Skutočná cena komponentov Apple Watch vás veľmi prekvapí

  • Cena Apple Watch neprekvapí nikoho. Je vysoká, ako cena všetkých iných Apple produktov. Aj napriek vysokej cene sú tieto smarthodinky jedny z najpredávanejších. Najväčší podiel na vysokej cene má samozrejme hodnota značky a marža z nej vyplývajúca.
Apple-Watch-Teardown-1024x768-e1456521629233-750x422
  • Cena Apple Watch neprekvapí nikoho. Je vysoká, ako cena všetkých iných Apple produktov. Aj napriek vysokej cene sú tieto smarthodinky jedny z najpredávanejších. Najväčší podiel na vysokej cene má samozrejme hodnota značky a marža z nej vyplývajúca.

Na internete nájdete obrovské množstvo analýz, recenzií, rozbaľovania a iných testov. Najzaujímavejšie sú však tie, ktoré sa pozerajú do vnútra hodiniek. Všetkých predsa zaujíma, prečo tieto inteligentné hodinky stoja toľko, koľko stoja. Neviem si predstaviť bežného užívateľa, že by sa do niečoho takého pustil. Našťastie tu máme veľké spoločnosti, alebo Youtuberov, ktorí stým nemajú žiaden problém a ktorým nebude ľúto zničiť také pekné smarthodinky.

Vďaka nim môžeme rozobrať Apple Watch a pozrieť sa na cenu jednotlivých komponentov. K dispozícii sú relatívne najlacnejšie Apple Watch a aj pri tejto relatívne najnižšej cene sú výsledky veľmi zaujímavé.

Podľa spoločnosti IHS Technology, 38 mm Apple Watch Sport, ktoré sa predávajú za 340 eur, celkové náklady,zahrňujúce cenu komponentov a výrobu, sú len 74 eur. Bežné výrobné náklady Apple produktov sú od 29 do 38 percent z ich konečnej ceny, ak sú výpočty spoločnosti IHS správne, potom náklady na výrobu Apple Watch tvoria len 22 percent z výslednej ceny.

apple-watch-exploded

foto: ifixit.com

 

Cena Apple Watch komponentov

„Pomer nákladov k predajnej cene je nižšia ako pri iPhone 6 Plus alebo iných Apple produktoch, toto môže byť obrovským benefitom pre spoločnosť Apple. Pri ich obrovských predajoch to generuje obrovský zisk.“ Povedal Kevin Keller, senior analyst v spoločnosti IHS.

Podľa Apple CEO Tima Cooka sú tieto čísla prehnané. „Vo všeobecnosti, takmer všetky kalkulácie nákladov na výrobu našich produktov sú ďaleko od skutočnosti“ povedal Tim Cook pri prezentovaní fonačných výsledkov spoločnosti. „Ešte som nevidel jednu analýzu, ktorá by sa približovala realite.“

Samozrejme, materiál a výrobné náklady nie sú všetko. Apple musí platiť marketing, výskum a vývoj, distribúciu a kopec iných nákladov, ktoré majú vplyv na maržu. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že Apple Watch Sport sú lacné na vyrobenie, neznamená to, že sa to hneď pretaví do obrovskej návratnosti v podobe ziskov.

 

Nižšie nájdete tabuľku s cenou komponentov Apple Watch Sports:

apple-watch-cena-komponentov

foto: ifixit.com

Zdroj: mojesmarthodinky.sk, zdroj titulnej fotografie: ifixit.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK