SKVELÁ SPRÁVA: Obyčajný lacný liek môže rapídne znížiť riziko úmrtia na Covid. Štúdia potvrdila zásadnú skutočnosť

  • Lacný a bežne používaný liek môže znižovať riziko úmrtia a hospitalizácie, ukazuje nová štúdia
  • Autori štúdie sú ale zatiaľ opatrní
  • Za zníženým rizikom by mohli byť protizápalové účinky lieku. Liečba by vyšla na 4 doláre
  • Ak by sa liečba v budúcnosti ukázala ako účinná, mohla by byť dôležitá hlavne pre krajiny s nízkou zaočkovanosťou
Tableta covid
Unsplash/TASR/AP, Julia Zolotova, Antonio Calanni
  • Lacný a bežne používaný liek môže znižovať riziko úmrtia a hospitalizácie, ukazuje nová štúdia
  • Autori štúdie sú ale zatiaľ opatrní
  • Za zníženým rizikom by mohli byť protizápalové účinky lieku. Liečba by vyšla na 4 doláre
  • Ak by sa liečba v budúcnosti ukázala ako účinná, mohla by byť dôležitá hlavne pre krajiny s nízkou zaočkovanosťou

Ďalšia štúdia potvrdila, že lacný a bežne používaný liek môže znižovať riziko úmrtia a hospitalizácie. Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) a Stanfordskej univerzity skúmali účinky antidepresíva selektívného inhibítora spätného vychytávania serotonínu (SSRI) pri ľuďoch, ktorí mali koronavírus.

Ľudia, ktorí užívali liek, mali 28 % nižšie riziko úmrtia 

Štúdia bola uverejnená v recenzovanom časopise Journal of the American Medical Association (JAMA) Open a potvrdzuje, že pacienti, ktorým bol predpísaný lacný a široko dostupný liek na liečbu depresie a obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD) fluoxetín alebo fluvoxamín, mali o 28 % nižšiu pravdepodobnosť úmrtia ako tí, ktorí neužívali SSRI.

Okrem toho, tí, ktorým bol predpísaný fluoxetín alebo fluvoxamín, mali o 26 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia, a tí, ktorým bol predpísaný akýkoľvek SSRI, mali o 8 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia.

Vedci v štúdii skúmali údaje o približne 500 000 pacientoch pomocou zdravotných záznamov z databázy Cerner Real World COVID-19. Z toho 83 584 v dospelom veku sa infikovalo medzi januárom a septembrom 2020, z týchto nakazených užívalo SSRI 3 401 pacientov.

Vedci nevedia s istotou povedať, či je za menším rizikom úmrtia a hospitalizácie liek, ale štatisticky je súvislosť vysoká.

„Štatistická analýza ukazuje významnú súvislosť,“ povedala Marina Sirota z Kalifornskej univerzity. „V číslach je sila.“

Zistenia môžu ovplyvniť budúci výskum liečby COVID-19.

Výskumník Tomiko Oskotsky, ktorý sa tiež podielal na štúdii vyjadril nádej do budúcnosti. „Výsledky sú povzbudivé,“ povedal Oskotsky. „Je dôležité nájsť čo najviac možností na liečbu akéhokoľvek stavu. Konkrétny liek alebo liečba nemusí fungovať alebo ich nemusí dobre znášať každý. Údaje z elektronických zdravotných záznamov nám umožňujú rýchlo nahliadnuť do existujúcich liekov, ktoré by sa dali znova použiť na liečbu COVID-19 alebo iných stavov.“

Liek má protizápalové účinky 

Podobné výsledky dosiahla aj štúdia z Brazílie. Jej autori si myslia, že za zníženým rizikom sa môžu skrývať protizápalové účinky lieku.

„Fluvoxamín môže znížiť produkciu zápalových molekúl nazývaných cytokíny, ktoré môžu byť spustené infekciou SARS-CoV-2,“ uviedla Angela Reiersenová, docentka psychiatrie na Washingtonskej univerzite v St. Louis, ktorá bola spoluautorkou štúdie.

V štúdii výskumníci testovali fluvoxamín u takmer 1 500 Brazílčanov čerstvo nakazených koronavírusom, ktorým hrozil vážny priebeh ochorenia pre ďalšie zdravotné problémy. Zhruba polovica z nich brala antidepresívum doma po desať dní, zvyšok bral placebo.

lieky
zdroj: Unsplash/Christina Victoria

Odborníci ich sledovali štyri týždne, aby zistili, kto skončil v nemocnici alebo dlhší čas na pohotovosti, keď boli nemocnice plné. Zo skupiny, ktorá brala fluvoxamín, 11 percent ľudí potrebovalo hospitalizáciu.

V prípade ľudí s placebom to bolo 16 percent. Výsledky, ktoré v stredu vyšli v odbornom časopise Lancet Global Health, boli také silné a jasné, že nezávislí odborníci monitorujúci štúdiu odporučili jej skoré ukončenie.

„Na základe našich zistení sa domnievame, že fluvoxamín by sa mal považovať za liečbu pre pacientov s vysokým rizikom vážneho ochorenia alebo smrti,“ tvrdia autori štúdie.

„Na rozdiel od iných terapií, ktoré sa vyvíjajú na liečbu COVID-19, tento liek má dlhú a osvedčenú bezpečnosť a lekári sa môžu rozhodnúť, že ho okamžite predpíšu mimo označenia na COVID-19.“

Liečba by stála 4 doláre 

Výhodou fluvoxamínu je okrem iného aj jeho nízka cena. Ako uvádza agentúra SITA, jedna liečebná kúra by vyšla štyri doláre.

Pre porovnanie, protilátková infúzna liečba stojí zhruba 2 000 dolárov a experimentálne antivirotikum proti COVID-19 od spoločnosti Merck vyjde približne 700 dolárov za kúru.

liek
zdroj: Pixabay/Jarmoluk

Ak by sa liečba ukázala ako účinná, v budúcnosti by mohla pomôcť hlavne v najmenej zaočkovaných krajinách „Môže to byť obzvlášť užitočné v krajinách, kde miera zaočkovanosti zostáva nízka,“ uvádza výskumník Eric J. Lenze.

Liečba fluvoxamínom však vyvoláva aj niekoľko otázok, ako napríklad o vhodnom dávkovaní, či z lieku môžu mať prospech aj pacienti s nižším rizikom a či liek možno kombinovať s inými druhmi liečby.

Zdroje: JAMA , UCSF, WUSTL, Lancet Global Health, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá