Slováci budú v máji chodiť do práce na bicykloch

  • Úspešný projekt "Do práce na bicykli" bude mať tento rok už tretie pokračovanie. Zamestnanci firiem a organizácií z celého Slovenska, ale aj všetci ostatní môžu zaregistrovať svoje tímy a zapojiť sa do súťaže o zaujímavé ceny a pomôcť Slovensku stať sa menej znečistenou krajinou, s menším hlukom a lepšou atmosférou.
ccover
  • Úspešný projekt "Do práce na bicykli" bude mať tento rok už tretie pokračovanie. Zamestnanci firiem a organizácií z celého Slovenska, ale aj všetci ostatní môžu zaregistrovať svoje tímy a zapojiť sa do súťaže o zaujímavé ceny a pomôcť Slovensku stať sa menej znečistenou krajinou, s menším hlukom a lepšou atmosférou.

Cieľom kampane je podporiť rozvoj trvalo udržateľnej mobility v mestách a podnietiť samosprávy, aby vytvárali na svojom území vhodné podmienky na využívanie cyklistickej dopravy. Takisto má motivovať aj zamestnávateľov, aby vytvorili vo svojich sídlach podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli.

Zároveň sa snaží ostatným ľuďom ukázať, že bicykel môže byť pre mnohých obyvateľov ideálnym spôsobom pri dochádzaní do práce, či už zo zdravotného, ekonomického, alebo dokonca časového hľadiska. Za týmto projektom stoja dobrovoľníci z občianskeho združenia Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica, ktorí ju od prvých ročníkov organizačne zastrešujú, propagujú.

c2

 

„Zatiaľ čo slovenské samosprávy a neziskové organizácie už rozvíjajú bicyklovanie na Slovensku, vláda stále akoby váhala. Jej vzťah k cyklodoprave a cykloturistike sa v minulom funkčnom období zlepšil, čo oceňujeme. Prišiel však čas, aby sa vláda zaviazala podporovať bicyklovanie viac a intenzívnejšie ako doteraz a aby tento záväzok aj napĺňala. Sme pripravení jej v tom pomáhať,“ povedal Ján Roháč z Nadácie Ekopolis.

 

Kým v prvom ročníku súťaže do slovenských ulíc vyrazilo 473 tímov a 1506 cyklistov z 30 samospráv, v roku 2015 to bolo už 916 tímov a 2870 súťažiacich v 55 mestách a obciach. Počas minulého ročníka kampane zamestnanci firiem a organizácií absolvovali 60 248 jázd a na dvoch kolesách najazdili 372 044 kilometrov, čím mestám aj planéte ušetrili 93 011 kilogramov nevyprodukovaného CO2.

V tomto ročníku je do kampane zapojených 60 samospráv a týždeň pred uzávierkou registrácie je prihlásených viac než 600 tímov a cez 1800 cyklistov. Je predpoklad, že v tomto roku počet zaregistrovaných tímov presiahne tisícovú hranicu.

c4

 

Súťaž je z veľkej časti založená na férovom prístupe účastníkov, ktorí si sami evidujú vzdialenosti, ktoré pri cestovaní do práce a z práce na bicykli prešli. Kým v prvých ročníkoch sa údaje o prejdených kilometroch zasielali e-mailami a sumarizovali centrálne, od minulého roku si evidenciu jázd robia samotní účastníci prostredníctvom webovej stránky www.dopracenabicykli.eu, ktorú sa organizátorom podarilo vytvoriť s pomocou grantov.

Okrem celkového počtu kilometrov, ktoré najazdili na bicykli, majú možnosť porovnať sa na stránke s ďalšími tímami z rovnakého mesta, či sledovať množstvo CO2, ktoré jazdou na dvoch kolesách ušetrili v porovnaní s autom.

c5

 

Okrem motivačného rozmeru propagujúceho jazdu do práce na bicykli má kampaň aj súťažný charakter. Pre každého účastníka totiž Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zabezpečilo tričká a organizátori v spolupráci s partnermi zabezpečili pre vyžrebovaných účastníkov nové štýlové bicykle a ďalšie ceny.

Viaceré mestá pripravujú taktiež ocenenia pre najlepšie tímy a účastníkov v rámci jednotlivých samospráv.

c3

 

„Bicyklovanie sa stáva bežnou súčasťou dopravy a cestovného ruchu aj v okolitých krajinách, v Česku, Maďarsku a Poľsku, ktoré investujú do rozvoja regiónu významné finančné a administratívne zdroje a niet dôvodu, prečo by výhody bicyklovania nemali využívať aj obyvatelia a podnikatelia na Slovensku,“ hovorí Ján Roháč z Nadácie Ekopolis

Ak aj ty chceš podporiť rozvoj Slovenskej cyklistiky. Zúčastni sa projektu Do práce na bicykli 2016, ktorý sa bude konať od 1.5 do 31.5 2016. Svoj tím môžeš zaregistrovať na stránke dopracenabicykli.eu , kde nájdeš aj ďalšie informácie ohľadom tejto kampane. Oficiálna registrácia tímov končí už 26. apríla. 

Zdroj: dopracenabicykli.eu, zdroj fotografií: nechajmeautodoma.eu, zdroj titulnej fotografie: Oslo Architecture Triennale

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech