si udrží jednoduchosťou, vecnosťou a vtipom prepojeným s peknými animáciami a odkazmi
  • Najväčším benefitom je krátkosť video kurzov a v neposlednom rade fakt, že sú úplne zadarmo
Archív Zmudri
  • Zmudri je ambiciózny projekt, ktorý je postavený na jednoduchom video vzdelávaní poslucháča
  • Tvoju pozornosť si udrží jednoduchosťou, vecnosťou a vtipom prepojeným s peknými animáciami a odkazmi
  • Najväčším benefitom je krátkosť video kurzov a v neposlednom rade fakt, že sú úplne zadarmo

Žijeme v dobe, kedy dostať sa k najrôznejším informáciám nikdy nebolo jednoduchšie, ale aj napriek tomu, že na internete nájdeme takmer všetko, získať  informácie v jednoduchej a ucelenej podobe je niekedy naozaj tvrdý oriešok. V mnohých prípadoch sa každý z nás určite stretol s tým, že informácia bola podaná príliš komplikovane alebo bola neúplná či neaktuálna. Najdôležitejšie je však pripomenúť, že na internete sa bez problémov dostaneš k informáciám, no nie k vedomostiam. Tie základné získava každý z nás už od útleho veku na základnej škole a so vzdelávaním pokračujeme na stredných školách.

V tomto bode však narážame na menší či väčší problém a to je úroveň vzdelania a všeobecného rozhľadu, ktoré školy na Slovensku poskytujú študentom. Za účelom zlepšenia tejto situácie sa skupina mladých ľudí rozhodla vytvoriť neziskový online projekt Zmudri.sk, ktorý je podľa slov lídra projektu Juliana Gerharta určený pre vzdelávanie mladých ľudí v dôležitých praktických a občianskych oblastiach, ktorým sa stredné školy nevenujú, napr. ako finančná gramotnosť, písanie životopisov, kritické myslenie, zvládanie stresu atď.

Projekt by mal pre mladých ľudí priniesť informácie, tipy a rady na témy, ktoré sa im zídu v bežnom živote a naučiť ich, ako sa správne hýbať v „dospeláckom svete“.

Projekt, za založením ktorého stojí Julian Gerhart, vznikol v septembri minulého roka a v súčasnosti je tvorený skupinkou 6-tich mladých a ambicióznych ľudí, ktorí si systematicky a logicky rozdelili jednotlivé úlohy a ako fungujúci tím zabezpečujú, aby sa k tebe dostali len užitočné a praktické informácie, ktoré využiješ v bežnom živote.

Vzdelávanie sa rozhodli viesť formou krátkych video kurzov so štipkou humoru, ktoré sú jasné, stručné, poučné a plné vtipných odkazov a pekných animácií. V žiadnom prípade sa nesnažia o nútené bifľovanie sa poučiek a definícií, ktoré sú v reálnom živote aj tak častokrát zbytočné resp. ťažko aplikovateľné. A vieš, čo je na tom najlepšie? Všetky tieto kurzy sú úplne zadarmo a prístupné kedykoľvek a kdekoľvek.

Mladý projekt od mladých ľudí, ktorý napreduje a zbiera úspechy

Od vzniku projektu Zmudri ubehlo niečo vyše polroka a už sa môže pýšiť viacerými úspechmi. Medzi tie najväčšie patrí víťazstvo v programe Social Impact Award. Ide o medzinárodný vzdelávací a inkubačný program pre mladých ľudí, ktorí majú nápad, ako riešiť spoločenské problémy vo svojom okolí. V roku 2018 sa do programu zapojili a oplatilo sa, za víťazstvo si odniesli finančnú podporu vo výške 1 500 €.

 

Okrem toho sa projektu podarilo získať spätnú väzbu na pilotný kurz od vyše 500 stredoškolákov či nadviazať spoluprácu s 30 školami.

Videokurzy, ktoré vzdelávajú zábavnou formou

Pilotný kurz bol venovaný problematike, s ktorou sa stretne prevažná väčšina stredoškolákov, brigáda. Konkrétne sa videokurz zameral na otázku Ako si úspešne nájsť brigádu. Cieľom tohto, ale aj ostatných kurzov, je jednoduchosť a stručnosť. Práve z toho dôvodu sa kurz zameral na 4 hlavné body, ktoré sú zhrnuté v štyroch niekoľko minútových videách. 

Najnovší a zatiaľ posledný video kurz sa zameral na aktuálne najdiskutovanejšiu tému v krajine, Prezidentské voľby, s cieľom, aby si v marci aj mladí Slováci mohli povedať, že si zvolili toho správneho kandidáta či kandidátku.

„Videá sú dostupné kedykoľvek a kdekoľvek, sú svieže, veríme, že aj vtipné a navyše úplne zadarmo pre každého,“ povedal nám zakladateľ projektu Zmudri, Julián Gerhart.

„Chceme, aby sa voľby pre mladých spopularizovali a aby pochopili ich dôležitosť. Okrem toho sa s blížiacimi voľbami stupňujú aj antikampane v médiách. Je dôležité, aby mladí ľudia vedeli, kde a ako si môžu overiť informácie o jednotlivých prezidentských kandidátoch,“ dodáva.

Vďaka kurzu sa naučíš alebo si osviežiš základné informácie o tom, ako sa môžeš stať prezidentom ty, ako môže prezident ovplyvniť tvoj život, kto je väčší šéf: premiér alebo prezident a ako vyhľadávať informácie o kandidátoch. Okrem toho ťa čaká krátke vstupné intro do problematiky, zhrnutie tých najdôležitejších informácií, dodatočné materiály a odkazy na témy súvisiace s problematikou. Na záver ťa čaká krátky challenge, ktorý ti ukáže, že stačí len niekoľko minút vyhľadávania informácií a reportáži o kandidátovi a tvoje preferencie sa môžu s pribúdajúcimi informáciami meniť.

 

Tím stojací za projektom Zmudri v žiadnom prípade nezaspáva na vavrínoch a už teraz plánujú do mája nakrútiť ďalšie kurzy na témy ako napr. psychohygiena či Eurovoľby. Keďže sa jedná o neziskový projekt a každý z kurzov je bezplatný, každá finančná podpora tvorcov poteší.

„Financie použijeme na to, aby sme tvorili lepšie kurzy, ktoré sa dostanú k ešte viac študentom,“ tvrdia tvorcovia na svojom webe. Číslo účtu, na ktorý môžeš poslať svoj príspevok, nájdeš na webovej stránke projektu Zmudri.sk.

A v neposlednom rade, ak si zapálený pre zábavné vzdelávanie, tak vždy hľadajú nových ľudí a posily do tímu, ktorí sa budú s radosťou podieľať na edukačných a prospešných činnostiach.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK