Slováci chcú v roku 2024 ešte viac šetriť. Expert avizuje spomalenie inflácie

  • V novom roku si polovica Slovákov chce ešte viac utiahnuť opasky
  • Malá časť z nás však chce investovať
  • Ekonomická situácia by sa mala zlepšiť
na snímke je mäso a pečivo
TASR/DPA, TASR/Pavel Neubauer
  • V novom roku si polovica Slovákov chce ešte viac utiahnuť opasky
  • Malá časť z nás však chce investovať
  • Ekonomická situácia by sa mala zlepšiť

Podľa nedávneho prieskumu, ktorý vykonala prieskumná agentúra Ipsos na vzorke 525 respondentov, dve tretiny Slovákov plánujú v roku 2024 zmeniť svoje finančné a investičné správanie. Hlavným motívom tejto zmeny je vysoká inflácia zaznamenaná v roku 2023. Tento trend naznačuje významný posun v prístupe Slovákov k svojim financiám v čase ekonomickej neistoty.

Výsledky prieskumu, realizovaného pre brokera Ozios, odhaľujú, že polovica opýtaných Slovákov plánuje v novom roku viac sporiť, zatiaľ čo 46 % chce zredukovať svoje výdavky. Paradoxne, napriek všeobecnému trendu šetrenia, 27 % respondentov uviedlo, že plánuje viac investovať.

Zaujímavým zistením je, že vysoká inflácia, v ktorej Slovensko v roku 2023 predstihlo ostatné krajiny eurozóny, už v roku 2023 viedla k zmenám vo finančnom správaní. Približne 52 % Slovákov reagovalo na tieto ekonomické podmienky zmenou svojho prístupu k financiám, či už prostredníctvom úspor alebo zvýšením investícií. Avšak takmer polovica opýtaných (48 %) nevykonala v minulom roku žiadne zmeny vo svojom finančnom hospodárení.

Adam Austera, analytik spoločnosti Ozios, komentuje výsledky prieskumu so slovami, že zmena správania Slovákov v reakcii na infláciu by mohla negatívne ovplyvniť ekonomický rast. Podľa jeho slov, plány na zvýšené šetrenie môžu viesť k tomu, že viac prostriedkov zostane na účtoch namiesto toho, aby sa použili na zvýšenie spotreby alebo investície.

Aj dobré správy

Prieskum však odhalil aj pozitívnejšie správy. Zvýšený záujem o investície sa sústredí na podielové fondy (21,5 %), akcie a dlhopisy (17,9 %), nehnuteľnosti (14 %), zlato a iné drahé kovy (13 %), a dokonca aj kryptomeny (8 %). Tento trend naznačuje, že počet ľudí investujúcich na finančných trhoch by mohol v roku 2024 významne narásť.

Prieskum, ktorý bol súčasťou širšieho vzdelávacieho Programu investičnej gramotnosti Ozios, sa uskutočnil v týždni od 18. do 21. decembra 2023. Výsledky prieskumu ponúkajú prehľad o očakávaniach a plánoch slovenských obyvateľov v oblasti financií a investovania na nadchádzajúci rok, naznačujúc zásadnú zmenu v ich finančnom správaní v reakcii na ekonomické podmienky.

Mužská ruka drží peňaženku plnú peňazí.
zdroj: Freepik/@ededchechine

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka by sa však ekonomická situácia mala, naopak, zlepšiť. Rast slovenskej ekonomiky môže v tomto roku zrýchliť na 2 % z odhadovaného 1,1 % v minulom roku.

Podporený bude spotrebou domácností vďaka rastu reálnych miezd, ako aj investičnou aktivitou najmä cez Plán obnovy. V závere roka môže pomôcť aj očakávané oživenie v zahraničných ekonomikách, vyjadril sa pre TASR.

„Predpokladáme, že inflácia v tomto roku výraznejšie spomalí, z dvojciferných úrovní by mohla poklesnúť až smerom k štyrom percentám,“ priblížil. Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií.

V dôsledku toho sa podľa analytika odkladá do budúcnosti nevyhnutné dorovnanie trhovej úrovne týchto cien. Ceny komodít sa postupne upokojujú, do popredia sa naopak dostanú mzdovo-inflačné tlaky.

Málo zamestnancov

Trh práce ostane aj v roku 2024 napätý a miera nezamestnanosti nízka. „Zamestnávatelia budú naďalej bojovať so štrukturálnymi problémami (nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily) a nič nenasvedčuje zlepšeniu situácie, práve naopak,“ konštatoval Horňák, pričom upozornil na rast odchodov do dôchodku a nízky prílev zahraničnej pracovnej sily.

Napätá situácia spojená s nedostatkom pracovníkov spolu s dlhším obdobím zvýšenej inflácie bude podľa ekonóma motivovať zamestnancov k vyšším mzdovým požiadavkám.

„Predpokladáme, že nominálne mzdy môžu v priemere narásť v tomto roku o 7,5 %. Toto percento by zabezpečilo aj svižný nárast reálnych miezd o viac než tri percentá, čiastočne vykrývajúci dlhšie obdobie poklesu kúpyschopnosti,“ priblížil.

Zdroje: TS/Ozios, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá